05.12.2021, meniny má
21. októbra 2021

Sme o krok bližšie k cyklotrase z Horného Čepeňa do neďalekých Šúroviec. Vážska cyklomagistrála pôjde naším mestom už na jar

Sme o krok bližšie k cyklotrase z Horného Čepeňa do neďalekých Šúroviec. Vážska cyklomagistrála pôjde naším mestom už na jar
zdroj: seredsity.sk
reklama

Vážska cyklomagistrála je najstaršou cykloturistickou trasou na Slovensku a prechádza až tromi krajmi, konkrétne Trnavským, Trenčianskym a Žilinským krajom. Momentálne je jej celková dĺžka 166 km. Patrí medzi ľahké cestné trasy a je obľúbenou cestou pre cyklistov či ľudí, ktorí sa radi prechádzajú.

Trnavská župa je v tomto období znovu o krôčik bližšie k realizácii celej výstavby Vážskej cyklomagistrály. Projekt tejto cyklomagistrály a úseku na našom území bol odprezentovaný ešte v roku 2018. Od tej doby všetci cyklisti a nadšenci netrpezlivo očakávajú, kedy sa s výstavbou cyklomagistrály vlastne začne.

Trasovanie má štyri úseky

Katarína Pavlíčková, ktorá je poverená riadením Odboru stratégií a projektov Úradu TTSK, sa ešte v apríli tohto roku vyjadrila pre portál Seredské novinky, že cyklomagistrálu chce Trnavská župa financovať z eurofondov so spoluúčasťou v objeme 5 % z celkových oprávnených výdavkov.

Trasovanie celej Vážskej cyklomagistrály v Trnavskom kraji je rozdelené na štyri úseky:

  1. Piešťany – hranica TTSK/TSK,
  2. Sereď/Horný Čepeň – Šúrovce,
  3. Šúrovce – Horné Zelenice,
  4. Horné Zelenice – Hlohovec

Výstavba prebehne na jar

Podľa informácií, ktoré prinášajú Seredské novinky, Trnavský samosprávny kraj pred časom uspel so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu na vybudovanie prvej zo štyroch častí Vážskej cyklomagistrály na svojom území. Výstavba úseku, ktorý je dlhý až 3,6 kilometra a nachádza sa medzi hranicou Trenčianskeho a Trnavského kraja a mostom v mestskej časti Piešťan Bodona, by mala začať dokonca ešte tento rok.

Nedávno však župa získala ďalšie nenávratné finančné prostriedky, ktoré sa majú týkať aj nášho mesta. Ide o sumu 364-tisíc eur na sľubovanú výstavbu druhého úseku Vážskej cyklomagistrály, čiže medzi Sereďou a Šúrovcami. Výstavba cyklotrasy by mala prebehnúť na jar budúceho roku 2022. Celá cyklotrasa bude mať 1,7 km. Informoval o tom Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja.

Podané sú ďalšie žiadosti

Podľa dostupných informácií sú podané žiadosti aj na ďalšie úseky, ako napríklad Šúrovce – Horné Zelenice a Horné Zelenice – Hlohovec. Vďaka celému schválenému projektu pribudne aj doplnková cyklistická infraštruktúra, v rámci ktorej bude vybudované napríklad cyklistické odpočívadlo s altánkom, lavičkami a stojanmi na bicykle. Šírka cyklotrasy bude 3m. Povrch bude asfaltobetónový a povedie už po existujúcej korune hrádze.

Zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: trnava-live.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: trnava-live.sk, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku