26.04.2024, meniny má
27. septembra 2020

Seredčania, hlavy hore! Október bude mať až dva splny a jeden bude unikátny

Seredčania, hlavy hore! Október bude mať až dva splny a jeden bude unikátny
Zdroj: marthastewart.com/unsplash.com
reklama

Úkaz, ktorý je ľudovo nazývaný modrý mesiac, nemá nič spoločné s tým, že by mal mesiac naozaj modrú farbu. Slovné spojenie Modrý mesiac je podľa astrofyzikov iba poetickým vyjadrením akejsi výnimočnosti, vzácnosti a zriedkavosti. O to výnimočnejší bude mesiac október, lebo bude mať splny až dva. Z toho jeden bude „modrý“.

Takýto úkaz sme naposledy mohli sledovať 31. marca v roku 2018. Milovníci hviezdnej oblohy mali však aj počas letných mesiacov jedinečnú príležitosť sledovať nejedno nebeské divadlo. Mali sme tu kométu či padajúce perzeidy. Mnohí by si mohli myslieť, že s prichádzajúcou jeseňou sa úkazy na oblohe končia. No už v októbri sa môžete tešiť na dva splny, pričom jeden z nich bude čarovný. Ľudovo sa nazýva „modrý mesiac“.

Dva splny počas októbra

V nasledujúcom mesiaci bude spln 1. októbra aj 31. októbra.

„V prípade, že sa mesiac nachádza na oblohe v blízkosti Slnka, nastáva nov, kedy ho nevidíme. Od novu sa pohybuje smerom na východ, až príde do takzvanej prvej štvrti, kedy pripomína písmeno D, ľudovo sa tomu hovorí, že dorastá. Nasleduje spln, kedy sa mesiac nachádza presne na opačnej strane oblohy ako Slnko. Keď Slnko zapadá, mesiac vychádza. Vtedy je pozorovateľný počas celej noci a je osvetlená celá privrátená strana mesiaca. Ďalej ide posledná štvrť pripomínajúca písmeno C, až nastane opäť nov. Perióda, s akou sa opakujú jednotlivé mesačné fázy, trvá približne 29 dní. Odborne tomu hovoríme takzvaná synodická perióda,“ opísal v apríli pre Dobré noviny astrofyzik Patrik Čechvala z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie UK.

reklama

Po prvom splne na začiatku mesiaca tak môžeme čakať aj druhý, ktorý bude takpovediac unikátny. Druhému splnu v jednom kalendárnom mesiaci sa ľudovo hovorí „modrý mesiac“. Na takýto úkaz sa môžete tešiť už 31. októbra, teda v čase Halloweenu.

Zmizne o siedmej ráno

Aj napriek tomu, že astrofyzici nepovažujú Modrý mesiac za významný úkaz, nenechajte si tento čarovný moment počas Halloweenu ujsť. „Dôležité je dodať, že mesiac nebude sfarbený do modra. K tomu by mohlo dôjsť len v prípade, že by atmosféra bola zašpinená špecifickými čiastočkami či prachom,“ objasnil Patrik Čechvala.
Modrastý odtieň totiž mesiac získa vtedy, ak je v zemskej atmosfére dym z rozsiahlych požiarov alebo popol zo sopečných výbuchov. Častice prachu vtedy musia mať veľkosť iba o trochu viac ako 0,7 mikrometra. Výbuchy sopiek ako Krakatoa (v roku 1883), Mount St. Helens (v roku 1980) alebo Mount Pinatubo (v roku 1991) spôsobili tento efekt.

Ak bude priaznivé počasie a dostatok čiastočiek, modrý mesiac budete môcť pozorovať aj zo Slovenska. Mesiac vyjde nad horizont okolo piatej večer s naoranžovelou farbou. Tá bude v dôsledku hrubšej vrstvy atmosféry, ktorú musia lúče pri horizonte prejsť. Postupne bude krásne svietiť svojou klasickou bielou farbou a zapadne okolo pol siedmej ráno.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, vedanadosah.cvtisr.sk
Zdieľať na Facebooku