26.04.2024, meniny má
6. marca 2023

VIDEO: Prinášame vám neprekonateľné časozberné video polárnej žiary zachytené talentovaným fotografom Majom Chudým

VIDEO: Prinášame vám neprekonateľné časozberné video polárnej žiary zachytené talentovaným fotografom Majom Chudým
Zdroj: Majo Chudý
reklama

Presne takto pred týždňom sme mali šancu zazrieť čarovný jav polárnej žiary. Nebolo treba ani cestovať do severských krajín, kde je niečo takéto viditeľné takmer denne.

Prostredníctvom nášho média sme vám priniesli informáciu o odhodlanej spoločnej ceste známych a obľúbených fotografov –Michala Dingu a Maja Chudého s cieľom pokúsiť sa zachytiť polárnu žiaru.

Polárna žiara nad obcou Sobotište

Majo spolu s Michalom sa vydali za splnením svojej úlohy do obce Sobotište v okrese Senica. Snímka polárnej žiary vznikla v pondelok 27. februára 2023 od 22.02 do 22.14 hod. Polárna žiara bola najvýraznejšie fotiteľná od 22.02 do 22.24 hod.

Fenomén polárnej žiary zaujal aj veľké množstvo Seredčanov. Niektorí aj skúsení fotografi oslovili práve Maja s otázkou, ako sa mu podarilo zachytiť polárnu žiaru. Preto sa rozhodol napísať návod pre začiatočníkov, ako fotiť polárnu žiaru.

reklama

Napokon, slnko dosiahne svoje maximum aktivity približne o dva roky a keďže už teraz sa vyskytla polárna žiara, je pravdepodobné, že sa na podobné udalosti môžeme tešiť v krátkej budúcnosti. Ak vás zaujíma celý postup „ako na to“, môžete si pozrieť jednotlivé kroky na nasledovnom odkaze.

Ako sme sľúbili, prinášame aj originálne časozberné video od Maja Chudého, na ktorom krásne vidno toto kúzelne vesmírne predstavenie. Pozrieť si ho môžete práve tu.

Majo nám predstavil aj príbeh, ktorý stojí za nádhernými fotografiami polárnej žiary

„Polárnu žiaru z nedele na pondelok som nejak prepásol, tak trochu som neveril, že bude. No keď som v pondelok ráno videl fotky, rozhodol som sa to skúsiť, keďže na slnku nastali dve erupcie po sebe.

Hneď ráno som písal Michalovi Dingovi, že je šanca na polárnu žiaru a večer idem fotiť. Ten neváhal a potvrdil účasť. Celý deň som sledoval vývoj a, bohužiaľ, nabité častice z druhej erupcie dorazili na zem už v poobedňajších hodinách.

Písal som Michalovi, že večer z toho asi nič nebude. Všetko sa to vyjašilo už poobede, ale budem to naďalej sledovať a do 19-tej večer sa rozhodneme, či ísť, alebo nie. Krátko pred 19-tou mi Michal poslal screenshot z radaru, že to vyzerá celkom fajn. Pozrel som všetky moje zdroje a na chvíľu sa ukázala na webkamere v Maďarsku.

To som hneď Michalovi písal, že musíme vyraziť čím skôr. Kým sme dorazili na miesto, všetky údaje klesali a teda aj šance, že sa ukáže. Aj tak sme spustili foťáky a čakali, čo bude. Celý čas som sledoval aplikáciu a už to vôbec nevyzeralo nádejne.“

polárna žiara

Zdroj: Majo Chudý

Už to nevyzeralo sľubne…

„O 21.30 som povedal, že ak sa nič nezmení, tak to o 22.00 vypnem a spravím si panorámu súhvezdia Orion s Mesiacom, ktorý bol na juhozápade s celkom peknou scenériou. Nič sa nezmenilo, a tak som šiel na to. O 22.00 som vyšiel z auta a začal hľadať miesto a kompozíciu pre panorámu Orionu.

Našiel som si miesto zrovna tam, kde fotil Michal, a tak som sa ho spýtal, či bude končiť aj on, aby som tam mohol ísť fotiť. Keď prikývol, povedal som mu, nech to ešte nechá pustené, lebo mne to potrvá aj 20 minút, kým všetko nastavím. O 22.07 som teda šiel vypnúť foťák, aby som sa s ním presunul.

Zastavil som snímanie a pre istotu som chcel skontrolovať fotky, že či náhodou… Ako som zobrazil fotku, hneď na nej bolo vidieť polárnu žiaru. Ani som si ju neprezeral a v sekunde som opätovne zapol snímanie, doslova som vyskočil a zakričalJE TAM!“.

Michal akurát robil nejaké selfie experimenty, to ani nedokončil a okamžite utekal k foťáku. Keby sa rozhodnem vypnúť snímanie o 5 minút skôr, všetko by som to prepásol a to by ma mrzelo ešte veľmi dlho. A tak sme sledovali horizont, aj keď voľným okom nebola vôbec vidieť.“

Zdroj: Majo Chudý

Zdroj: Majo Chudý

Zdroj: Majo Chudý

Zdroj: Majo Chudý

Zdroje: Majo Chudý, seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku