24.06.2024, meniny má
7. novembra 2023

S obnovou železničného mosta sa pravdepodobne nezačne skôr ako v polovičke budúceho roka

S obnovou železničného mosta sa pravdepodobne nezačne skôr ako v polovičke budúceho roka
Zdroje: seredsity.sk/minv.sk
reklama

Po tom, čo v polovičke mája neplánovane uzatvorili železničný most v Seredi, sa nielen Seredčanom skomplikovalo dochádzanie do práce a do škôl ale mnohým aj bežný život.

Mesto okamžite na túto situáciu zareagovalo. Prvým krokom bolo spustenie mimoriadnej autobusovej linky, ktorá občanov bezplatne vozí v oboch smeroch aj dnes, pol roka po okamžitom uzavretí mosta.

Ako to aktuálne vyzerá s plánovanou celkovou obnovou mosta a podarí sa primátorovi mesta získať záväzné stanovisko z ministerstva potrebné pre zhotovenia dočasného premostenia?

Chýbajúce stanovisko ministerstva

Nezostalo len pri mimoriadnej autobusovej linke. Primátorovi Ondrejovi Kurbelovi sa podarilo zariadiť aj vyňatie časti úseku rýchlostnej cesty R1 zo spoplatnenia aspoň ako malú náplasť na komplikácie spôsobené uzáverou mosta.

reklama

Ďalším pozitívnym krokom pre Seredčanov bolo bezpochyby podopretie mosta. To umožnilo obnoviť vlakovú dopravu vedúcu pod ním ale aj vrátiť na most aspoň peších a cyklistov.

Nasledovať má vybudovanie dočasného premostenia v podobe ťažkej mostnej súpravy (TMS). S jej realizáciou by mali pomôcť ozbrojené sily, pre ktoré by uloženie ťažkej mostnej súpravy slúžilo ako cvičenie.

mosta

ILUSTRAČNÝ ZÁBER MONTOVANIA MOSTNEJ KONŠTRUKCIE. ZDROJ: MINV.SK

TMS je pritom samostatnou iniciatívou mesta Sereď. „Chceme sprístupniť most aj pre automobilovú dopravu ešte pred tým, ako investor zrealizuje svoj projekt obnovy celého mosta,“ vysvetlil primátor Ondrej Kurbel pred necelým mesiacom informáciu, ktorá rezonuje od prvých týždňov po uzatvorení komunikácie.

„Samotná výstavba ťažkej mostnej súpravy je od začiatku podmienená súhlasom ministra obrany SR. Nakoľko realizácia počíta s kapacitami ozbrojených síl a v predvolebnom období mesto nezískalo záväzné stanovisko z ministerstva, tak ihneď po zostavení novej vlády SR som opätovne informoval ministra o situácii v Seredi a opätovne som požiadal ministra o súčinnosť. Uloženie súpravy môžu Ozbrojené sily SR realizovať ako svoje cvičenie, k čomu máme aj kladné stanovisko od Generálneho štábu ozbrojených síl,“ objasnil aktuálnu situáciu pre Seredské novinky primátor Ondrej Kurbel.

Zdroj: FB Mesto Sereď

Na obnovu mosta si počkáme dlhšie

Ako vedenie mesta pred nejakým časom taktiež informovalo, proti stavebnému rozhodnutiu k projektu komplexnej obnovy mosta, ktorá mala začať v prvom štvrťroku 2024, podal istý slovenský sťažovateľ odvolanie.

A tak sa celý proces opäť iba spomalil, keďže štátne orgány museli posudzovať opodstatnenie odvolania. Ako uviedla Ing. Zuzana Slahučková v Seredských novinkách, odvolanie proti stavebnému rozhodnutiu, ktoré podal sťažovateľ Marcel Slávik (M. Slávik a jeho Združenie domových samospráv sa v uplynulých rokoch zapojilo do stoviek stavebných konaní naprieč celým Slovenskom), nebolo akceptované.

Napriek vzniknutým komplikáciám však vidno, že sa aspoň niečo pohlo vpred. Správca mosta by totiž už mal mať v rukách právoplatné stavebné povolenie, ktoré sa mu nedávno podarilo získať.

„Podľa informácií, ktoré SSC mestu poskytla, čaká sa na výsledky štátnej expertízy a následne sa spustí verejné obstarávanie. V praxi teda začiatok samotnej obnovy mosta a komunikácie na ňom nevychádza skôr, ako na druhú polovicu roka 2024,“ vysvetlila Slahučková.

Zdroje: seredsity.sk, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku