16.05.2022, meniny má
22. júla 2021

Šintavčan Norbert Adamča vymenil kopačky za bicykel. Triatlonu sa venuje šesť rokov a chce v ňom byť najlepší na svete

Šintavčan Norbert Adamča vymenil kopačky za bicykel. Triatlonu sa venuje šesť rokov a chce v ňom byť najlepší na svete
Zdroj: sjz.sk/mynitra.sme.sk
reklama

Kedysi hrával futbal na profesionálnej úrovni. Všetko však zmenili zranenia a autonehoda. Norbert Adamča, rodák zo Šintavy, sa začal venovať triatlonu, konkrétne jeho vyššiemu stupňu Ironman. V tomto článku vám predstavíme náročný, no zároveň krásny šport z pohľadu Norberta Adamču.

Norbert získal nedávno ako člen tímu ŠK Cyklo-Tour Sereď 1. miesto v triatlone Vialleman Bátovce, v štafete spolu s Valeriánom Vančom a Petrom Valentovičom. O ich spoločnom úspechu sme písali v samostatnom článku.

Od futbalu cez nehodu k triatlonu

Norbert bol futbalový talent. Ako stredoškoláka ho kúpil trnavský Spartak, zahral si v reprezentácii Slovenska do 17 rokov. Na krátku dobu pôsobil aj v reprezentácii SR, jeho spoluhráčmi boli napríklad Nitran Henrich Benčík či Košičan Pavol Piatka.

Polroka hájil aj farby Šale či Zlatých Moraviec a na záver kariéry strieľal góly za rodnú Šintavu. Celkovo hral minimálne za desať klubov, najdlhšie za český Kyjov.

reklama

„Vždy som pracoval tvrdo na tréningoch, ale asi som mal nesprávne myslenie. Chýbala mi pokora. Nemal som najvzornejší životný štýl, napríklad aj stravovanie, vtedy mi nevedel s takýmito vecami nikto poradiť. Až neskôr som na to prišiel. Miloval som futbal, ale keď som z neho vypadol na pol roka, tak som bol dosť nervózny,“ uviedol v rozhovore s mynitra.sme.sk.

Potom však prišiel zlom v jeho živote a lekár mu pri zničených kolenách odporúčal plávanie alebo cyklistiku. Posledných šesť rokov prepadol triatlonu. Tento šport si vybral práve preto, lebo ho po autonehode (auto ho zrazilo na cyklotréningu) dal dokopy a uzdravuje ho.

„Je výnimočný v tom, že sa v ňom rozvíja prakticky sval celého tela. K tomu je to jednoducho zdravá droga: kto začne, neprestane,“ dodal Norbert.

Zdroj: sjz.sk

Ironman alias „železný muž“

Ironman sú preteky, ktoré, keď raz v človeku zapália oheň s túžbou zvládnuť ich, tak jednoducho neprestane. Ironman patrí k sérii dlhých triatlonov, ktoré usporadúva World Triathlon Corporation.

Skladá sa z plávania na trase dlhej 3,86 km, jazdy na bicykli 180 km a maratónskeho behu 42 km. Norbert absolvoval už 15 polovičných Ironmanov a jeden celý v Prahe.

Ironman je podľa neho prakticky triatlon, len s trochu dlhšími vzdialenosťami. Trénuje ho Andrej Orlický, vynikajúci človek a bývalý reprezentant Slovenska v triatlone, ako uviedol Norbert v rozhovore pre sjz.sk.

Zdroj: sjz.sk

Tvrdé tréningy

Norbert tvrdí, že najťažšie je natrénovanie bicykla, za veľké mínus považuje fakt, že máme málo cyklotrás. Významnú úlohu zohrávajú najmä hlava a pravidelný tréning, v pomere 20:80 v neprospech talentu. Norbert už jeho tvrdé trénovanie nepovažuje za trénovanie, ale jednoducho za životný štýl.

„Trénujem každý deň, pričom pondelok a piatok sú ľahšie a regeneračné dni a ostatné dni mám 2 až 3 riadne tréningy – plavecký, cyklo a bežecký tréning cca 15 – 25 hodín týždenne,“ dodáva Norbert.

K športu vedie aj svoje deti

S deťmi chodí na duatlony, akvatlony aj behy. Najväčší úspech je pre Norberta to, že jeho dve krásne deti – Agi (9 rokov) a Norbi (6 rokov), triatlonujú s ním.

Deti s ním zvládnu bicyklovať 70 kilometrov a aj hodinu plávať a behať na tréningoch a práve to robí Norberta šťastného a spokojného a dodáva mu to silu a energiu do ďalších výkonov.

Zdroj: mynitra.sme.sk

Zdroj: FB Norbert Adamča

Zdroj: FB Norbert Adamča

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: mynitra.sme.sk, sjz.sk, FB Slovenská triatlonová únia, FB Norbert Adamča
Zdieľať na Facebooku