Počas rýchleho životného štýlu, ktorý je typický pre 21. storočie, je dôležité dbať na svoj oddych. V tomto článku vám predstavíme umeleckú techniku zvanú pyrografia.
Seredčanka Andrea Beličková je príkladom toho, že v akomkoľvek veku je možné začať so zmysluplnou činnosťou, ktorá človeku dodá iskru, rozvoj a priestor pre psychohygienu.
Keď mala pani Beličková po štyridsiatke, začala popri zamestnaní hľadať formu oddychu a kreatívnej činnosti, ktorá by ju nadchla a priniesla do jej života niečo nové. K umeniu ju to priťahovalo už dávnejšie.
Objavila pyrografiu, ktorá jej učarovala. Ide o umeleckú techniku zdobenia a dekorovania textu či obrazu do opracovaného dreva pomocou vypaľovacieho pera.
Pri tejto činnosti však musíte byť maximálne sústredení. Ak sa totiž pomýlite, chybu už nedokážete napraviť. Trpezlivosť je to hlavné, čo vám nesmie chýbať pri skúšaní tejto kreatívnej techniky.
V samotnom pocese tvorenia je dôležitý typ hrotu, nastavenie správnej teploty, uhol náklonu, doba kontaktu s materiálom, zručnosť a najmä cvik písma.
Začala „na kolene“ a rokmi sa vypracovala na úroveň, kedy získava obdiv a širokú škálu rozvoja. Komunikačná schopnosť, empatia, schopnosť naslúchať iných, motivovať, predávať a odkazovať ľuďom to, čo ju sám život naučil – to všetko jej tvorba ponúkla.
Do diel vkladá taktiež svoje myšlienky a skúsenosti, z ktorých cítiť jej schopnosť porozumieť iným.
Andrea Beličková už ako dieťa rada písala a na základnej škole vynikala práve pre svoj krasopis. Písmo si však trénuje doteraz.
Tak ako pri každej činnosti, aj pri pyrografii je dôležité dbať tatiež o svoje zdravie. Okrem precvičovania písma je potrebné aj rozcvičenie zápästia a pri dlhšej práci musí dbať tiež na pravidelné prestávky.
Andrea je „ľudovou“ pyrografkou – samoukom. Dosiaľ nenavštívila žiadny kurz pyrografie a všetko sa naučila sama. Každý jej výtvor je jedinečný, pretože nenájdete dva rovnaké.
Okrem svojich autorských diel tvorí ozdobné tabuľky na objednávku a pravidelne sa zúčastňuje tvorivých dielní v Mestskom múzeu v Seredi, kde učí deti túto techniku. Vedenie vlastného workshopu si vyskúšala aj na kultúrno-komunitnom festivale VataFest.
Výnimočnosť jej tvorby spočíva aj v tom, že do nej dokázala zapojiť celú rodinu. Jej manžel vyrezáva z preglejky tvary, drevo opracuje a materiál jej pripraví, aby mohla pracovať na objednávkach.
Spoločne so svojimi deťmi a vnúčatami predstavuje svoje výrobky napríklad na kultúrnych podujatiach a remeselných trhoch, ktoré sú jej srdcovkou.
Okrem toho nám prezradila, že plánuje zorganizovať jej prvú výstavu autorských diel a jej veľkým snom je otvoriť si malý obchodík, v ktorom by tvorila a svoje diela aj prezentovala.
My držíme pani Andrei Beličkovej palce a prajeme jej veľa tvorivých nápadov, spokojných zákazníkov a radosť z vytvárania takých krásnych diel.