27.04.2024, meniny má
6. septembra 2019

Špeciálna základná škola v Seredi získala so svojím projektom dotáciu vo výške takmer 3000 eur! Ako tento projekt prebiehal a čo všetko žiaci zažili?

reklama

Nadačný fond Bekaert v rámci Nadácie Pontis vyhlásil súťaž o poskytnutie finančnej dotácie na rôzne zaujímavé projekty.  Špeciálna základná škola v Seredi tak reagovala na výzvu o poskytnutie grantu a sama sa do programu zapojila. Myšlienka ich projektu, ktorý nesie názov “Remeslo má zlaté dno”, bola natoľko očarujúca, že získali na jeho realizáciu finančnú podporu vo výške až takmer 3000 eur! O čom teda tento projekt bol a čo žiakom ponúkol?

Remeselníci v škole

Cieľom projektu bolo prehĺbiť u mentálne postihnutých detí cit ku kráse tradičného ľudového umenia, a tak spoznať kultúrne dedičstvo našich predkov. V spolupráci s regionálnymi remeselníkmi škola vytvorila pre svojich študentov úžasný program, ktorý ich naučil rôznym zručnostiam. Keďže bol celý projekt úspešný, škola sa v ňom rozhodla pokračovať aj v budúcich ročníkoch.

Seredskú špeciálnu školu navštívili štyria tradiční remeselníci, ktorí žiakom predstavili svoje remeslo a ich naučené zručnosti. Taktiež s nimi absolvovali aj mnoho viacdenných workshopov. Na nich mohli študenti pochopiť, čo pre remeselníkov ich remeslo znamená a s akou láskou ho vykonávajú.

“Už teraz môžeme s čistým svedomím zhodnotiť, že projekt bol veľmi úspešný, deti workshopy milovali a vždy sa tešili na ďalšie. Okrem detí získali množstvo vedomostí a zručností aj učitelia, takže v zdokonaľovaní práce budeme určite pokračovať aj
naďalej.” Koordinátorka projektu Mgr. Jana Vašková

reklama

Umelecká drevorezba

Do tajov práce s drevom deti zasvätil pán Peter Hubert z Trnavy. Predstavil im svoje výrobky, priblížil históriu tohto remesla a následne ich naučil vyrábať drevené lyžičky. Po výrobe lyžičiek ich pán Hubert oboznámil s čarom umeleckej drevorezby. Všetky deti boli veľmi šikovné a niektoré v sebe dokonca objavili skrytý talent pre krásnu prácu s drevom.

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

Paličkovanie

Skúsená paličkárka a dokonca Seredčanka, pani Irenka Dudášová, venovala deťom niekoľko dní a patrí jej veľká vďaka za jej ochotu a úžasný prístup. Deti, najmä dievčatá, toto remeslo veľmi chytilo a ktovie, možno sa v našom meste práve zrodili nové paličkárky.

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

Tkanie kobercov

Vďaka finančnej podpore tohto projektu si škola mohla dovoliť zaobstarať ručne vyrábané krosná a materiál od pána krosnára a tkáča Martina Molnára zo Šurian. Vďaka dostatku materiálu si mohol každý žiak vyskúšať tkanie kobercov a zdokonaliť sa v tejto jedinečnej technike. Keďže práca s krosnami je spočiatku trochu náročná, museli sa tomuto remeslu podučiť najprv pani učiteľky, aby mohli tieto jedinečné nástroje využívať aj na hodinách pracovného vyučovania.

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

Výroba keramiky

Študenti mali možnosť vyskúšať skutočne rôznorodé kurzy a o ten keramický sa postarala pani keramikárka Elena Halvelandová zo Šurian. Deti najskôr zasvätila do práce s hlinou a do výroby keramiky, neskôr si toto remeslo vyskúšali aj sami. Každý si vyskúšal točenie na hrnčiarskom kruhu, prácu s hlinou a samozrejme aj maľovanie na už hotové výrobky. Pani keramikárka vzala výtvory žiakov na vypálenie do pece a už hotové ich priniesla naspäť.

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

Školský výlet do Gazdovskej dedinky Abeland

Žiaci mali  možnosť vidieť a dokonca si aj vyskúšať spôsob života našich predkov, pre ktorých boli remeselné zručnosti súčasťou každodenného života. Absolvovali prehliadku originálneho gazdovského dvora, kde mohli vidieť, a taktiež nakŕmiť mnoho domácich zvierat. Vyskúšali si aj rôzne činnosti, ktoré už v súčasnosti len tak ľahko nevidíme. Výroba múky na mlynskom kole, streľba z historického luku alebo pečenie domáceho chleba v hlinenej peci neboli výnimkou.

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

Zdroj: Špeciálna základná škola Sereď

“Veľká vďaka patrí Nadačnému fondu Bekaert, ktorý náš projekt finančne podporil, všetkým ľuďom, ktorí nám pomohli v hľadaní vhodných remeselníkov, vedeniu a zamestnancom školy, ktorí boli vždy ochotní pridať ruku k dielu, deťom, ktorých radosť z aktivít bola radosť aj pre nás a v neposlednom rade samotným remeselníkom,
ktorých bola česť spoznať.” Mgr. Jana Vašková, koordinátorka projektu

Pre deti bol nielen deň v Abelande, ale aj celý projekt jedinečným zážitkom, na ktorý len tak ľahko nezabudnú.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Mgr. Jana Vašková - koordinátor projektu, Špeciálna základná škola Sereď
Zdieľať na Facebooku