24.06.2024, meniny má
13. júla 2020

Seredčan Michal Dinga nafotil kométu Neowise nad naším mestom. Pozrite si tieto nádherné zábery

Seredčan Michal Dinga nafotil kométu Neowise nad naším mestom. Pozrite si tieto nádherné zábery
Autor: Michal Dinga
reklama

Nedávno sme pre vás pripravili článok o nádherných astronomických javoch, na ktoré je mesiac júl naozaj bohatý. V článku sme písali o nočných svietiacich oblakoch, planetárnom sprievode či kométe C/2020 F3 Neowise. Podľa astronómov je Neowise najjasnejšou kométou za uplynulých 13 rokov. Posledné večery ju tak môžeme pozorovať nízko nad severným obzorom a krásne viditeľná je aj z nášho mesta.

Doteraz len v skorých ranných hodinách

Mesiac prechádza do poslednej štvrte, takže kométa bude dobre viditeľná a nebude ju zakrývať tak ako doteraz. Nadšencom fotografovania a pozorovania preto pre zážitok úplne postačí len miesto s tmavšou oblohou. Šikovne to využil aj fotograf Michal Dinga a podarilo sa mu zachytiť naozaj unikátne zábery nad našou Sereďou. Kométu Neowise sme v uplynulých dňoch mohli vidieť naozaj len v skorých ranných hodinách. Doprevádzali ju aj nočné svietiace oblaky, o ktorých sme písali taktiež vo vyššie spomenutom článku.

Vedci túto kométu objavili ďalekohľadom s názvom NEOWISE 27, podľa ktorého ju aj pomenovali, v marci tohto roku. Mali obavy vzhľadom na to, že tento rok už zažili sklamanie z rozpadnutí komét Atlas a Swan, avšak Neowise sa zatiaľ drží a vyzerá to naozaj sľubne. Všetkým by tak v tejto polovici júla mohla priniesť krásne nebeské divadlo.

Michalovo zanietenie prinieslo ovocie

Seredčan Michal Dinga je už naším starým známym prispievateľom. Z jeho fotiek je vidieť naozajstné zanietenie a nadšenie pre jeho záľubu. Pre naše médium prezradil, že kométu videl aj z terasy svojho bytu, len sa musel naozaj dobre zahľadieť. Najlepšie ju je vidieť podľa neho ráno, no jeho fotografie sú vyhotovené o jedenástej hodine v noci.

reklama

Kométu je vidno celú noc až do svitania. Michal vyhotovoval fotografie na zrkadlovku a na dlhý čas. Najlepšie na pozorovanie je miesto ďalej od mesta, preto Michal zašiel na „Rameno“. Podľa jeho slov je aktuálne vidno aj mnoho planét, ktoré má ešte v pláne onedlho nafotiť. Jeho fotografie sú naozaj krásne, veď posúďte sami.

Autor: Michal Dinga

Autor: Michal Dinga 

Autor: Michal Dinga

Autor: Michal Dinga

Autor: Michal Dinga

 Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: imeteo.sk
Zdieľať na Facebooku