12.04.2021, meniny má
8. apríla 2021

Šintavskú unikátnu Bobrovú dolinku ďalej zveľaďujú. Svojou pomocou môžete prispieť aj vy

Šintavskú unikátnu Bobrovú dolinku ďalej zveľaďujú. Svojou pomocou môžete prispieť aj vy
zdroj: FB Šintava - spoločne rozvíjame obec a okolie
reklama

Veľmi obľúbeným miestom v našom okolí je Bobrová dolinka. Čoraz viac ľudí sa vyberie do jej okolia na prechádzku s rodinou či sem vybehne so psom. Nachádza sa na hranici katastrálnych území obcí Šintava a Vinohrady nad Váhom. Leží na brehu Váhu a je zalesnená úzkym pásom drevín, ktorý sa vyníma v okolitej obrábanej poľnohospodárskej pôde. Poznáte túto unikátnu dolinku?

Zosuvné územie je geologickým javom

Výškový skok brehu v týchto miestach je 10 a viac metrov a tiahne sa v dĺžke 20 km až po mesto Hlohovec. Bol vytvorený bočnou eróziou Váhu s následným zosúvaním svahu priamo do koryta Váhu. Toto zosuvné územie na ľavom brehu Váhu je unikátny geologický jav a je to jediný takmer prirodzene zachovaný úsek rieky na jej strednom a dolnom toku bez zásahu človeka.

Túto lokalitu objavila minulé roky aj rodinka chráneného bobra vodného, ktorý sa po dlhom čase vrátil do Váhu. Podľa tohto zvieratka dostala dolinka aj svoj miestny názov. Pri konci dolinky sa nachádza malý potôčik, ktorý sa sem-tam ukáže. Na svojej ceste do koryta našej najväčšej rieky však musí prekonať viackrát výškový skok erózie Váhu. Keď je dostatok vody, môžete tu vďaka tomu pozorovať aj niekoľko malých vodopádov.

Vďačíme za ňu Šintavčanovi

Pán Samo Chalúpka zo Šintavy sa za minuloročné obdobie koronakrízy rozhodol svoj čas vyplniť niečím zmysluplným. Toto miesto pozná od detstva a chcel z neho vytvoriť priestor, kde si môžu ľudia posedieť, kam sa môžu vybrať na prechádzku s rodinkou či oddýchnuť si obklopení prírodou a pozorovať miestnu flóru a faunu.

Dolinku vyčistil a zveľadil. Vybudoval tu mostíky, „prístrešok“ pre studničku, hojdačku, „mlynské koleso“ z bicykla, ohnisko aj posedenie. Osadil tu smerovník a v spolupráci s obecným úradom aj informačnú tabuľu.

Sám sem rád chodieva pozorovať tichý tok Váhu, prírodu lužných lesov a zvieratá. Okrem bobra tu môžete stretnúť aj srnca, diviaka, líšku, zajaca, bažanta, vevericu či sovy.

Ďalšie fotky či video z tohto krásneho miesta nájdete aj v našom staršom článku, v ktorom sa dočítate aj o ďalšom úžasnom mieste v Šintave.

Teraz môžete pomôcť aj vy

Pán Samo Chalúpka vo svojom voľnom čase a za svoje peniaze stále pokračuje vo zveľaďovaní Bobrovej dolinky. Aj obec Šintava sa mu snaží pomáhať a prispievať na nové dielka. Niektoré sú už z časti hotové za pomoci miestnych podnikateľov, ale veľa ďalších ešte čaká na realizáciu. Pani Stanislava Režňáková, starostka obce Šintava, sa na Facebooku v skupine Šintava – spoločne rozvíjame obec vyjadrila, že uvažuje aj nad ďalšou možnosťou pomoci:

„Uvažujeme nad vytvorením OZ alebo nejakej skupiny, ktorá by mu bola nápomocná, veď to robí pre nás všetkých. Zatiaľ môžete prispieť aj svojimi nápadmi, vysadením trvaliek do skalky, vhodným materiálom na výrobu ďalších prvkov alebo aj dobrovoľným príspevkom do kasičky, ktorá je umiestnená na obecnom úrade. Ďakujeme!“ napísala v skupine.

zdroj: FB Šintava – spoločne rozvíjame obec

zdroj: FB Šintava – spoločne rozvíjame obec

zdroj: FB Šintava – spoločne rozvíjame obec

zdroj: Miroslav Plocháň

zdroj: Miroslav Plocháň

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Informačný leták Šintava – Bobrová dolinka
Zdieľať na Facebooku