01.10.2022, meniny má
15. augusta 2022

Seredčanka Andrea Beličková sa venuje netradičnej pyrografii. Tvoriť začala po štyridsiatke

Seredčanka Andrea Beličková sa venuje netradičnej pyrografii. Tvoriť začala po štyridsiatke
Zdroj: Seredsity.sk/Dominika Beličková
reklama

Počas rýchleho životného štýlu, ktorý  je typický pre 21. storočie, je dôležité dbať na svoj oddych. V tomto článku vám predstavíme umeleckú techniku zvanú pyrografia.

Seredčanka Andrea Beličková je príkladom toho, že v akomkoľvek veku je možné začať so zmysluplnou činnosťou, ktorá človeku dodá iskru, rozvoj a priestor pre psychohygienu.

Začať tvoriť sa dá kedykoľvek

Keď mala pani Beličková po štyridsiatke, začala popri zamestnaní hľadať formu oddychu a kreatívnej činnosti, ktorá by ju nadchla a priniesla do jej života niečo nové. K umeniu ju to priťahovalo už dávnejšie.

Objavila pyrografiu, ktorá jej učarovala. Ide o umeleckú techniku zdobenia a dekorovania textu či obrazu do opracovaného dreva pomocou vypaľovacieho pera.

reklama

Pri tejto činnosti však musíte byť maximálne sústredení. Ak sa totiž pomýlite, chybu už nedokážete napraviť. Trpezlivosť je to hlavné, čo vám nesmie chýbať pri skúšaní tejto kreatívnej techniky.

V samotnom pocese tvorenia je dôležitý typ hrotu, nastavenie správnej teploty, uhol náklonu, doba kontaktu s materiálom, zručnosť a najmä cvik písma.

Zdroj: Seredsity.sk/Dominika Beličková

Začala „na kolene“ a rokmi sa vypracovala na úroveň, kedy získava obdiv a širokú škálu rozvoja. Komunikačná schopnosť, empatia, schopnosť naslúchať iných, motivovať, predávať a odkazovať ľuďom to, čo ju sám život naučil – to všetko jej tvorba ponúkla.

Do diel vkladá taktiež svoje myšlienky a skúsenosti, z ktorých cítiť jej schopnosť porozumieť iným.

Zdroj: Seredsity.sk/Dominika Beličková

Zdroj: Seredsity.sk/Dominika Beličková

Od detstva mala cit pre písmo

Andrea Beličková už ako dieťa rada písala a na základnej škole vynikala práve pre svoj krasopis. Písmo si však trénuje doteraz.

Tak ako pri každej činnosti, aj pri pyrografii je dôležité dbať tatiež o svoje zdravie. Okrem precvičovania písma je potrebné aj rozcvičenie zápästia a pri dlhšej práci musí dbať tiež na pravidelné prestávky.

Andrea je „ľudovou“ pyrografkou – samoukom. Dosiaľ nenavštívila žiadny kurz pyrografie a všetko sa naučila sama. Každý jej výtvor je jedinečný, pretože nenájdete dva rovnaké.

Okrem svojich autorských diel tvorí ozdobné tabuľky na objednávku a pravidelne sa zúčastňuje tvorivých dielní v Mestskom múzeu v Seredi, kde učí deti túto techniku. Vedenie vlastného workshopu si vyskúšala aj na kultúrno-komunitnom festivale VataFest.

Zdroj: KC Priestor

Zdroj: KC Priestor

Výnimočnosť jej tvorby spočíva aj v tom, že do nej dokázala zapojiť celú rodinu. Jej manžel vyrezáva z preglejky tvary, drevo opracuje a materiál jej pripraví, aby mohla pracovať na objednávkach.

Spoločne so svojimi deťmi a vnúčatami predstavuje svoje výrobky napríklad na kultúrnych podujatiach a remeselných trhoch, ktoré sú jej srdcovkou.

Okrem toho nám prezradila, že plánuje zorganizovať jej prvú výstavu autorských diel a jej veľkým snom je otvoriť si malý obchodík, v ktorom by tvorila a svoje diela aj prezentovala.

My držíme pani Andrei Beličkovej palce a prajeme jej veľa tvorivých nápadov, spokojných zákazníkov a radosť z vytvárania takých krásnych diel.

Zdroj: Seredsity.sk/Dominika Beličková

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku