05.12.2021, meniny má
10. júla 2019

Seredský STROM zorganizoval turistický Deň detí aj tradičný guláš v Tatrách

reklama

O Seredskom združení STROM – túlame sa Slovenskom sme vás informovali začiatkom roka v tomto článku, kde sme priniesli aj rozhovor s jeho zakladateľom Seredčanom Michalom Matušíkom. Táto turistická skupina má dnes 970 členov túlajúcich sa po celom Slovensku. Ak by sme však pripočítali neregistrovaných detských členov – účastníkov detských výprav, toto číslo by sa výrazne navýšilo. V skupine sú ich už desiatky a mnohí z nich sú pravidelnými účastníkmi na plánovaných akciách skupiny.

Zatiaľ poslednou „detskou turistikou“ pre členov STROM-u v spolupráci s turistickou skupinou TuNaSloP z obce Nebojsa, a tiež s Mirkou a jej Spievankami bola 2. júna 2019 akcia MDD na hrade Korlátko pre rodiny s deťmi zo Serede a okolia.

Turistickým cieľom bola zrúcanina hradu Korlátko

Hlavný tábor bol pripravený na detskom ihrisku na lúke medzi rozhľadňou Rozbehy a turistickou chatkou pri obci Cerová v Malých Karpatoch. O prvé prekvapenie a krásny zážitok pre deti sa postarali kynológovia z Jablonice, ktorí deťom predviedli výcvik psov. Po ukážke si deti mohli psíkov pohladkať a porozprávať sa so psovodmi o starostlivosti o ne.

Po drobnom občerstvení sa od zábavy prešlo k tomu hlavnému – k turistike. Prvou zastávkou boli vrtule turbín prvej veternej elektrárne na Slovensku, o ktorej zaujímavo informoval sprievodca Michal. Spomenul tiež nešťastnú udalosť, ktorá sa na tomto mieste odohrala – pád malého lietadla, v ktorom zahynuli dvaja muži. Okoloidúcim ju pripomínajú dva malé pomníky na kraji lesa pod jednou z turbín.

Ďalej sa pokračovalo k malej vyhliadkovej vežičke rozhľadne Rozbehy. Napriek nižšej polohe vežička poskytuje krásne výhľady do okolia Malých Karpát. Posledným bodom a cieľom turistickej vychádzky bola zrúcanina hradu Korlátko. Po jeho individuálnej obhliadke nasledoval návrat do hlavného tábora, kde už niektorí šikovní oteckovia stihli pripraviť oheň na spoločnú opekačku. K ohňu patrí vôňa špekačiek a rôznych ďalších dobrôt, a tiež gitara a pesničky. O to sa už postarali Spievanky s Mirkou, ako inak zo Serede. Šikovné Spievančatá si za usilovnosť, spev a tanec odniesli ako odmenu už tradičné prívesky – husľové kľúčiky, ktoré vyrába Michalova partnerka Martinka.

Zdroj: FB STROM – túlame sa Slovenskom

K MDD patria tiež hry a súťaže. Tie pripravili organizátori priamo na ihrisku. Deti zvládli neľahké aj zábavné disciplíny a ich úlohou bolo získať pečiatku na každom stanovisku. Po zvládnutí všetkých disciplín, ktorými boli 1. Len mi nespadni, 2. Po stopách Yetiho, 3. Triafaj presne, 4. Mission Impossible a 5. Skoč si hop, a po preukázaní sa vyplnenou kartičkou si deti vyslúžili diplom, medailu, darček a sladkú odmenu. Pri súťažiach sa aktívne zapájali aj všetci rodičia. A tak sa spoločne v prírode zabavili celé rodiny.

Ďalšou výnimočnou atrakciou dňa bola ukážka chytania zlodeja, ktorého si zahral dobrovoľník Martin. Jeho brat Peter je psovod úseku služobnej kynológie oddelenia ochrany Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou. Zásah bol úspešný aj vďaka tomu, že jeho parťák, služobný pes Nando Štastena, bravúrne poslúchal pokyny svojho pána a zlodeja pred útekom šikovne zastavil. S mladším vlčiakom, rodinným maznáčikom Maxom, sa potom deti zahrali hru na schovávačku loptičky v tráve. Radosť z tejto hry bola na oboch stranách.

Špeciálnu cenu za mimoriadny športový výkon získala 4-mesačná Dominika, ktorá s tatinom na rukách nevynechala ani jednu disciplínu. Gratulujeme!

„Pre mňa ako admina STROMu a pre Reného z TuNaSloPu bola najväčšia odmena radosť a smiech vašich detí.“ Michal

Jún je výročným mesiacom STROM-u

Tento rok sa v dňoch 21. – 23. júna 2019 konalo už po piatykrát víkendové stretnutie STROM-ákov z celého Slovenska na tradičnom guláši vo Vysokých Tatrách. Na chate Biela stopa v Tatranskej Lomnici sa stretli skúsení, no aj turisti začiatočníci z rôznych kútov Slovenska – Serede, Prievidze, Sabinova, Prešova, Zlatých Moraviec, Sládkovičova aj z Levíc.

V piatok sa konala zoznamovacia opekačka a v sobotu celodenná turistika Monkovou dolinou cez Kopské sedlo až na Biele pleso. O detský sobotný program aj s detskou turistikou sa postarali skvelé maminy. Varenie gulášu bolo v rukách kuchára Marcela. Večer pri ohni si užili všetci dospelí, no aj deti, ktoré zabavili hry okolo ohňa a Spievanky s Mirkou.

Zdroj: FB STROM – túlame sa Slovenskom

Zdroj: FB STROM – túlame sa Slovenskom

Po odchode z chaty v nedeľu ráno sa síce každý vybral iným smerom, no len málokto išiel priamo domov. Takmer všetci sa cestou zastavili ešte na niektorej z atrakcií, ktoré Slovensko a jeho príroda ponúka.

„Tradičný gulášik je zjedený, piate narodeniny STROM-u oslávené. Ďakujem všetkým, ktorí sa tejto udalosti zúčastnili, len vďaka vám bola táto udalosť opäť sqwellá. Rád som vás všetkých spoznal a teším sa na vás aj ostatných opäť o rok.” Michal

Do Seredskej skupiny STROM – túlame sa Slovenskom sa môže pridať ktokoľvek, koho láka príroda, lesy, hory a dobrodružstvo. Mimoriadne vítané sú rodinky s deťmi, ktoré rodičia už odmala vedú a učia k pobytu a pohybu v prírode.

Informácie o túrach, výpravách a plánovaných akciách STROM-u, ako aj fotky ostatných členov z rôznych turistických výstupov nájdete na facebookej stránke skupiny.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku