25.09.2023, meniny má
22. januára 2023

Slovensko si pripísalo na svoj účet ôsme neplatné referendum. Účasť v Seredi dosiahla 29,83 %

Slovensko si pripísalo na svoj účet ôsme neplatné referendum. Účasť v Seredi dosiahla 29,83 %
Zdroje: seredsity.sk/ereport.sk
reklama

Včerajšie, historicky deviate referendum bolo vyhlásené na podnety občanov, ako aj na základe rozhodnutia Ústavného súdu. Ľudia tak mali mať možnosť vyjadriť sa, či sa volebné obdobie bude môcť skrátiť buď referendom, alebo uznesením Národnej rady SR.

To mala zabezpečiť zmena ústavy, ku ktorej by po úspešnom referende prišlo. Napriek neúspešnému referendu prezidentka apeluje na nevyhnutnosť jej zmeny.

Pokus o zmenu ústavy cez referendum neprešiel. Účasť v Seredi bola nízka

Vyhláseniu referenda 2023 predchádzalo odovzdanie 406-tisíc podpisov, z ktorých bolo platných viac ako 381-tisíc. Jeho zorganizovanie a priebeh nás stál takmer 11 miliónov eur.

Mesto Sereď evidovalo takmer 13-tisíc oprávnených voličov, z ktorých sa referenda zúčastnilo vo všetkých 13 volebných okrskoch mesta necelých 3827 voličov, čo predstavuje 29,83 % účasť.

reklama

Na jedinú otázku referenda „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky?“ odpovedalo vo svojich referendových lístkoch bezmála 98 % zúčastnených odpoveďou ÁNO.

referendum

Zdroj: aktuality.sk

Ľudia na juhu Slovenska referendum v podstate zmietli zo stola. Napríklad vo viacerých obciach okresu Komárno sa ho nezúčastnila ani len desatina oprávnených voličov, informovalo o tom sme.sk.

Celoslovenské výsledky

Z celého počtu obyvateľov má Slovensko 4 377 565 oprávnených voličov, pričom sobotného referenda sa zúčastnilo 1 193 198 voličov. To predstavuje účasť na úrovni 27,25 %.

Na základe toho je výsledok referenda v konečnom dôsledku vedľajší, keďže na to, aby bolo referendum platné, by sa ho muselo zúčastniť viac ako polovica oprávnených voličov. Referendum 2023 sa teda radí medzi tie, ktoré skončili na Slovensku ako NEPLATNÉ.

„Rešpektujem výsledky referenda o zmene ústavy a postoj občanov, ktorý tým vyjadrili. Jednak tých, ktorí sa na referende zúčastnili, a tiež tých, ktorí sa rozhodli svoj postoj vyjadriť neúčasťou. I keď je referendum neplatné, vzhľadom na aktuálnu vnútropolitickú krízu je nevyhnutné, aby poslanci čo najskôr prijali zmenu ústavy o predčasných voľbách v parlamente,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom príspevku na sociálnej sieti.

Zdroje: domov.sme.sk, aktuality.sk, seredskenovinky.sk, seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku