20.06.2024, meniny má
17. februára 2022

Tempo zdražovania je najrýchlejšie od 90. rokov. Ceny potravín, pohonných hmôt, elektriny či plynu enormne narástli

Tempo zdražovania je najrýchlejšie od 90. rokov. Ceny potravín, pohonných hmôt, elektriny či plynu enormne narástli
Zdroj: pobalsa.sk/lidovky.cz
reklama

Nákup v potravinách, elektrina, plyn a tankovanie, za toto všetko si poslednú dobu poriadne priplácame. To, že sa zdražovanie vystupňuje, ekonómovia čakali, ale že to bude až takéto výrazné, ich samých prekvapilo.

Tempo zdražovania je najrýchlejšie od 90. rokov. Ani euro nás pred vysokou infláciou neochránilo. Zdražovanie bolo neúnosné už na jeseň minulého roka, no bolo to iba na začiatku, uviedli tvnoviny.sk.

Skutočná inflácia sa prebudila až teraz. Medziročný rast cien sa vyšplhal až na vyše 8 %. Regulačný úrad rozhodol aj o zvýšení elektriny o desatinu a plynu o štvrtinu. Tento výrazný nárast bude pretrvávať počas celého roka.

Zdroj: tvnoviny.sk

reklama

Zlé rozhodnutia

Za súčasné zdražovanie je podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka zodpovedný guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Guvernér NBS podľa neho na zasadnutiach guvernérov nedostatočne hlasuje v prospech krajiny. Slovensko už totiž 13 rokov má spoločnú menu euro, ktoré je naviazané na rozhodnutia Európskej centrálnej banky (ECB) a tá rozhoduje, koľko peňazí pôjde do obehu.

ECB dala podľa Sulíka do obehu tisícky a tisícky miliárd eur, ktoré neboli ničím kryté, lebo vykupovali dlhopisy. „Oni s tým programom aj prestali, no pred dvomi rokmi zase začali, a to znehodnocuje menu a zvyšuje infláciu,“ povedal v stredu Sulík.

Na vine sú podľa neho tí, ktorí o tom v ECB rozhodli, medzi nimi aj Peter Kažimír. „Peter Kažimír, ktorý berie obrovské peniaze prakticky za nič, robí figu borovú. Peter Kažimír je tu na Slovensku hlavný vinník obrovskej inflácie. Lebo on chodí vysedávať do Frankfurtu na zasadnutia rady guvernérov, on dvíha ruku za tieto fatálne zlé zničujúce rozhodnutia,“ skonštatoval Sulík.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: tvnoviny.sk, webnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku