04.06.2023, meniny má
6. mája 2022

Seniori dostanú peniaze, ktoré im majú pomôcť so zdražovaním. Kedy sa budú vyplácať a aká je presná suma? Dostanú 13. aj 14. dôchodok?

Seniori dostanú peniaze, ktoré im majú pomôcť so zdražovaním. Kedy sa budú vyplácať a aká je presná suma? Dostanú 13. aj 14. dôchodok?
Zdroj: webnoviny.sk/rodinka.sk
reklama

Dôchodcom bude podľa informácií, ktoré priniesol portál dobrenoviny.sk, vyplatený 13. dôchodok v plnej výške skôr. Malo by to byť už v júli tohto roka.

Cieľom tejto pomoci a príspevku je pomôcť slovenským dôchodcom s ich zvýšenými finančnými nákladmi spôsobenými rastom cien, ktorý zasiahol nás všetkých.

Novelu zákona o tomto 13. dôchodku z dielne koaličných poslancov Jozefa Lukáča a Miloša Svrčeka zo Sme rodina oficiálne schválilo plénum Národnej rady SR.

Koľko peňazí dostanú a komu prídu?

Výška 13. dôchodku zostane nateraz nezmenená. Maximálna suma je teda 300 eur pre dôchodcov, ktorí majú najnižšie príjmy.

reklama

Spodnú hranicu sumy 13. dôchodku, ktorá je vyrátaná podľa vzorca v závislosti od príjmu dôchodca, zákon stanovuje na 50 eur. Novela tohto zákona má byť účinná od 1. júna 2022.

V pléne je aj 14. dôchodok

Opozičný líder Peter Pellegrini v reakcii na schválené skoršie vyplatenie 13. dôchodku však uviedol, že ak má byť predčasné letné vyplatenie 13. dôchodku skutočnou pomocou pre našich slovenských seniorov, musia takú istú dávku dostať aj pred Vianocami ako 14. dôchodok.

Peter Pellegrini vyhlásil, že takéto predčasné vyplatenie nedáva ani o cent navyše. Vyzval preto koalíciu, aby podporila návrh Hlasu na takzvaný 14. dôchodok. Ten by tak, ako za ostatných 15 rokov, dostali seniori pred Vianocami.

Dôchodcovia sú ohrozená skupina

Dôchodcovia sú podľa opozície jednou z najviac ohrozených skupín zdražovaním.

„Všetky návrhy Hlasu v tejto oblasti zmietla vládna koalícia zo stola. Odmietla mimoriadnu valorizáciu dôchodkov aj vyplatenie jednorazového príspevku seniorom. Ekonomickí experti aj pani prezidentka opakovane vyzývajú vládu, aby týchto vyše milióna slovenských občanov neignorovali. Preto pevne verím, že vládna koalícia sa opäť neotočí k dôchodcom chrbtom a že sa dočkajú svojich peňazí aj pred Vianocami,“ dodal Peter Pellegrini podľa portálu dobrenoviny.sk pre TASR.

Opatrovníctvo dospelých dostane novú podobu - Seniori - Užitočná pravda - Pravda

zdroj: pravda.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk
Zdieľať na Facebooku