13.07.2020, meniny má
13. januára 2020

Skvelý športový úspech! Lukáš Eliáš z Dolnej Stredy získal striebro a bronz na európskom šampionáte v bojovom umení jiu-jitsu

Skvelý športový úspech! Lukáš Eliáš z Dolnej Stredy získal striebro a bronz na európskom šampionáte v bojovom umení jiu-jitsu
Zdroj: FB Way of Warrior
reklama

Fantastický športový úspech sa podaril Dolnostredčanovi Lukášovi „Tong Po“ Eliášovi, ktorý sa už dlhé roky venuje bojovým športom. Ako „krpec“ sa venoval taekwondu v Seredi, kde jednoznačne získal veľmi dobré základy. Neskôr sa mu ale zapáčil box. S tým taktiež začínal v Seredi, no svoj nový boxerský domov našiel u najznámejšieho slovenského boxera Tomiho „Kid“ Kovácsa v KO Box Clube v Galante. V klasickom boxerskom ringu strávil viac ako 7 rokov.

Ako mnohých fanúšikov aj Lukáša zaujali zmiešané bojové umenia (MMA), ktorým sa momentálne venuje už skoro 3 roky. Svoje schopnosti rozvíja u ďalšej slovenskej legendy – Atillu Végha, víťaza titulu v organizácii Bellator, ktorá je jednou z najväčších na svete. Trénuje pod klubom Spartakus Fight Gym, ktorý vedie práve Atilla. O Lukášovi a MMA sa dozviete viac v našom predchádzajúcom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Ako sa zrodil tento fantastický výsledok?

Šampionát pod hlavičkou organizácie Way of Warrior sa konal 11. – 12. januára 2020 v Ostrave. Štartovalo na ňom 300 súťažiacich z 13 krajín a 62 klubov. Už len tieto čísla hovoria o tom, aký skvelý úspech sa Lukášovi podaril.

Nakoľko sa Lukáš venuje zmiešaným bojovým umeniam, známejším pod skratkou MMA, je veľmi dôležité poznať viaceré techniky boja, medzi ktoré patrí aj jiu-jitsu, respektíve jeho forma No-Gi, nazývaná aj grappling. Ide o samostatný šport, v ktorom musíte donútiť protivníka, aby sa vzdal. Pri tomto športe sa využívajú viaceré techniky, ako páky na končatiny alebo škrtenie. Priaznivci MMA určite vedia, že tento spôsob boja je v MMA veľmi dôležitý.

Nakoľko sa Lukáš nedávno zranil, nemohol sa kvalitne a adekvátne pripraviť na jeho ďalší MMA zápas, ktorý mal mať v januári. Preto sa aj v rámci prípravy a zlepšenia techniky rozhodol absolvovať majstrovstvá Európy 2020. Tu zápasil v dvoch kategóriach do 84 kg, konkrétne v blue belt v Gi a medzi pokročilými v No-Gi.

Ako nám Lukáš prezradil, súťažilo sa mu naozaj dobre. V ten istý týždeň mali v Spartakus Fight Gyme kvalitné sústredenie s bojovníkmi z Prahy z najznámejšej organizácie na Slovensku a v Čechách – Oktagonu. S nimi absolvovali kvalitné tréningy pod vedením azda najznámejšieho slovenského bojovníka Attilu Végha, ktorému asistoval Janko Hudák.

Zdroj: FB Way of Warrior

Dva turnajové dni, dve získané medaily

V sobotu nastupoval bojovník z Dolnej Stredy v kategórii Gi (boj v kimone). Prvý zápas vyhral v predĺžení spôsobom, že z predpísanej pozície dokázal súpera poraziť skôr. V druhom zápase sa cítil lepšie, no nakoniec prehral rovnakým spôsobom ako vyhral predchádzajúci zápas. Nasledoval zápas o bronz, kde dokázal nasadiť súperovi páku na nohu, respektíve koleno a približne v 6. minúte zápas ukončil.

Nasledoval druhý deň turnaja, kde sa zápasilo v kategórii No-Gi, a teda bez kimona. Prvý zápas zvládol veľmi rýchlo a po dvoch minútach nasadil súperovi armbar, a teda páku na ruku. Po krátkej pauze nasledoval ďalší zápas, ktorý vyhral technikou triangel, pri ktorej súpera donútite škrtením vzdať sa. Zápas o postup do finále Lukáš zvládol proti ruskému zápasníkovi, a tak nasledovalo vytúžené finále. To sa však skončilo v neprospech Lukáša. Prehral v predĺžení a titul majstra Európy mu tak možno unikol len o pár sekúnd.

Obrovskou zaujímavosťou však je, že približne 10 sekúnd pred koncom zápasu jeho súper použil zakázanú techniku. Rozhodca chcel finálový zápas ukončiť diskvalifikáciou súpera, no Lukáš nechcel vyhrať titul týmto spôsobom, a tak dal pokyn, aby sa pokračovalo v zápase. Nasledovalo spomínané predĺženie, kde mal súper viac športového štastia. Za tento čin Lukášovi patrí podľa nás obrovský rešpekt. Lukáš nás poprosil o priestor na poďakovanie všetkým, ktorí si to zaslúžia a my im spoločne s ním ďakujeme za rozvíjanie tohto obrovského talentu, ktorý tu máme.

Zdroj: FB Way of Warrior

Zdroj: FB Way of Warrior

Lukášove poďakovanie

„Poďakovať by som chcel veľa ľuďom, pretože naozaj mnoho ich má na mojich úspechoch zásluhy a pomáhajú mi. Sú to v prvom rade moji rodičia Tibor a Lenka Eliášoví, ktorí ma bezhranične milujú a rovnako mi celý život pomáhajú. Ďalej ďakujem môjmu klubu SFG na čele s majiteľom Edkom Gerekom, hlavným trénerom Attilom Véghom, ich pravej ruke Jankovi Hudákovi, trénerovi BJJ a zakladateľovi nášho BJJ klubu Clube De Jiu Jitsu Pitbull Nitra-Slovakia Michalovi Soboličovi.

Ďakujem, samozrejme, aj hlavnému sparingpartnerovi Jurajovi „Dungovi“ Filipovi, všetkým mojim sparingpartnerom zo SFG a z NR od Martina „Mincu“ Minara a Michala „Pištu“ Lednického a zápasníckemu trénerovi Romanovi Kollárovi. Mojim kamarátom a sponzorom, ktorí ma podporujú a roky mi pomáhajú, hlavne na čele s Tomášom Majerníkom z Ella Doris Fountains z Dolnej Stredy, Braňovi Gašparíkovi z Billboardova zo Serede, Petrovi Sedláčekovi z Bausim zo Šintavy, Matúšovi Mečárovi z Aisawan Thai Massage, Lubošovi Nodžákovi z Pizzeria La Mia Sereď, Michalovi Horváthovi z Luxury Sun Sered a Lukášovi Hanusovi. Taktiež aj Seredsity.sk za pozornosť, podporu a zdieľanie mojich úspechov a krásy športov zo zmiešaného bojového umenia MMA.“

Zdroj: FB Way of Warrior

Zdroj: FB Way of Warrior

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku