21.05.2024, meniny má
23. septembra 2023

Seredčan Ľubomír Švorc je jedným z finalistov na ocenenie ESET Science Award 2023, ktoré sa udeľuje výnimočným osobnostiam vedy na Slovensku

Seredčan Ľubomír Švorc je jedným z finalistov na ocenenie ESET Science Award 2023, ktoré sa udeľuje výnimočným osobnostiam vedy na Slovensku
Zdroj: FB Ľubomír Švorc
reklama

ESET Science Award je ocenenie pre výnimočné osobnosti vedy na Slovensku. Nadácia ESET ho od roku 2019 každoročne udeľuje v troch kategóriách – Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov a Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania.

O laureátoch ocenenia ESET Science Award rozhoduje prestížna medzinárodná komisia, ktorá je zložená zo svetovo uznávaných vedkýň a vedcov z rôznych vedných oblastí. Úlohu jej predsedu počas každého ročníka zastáva laureát či laureátka Nobelovej ceny.

Finalisti prejdú náročným hodnotiacim procesom

Hlavným motívom v poradí 5. ročníka ocenenia ESET Science Award je „Veda bez hraníc“. Organizátori už stihli predstaviť aj tohtoročné finalistky a finalistov, z ktorých vzíde trojica laureátov.

V kategóriách Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku a Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov o nich rozhodne medzinárodná komisia na čele s nositeľom Nobelovej ceny Michelom Mayorom.

reklama

Laureáta alebo laureátku kategórie Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania vyberie odborná porota zložená zo zástupcov slovenských vysokých škôl a univerzít.

Práve v poslednej spomínanej kategórii bol nominovaný aj Seredčan Ľubomír Švorc, ktorý pôsobí ako profesor na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Pod jeho vedením sa vedecký výskum v Laboratóriu moderných elektroanalytických metód zameriava na vývoj a využitie rýchlych a jednoduchých metód pre stanovenie liečiv, potravinárskych aditív a environmentálnych zložiek v rôznych vzorkách s využitím perspektívnych elektrochemických senzorov.

„Priatelia, som nesmierne vďačný nominácii v tretej kategórii – Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Slovami vlastne ani neviem opísať pocity, ktoré aktuálne prežívam. Ocitnúť sa v nominácii medzi takými osobnosťami (nielen) slovenskej vedy a vysokoškolského vzdelávania je pre mňa veľká česť. Ďakujem vám všetkým za podporu!“ zveril sa Ľubomír na svojom profile na Facebooku.

Verejnosť sa dozvie mená laureátov 12. októbra 2023 o 20.10 hod. na slávnostnom galavečeri, ktorý v priamom prenose odvysiela RTVS na Dvojke.

Vyhlásenie laureátov ocenenia ESET Science Award je každoročnou oslavou vedy na Slovensku. Galavečera sa zúčastňujú predstavitelia vedeckej komunity zo Slovenska, aj zo zahraničia, veľvyslanci, predstavitelia vládnych inštitúcií na Slovensku.

Nad podujatím každý rok preberá záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroje: esetscienceaward.sk, seredsity.sk, FB Ľubomír Švorc
Zdieľať na Facebooku