02.03.2021, meniny má
21. decembra 2020

Seredčania, podporte projekt Daruj mi pokrok a pomôžte malým bojovníkom absolvovať potrebné terapie

Seredčania, podporte projekt Daruj mi pokrok a pomôžte malým bojovníkom absolvovať potrebné terapie
Zdroj: pomocnicek.sk
reklama

Súčasná situácia skomplikovala činnosť mnohých občianskych združení, medzi ktoré patrí aj seredský POMOCNÍČEK. Keďže prijaté opatrenia zakazujú hromadné zhromaždenia, tento rok nebolo možné zorganizovať obľúbený Beh nádeje či Benefičný ples plný hviezd. Napriek všetkým prekážkam prichádzajú s novým projektom s názvom Daruj mi pokrok, vďaka ktorému dokážu Seredčania pomôcť aj napriek súčasným opatreniam.

OZ Pomocníček pomáha detičkám so zdravotným znevýhodnením už od roku 2012. Jedným z ich cieľov je poskytovať rodičom pomoc pri získavaní alternatívnych zdrojov financovania liečby. Tento rok v našom meste otvorili aj zariadenie BIBKO Therapy Center, o ktorom sa dozviete viac v tomto článku.

Darovať pokrok detičkám môžete aj vy

V rámci verejnej zbierky môžete zaslať dobrovoľný príspevok na účet združenia, ktorý bude následne rozdelený medzi nižšie uvedené detičky. Aj vďaka vašej pomoci tak budú môcť klienti POMOCNÍČKA a BIBKO THERAPY CENTER absolvovať potrebné terapie pre lepšiu kvalitu ich života. Informácie nájdete aj na ich facebookovej stránke, kde budú malých bojovníkov postupne bližšie predstavovať vo fotoalbume Daruj mi pokrok. Zbierka sa končí 1. februára 2021.

Ako môžete detičky podporiť?

Dobrovoľné finančné príspevky je potrebné zasielať na účet IBAN SK79 1100 0000 0029 4708 0436.

Podpora môže byť adresná i neadresná, a tiež anonymná i neanonymná. Podľa želania darcu, prosíme, uviesť do poznámky nasledovné:

  1. Ak chce darca Jozef Mrkva podporiť dieťatko Anička Malinová, do poznámky napíše: Anička Malinová – Jozef Mrkva.
  2. Ak chce darca Jozef Mrkva podporiť všetky zapojené deti, do poznámky napíše: všetky deti – Jozef Mrkva.
  3. Ak chce darca Jozef Mrkva zostať anonymný a chce podporiť dieťatko Anička Malinová, do poznámky napíše: Anička Malinová – anonym.
  4. Ak chce darca Jozef Mrkva zostať anonymný a chce podporiť všetky zapojené deti, do poznámky napíše: všetky deti – anonym.

„Veríme, že sú tieto body pochopiteľné, pretože budú dôležité pri rozdeľovaní finančných prostriedkov, ktoré budú vyzbierané,“ uviedli na ich webstránke. Pokiaľ v poznámke uvediete svoje meno, financie budú priradené ku konkrétnemu príjemcovi. Ak sa rozhodnete podporiť všetky deti, suma bude medzi ne rozdelená rovným dielom.

Adamko Méry

Adamko sa narodil s dedičnou genetickou chorobou pred štyrmi rokmi, ktorá sa prejavila hneď po narodení formou vážnej svalovej slabosti a respiračnými ťažkosťami. Celý deň musí byť napojený na dýchací prístroj, ktorý mu pomáha ľahšie dýchať.

Prečo Adamko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„V Pomocníčku pri návštevách našej milej logopedičky Lenky si najviac užívame špeciálne pre mňa pripravené hračky… lebo Lenka nikdy nezabudne, ktorá je moja obľúbená!“

Zdroj: pomocnicek.sk

Adelka Rapšová

Adelka má 8 rokov, narodila sa predčasne v 26tt a neskôr zistili, že má aj Phelan McDermid syndróm (poškodený 22 chromozóm) a pridružili sa aj iné ochorenia spôsobené predčasným pôrodom – DMO, ochorenie pľúc a iné diagnózy.

Za každým jej posunom vpred sa ukrývajú hodiny práce terapeutov, rodičov, učiteľov a blízkych. Chodiť sa už naučila, no aj tak je veľmi nestabilná. Nerozpráva a pri všetkých denných činnostiach potrebuje pomoc.

Prečo Adelka rada navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„U fyzioterapeutky Peťky si najradšej dupocem po bežiacom páse. Logopedička Lenka mi dopraje tvárovú masáž ochabnutých svalov voňavým krémikom. Usmievavá špeciálna pedagogička Macka má pre mňa vymyslenú vždy inú zábavnú aktivitu.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Amélia Varhaníková

Amélia trpí zriedkavým genetickým ochorením – mutáciou génu SCN8A a častými epileptickými záchvatmi. Má 6 rokov, nesedí, nerozpráva, nevie sa hrať s hračkami. Každý deň sa snaží rehabilitovať a navštevovať rôzne terapie.

Prečo Amélia rada navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Logopedička Lenka mi pomohla rozhýbať jazýček!“

Zdroj: pomocnicek.sk

Davidko Miloš Pudleiner

Davidko už 5 a pol roka odhodlane bojuje so svojím osudom. Hoci sa kvôli ťažkému hydrocefalu ani nemal narodiť, je veľmi hravý, veselý a komunikatívny. Aby sa čoskoro sám posadil či napapal, pohral sa s kamošmi a videl farebný svet na vlastné očká, navštevuje špeciálne terapie aj špeciálnu pedagogičku v Bibko Therapy Center. Jeho snahu však komplikuje zákerná epilepsia a takmer nevidiace očká.

Prečo Davidko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Už 3 rôčky pravidelne brázdim cesty, aby som si poctivo zacvičil s fyzioterapeutkou Peťkou a logopedička Lenka so špeciálnou pedagogičkou Marcelkou ma neprestávajú ohurovať všakovakými hračkami.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Davidko Szabo

Davidko má 4 roky a jeho diagnózy sú hyperkynetický syndróm, receptívna porucha reči a autistické rysy v správaní. Nedokáže sa sústrediť na to, čo mu rozprávajú a stále nepozná dostatok slov nato, aby rozpárval a odpovedal. Lepšiu sústredenosť a napredovanie v reči by mohol dosiahnuť terapiami.

Prečo Davidko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Špeciálna pedagogička Macka mi pomáha udržiavať moju pozornosť pomocou vecí, ktoré mám rád.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Dušanko Smolíček

Dušanko má skoro 3 roky a diagnózu Prader-Willi. Dokáže už krátku dobu sám chodiť, aj keď techniku treba ešte vycibriť. Sám sa naje, hoci tretina ešte skončí na stole, sám sa napije z pohára a neobleje sa. Je potrebné ešte popracovať na komunikácii, pretože by chcel toho veľa porozprávať, ale nie je mu ešte rozumieť.

Prečo Dušanko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Špeciálna pedagogička Macka má super nápady na hry, pri ktorých sa vždy niečo nové naučím.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Gregorko Puczok

Gregorko má 11 rokov a narodil sa predčasne v 30tt. V dôsledku krvácania do mozgu má detskú mozgovú obrnu. Nevie samostatne sedieť, stáť, chodiť. Má za sebou nespočetné množstvo rehabilitácií, podporných terapií i operáciu nožičiek.

Prečo Gregorko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Do Pomocníčka sa vždy teším, lebo tu sa cvičenie s fyzioterapeutkou Peťkou stáva zábavou.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Janko V.

Janko je 8,5-ročný chlapec z anonymného pôrodu, teda nemá žiadnu rodinu. Takmer 8 rokov je v starostlivosti u profesionálnej matky Alexandry Horníkovej (CDaR Pezinok). Má vrodenú vývojovú chybu mozgu, ktorá sa prejavuje ako DMO – spastická kvadruparéza, plus schizencefáliu, k čomu sa pridružila aj mierna forma epilepsie. Nechodí, iba s pomocou chodítka alebo s oporou, stojí s oporou, chodí popri nábytku, štvornožkuje, samostatne sedí, nerozpráva, no komunikuje gestami.

Prečo Janko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Špeciálna pedagogička Macka ma aj napriek mojej nestálej pozornosti vie vždy zaujať rôznymi zaujímavými činnosťami.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Martinko Faluši

Martinko má 8 rokov a diagnózu detská mozgová obrna. Nesedí, nedrží hlavičku, nevidí, nepočuje, papá cez sondu PEG priamo do bruška a je aj epileptik. Hoci to nemá v živote ľahké, má milujúcich rodičov, rodinu a kamarátov, a preto sa v tomto boji nevzdáva.

Prečo Martinko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Všetky dievčatá – fyzioterapeutku Peťku, logopedičku Lenku a špeciálnu pedagogičku Macku mám hrozne rád, lebo majú so mnou trpezlivosť, výdrž, pekné a milé slova, učia ma stále nové veci a som s nimi šťastný.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Melisska Kosíková

Má 8 rokov a trpí ojedinelým genetickým ochorením SZT2. Nechodí, nerozpráva, je kŕmená, plienkovaná, ak sa zadarí, tak chvíľku posedí, a aj napriek denným epileptickým záchvatom, ktoré likvidujú jej mozog, to nevzdáva.

Prečo Melisska rada navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Mám najlepšie terapeutky, fyzioterapeutka Peťka a špeciálna pedagogička Marcelka sú veľmi vnímavé a vždy vedia, ako na moje vrtochy.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Ninka Fraňová

Ninka má 6 rokov, narodila sa predčasne, má DMO a viacnásobné zdravotné postihnutie. Nevidí na ľavé očko a nepočuje na pravé uško. Naučila sa však už  chodiť a v lete sa naučila bicyklovať na špeciálnom bicykli. Má veľmi rada hudbu. Zatiaľ nerozpráva a má slabú jemnú motoriku. Veľmi by chcela, aby jej ľudia rozumeli.

Prečo Ninka rada navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Logopedička Lenka mi nežne masíruje tváričku.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Oliverko Šarkan

Oliverko má 6 rokov, prekonal niekoľko operácií, sepsu, multiorgánové zlyhanie, krvácanie do mozgu. Následkom toho nechodí, nerozpráva, potrebuje 24-hodinovú opateru, má epilepsiu, centrálnu poruchu zraku, hypotóniu. Ale je to úžasný človiečik, získa si skoro každého svojou kľudnou povahou a chuťou žiť.

Prečo Oliverko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Logopedička Lenka a špeciálna pedagogička Maca sú moje naj kamošky, lebo je s nimi vždy zábava.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Samko Blažek

Samko má 6 rokov a jeho diagnózy sú lisencefália (nemá mozgové závity), DMO a epilepsia. Nechodí, nesedí, nerozpráva, ale blaboce ostošesť. Svoje pocity vyjadruje plačom alebo smiechom. Jeho rodičia si želajú, aby sa naučil sám sedieť a povedať aspoň zopár slov.

Prečo Samko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Logo, fyzio, špecka to je od Pomocníčka pre Samka pecka.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Šimonko Kotrec

Šimonko má 14 rokov. Má DMO, nerozpráva, ale mnohým veciam rozumie. Má problémy s chôdzou a rovnováhou. Rád objíma ľudí i zvieratká. V POMOCNÍČKOVI posilňuje svaly, jazyk i hlavičku.

Prečo Šimonko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Do Pomocníčka chodím vždy s úsmevom!“

Zdroj: pomocnicek.sk

Tiborko Žáček

Tiborkova cesta sa začala pred 5 a pol rokom nedokysličením mozgu pri ťažkom pôrode. Náš bojovník je milovník traktorov, kombajnov a všetkých pracovných strojov. Raz by chcel byť agronómom a vedieť tak fantasticky tancovať ako jeho veľká sestrička. Pravidelne cvičí a pracuje na sebe, aby raz mohol odložiť všetky pomôcky a zabehať si s kamošmi.

Prečo Tiborko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Vždy rád všetko nechám tak a utekám si pokecať s Lenkou na logopédiu.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Tobiasko Hofer

Tobiasko má 1,5 roka a diagnózu Downov syndróm. Na fyzioterapie začali chodiť chvíľu po Tobiaskovom prvom roku a do 3 mesiacov sa sám posadil. Momentálne začína štvornožkovať a objavuje čaro preliezania. Jeho mama verí, že fyzioterapiami ho Peťka čoskoro postaví na nožičky a Tobiasko urobí svoje prvé krôčiky. Je to úžasný človiečik, ktorý nás robí lepšími. Učí nás veľkej trpezlivosti a dáva nám more lásky.

Prečo Tobiasko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Fyzioterapeutka Peťka je strašne zlatá, lebo väčšinou sa mi s ňou nechce spolupracovať a aj napriek tomu ma stále poháňa dopredu.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Tomáško Letovanec

Tomi má 8 rokov, je veselý a bystrý šikovník, ktorý v dôsledku predčasného pôrodu bojuje s diagnózou DMO a kvadruparéza. Pravidelné terapie a odborná pomoc mu pomáhajú zmierniť dôsledky ochorenia a sú nevyhnutné pre jeho zdravý fyzický a mentálny vývin.

Prečo Tomáško rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„S mojou fyzioterapeutkou Peťkou si užívam cvičenie hrou. Pani logopedičke Lenke chodím veľmi rád. Pomáha mi rozcvičiť jazýček. Moja nová špeciálna pedagogička Macka vždy vymyslí úlohy, ktoré ma zabavia, aj niečo nové naučia.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Veronika Hutlasová

Veronika je 5-ročné ležiace dievčatko, narodila sa predčasne. Má diagnózy ako detská mozgová obrna, epilepsia, mikrokránia a porucha zraku. Napriek týmto diagnózam je Veronika usmievavá a usilovná.

Prečo Veronika rada navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Do Pomocníčka chodím rada, lebo fyzioterapeutka Peťka je trpezlivá, vždy si s ňou dobre zacvičím a po cvičení hneď dostanem mňamku od logopedičky Lenky, ktorá sa so mnou porozpráva, aj keď ešte nerozprávam.“

Zdroj: pomocnicek.sk

Vladko Slamka

Vladko má 11 rokov. 24 hodín po pôrode lekári zistili, že niečo nie je v poriadku a bol umiestnený na jednotku intenzívnej starostlivosti. Po mesiaci pobytu na tomto oddelení mu diagnostikovali vrodenú vývojovú chybu (VVCH) a hypotonický syndróm. Trpí ťažkou slabozrakosťou, máva epileptické záchvaty, no už sa lieči, hoci ich stále zle znáša. Pravidelne navštevuje hlavne fyzioterapeutické terapie, na ktorých si precvičuje celé telo, nákrok, štvornožkovanie, chodenie…

Prečo Vladko rád navštevuje Denné Centrum POMOCNÍČEK/BIBKO Therapy Center?
„Fyzioterapeutka Peťka je moja kamarátka, má v telocvični velikánske zrkadielko, kde sa nemôžem vynadívať.“

Zdroj: pomocnicek.sk

„Ďakujeme, že ste s nami a veríme, že doprajete našim detičkám absolvovať čo najviac terapií.” uviedlo OZ Pomocníček na svojom webe. Seredčania pravidelne dokazujú, že majú srdce na správnom mieste, a preto veríme, že tomu nebude inak ani tentokrát.

Zdroj: pomocnicek.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: pomocnicek.sk
Zdieľať na Facebooku