Hoci v posledných dňoch sa nám dosť ochladilo, veríme, že nás čaká už len pekné a teplé počasie. Môžeme si tak užiť prechádzky nielen v našom meste.
Na turistiku a výlet sa môžeme vydať aj do nášho okolia. A kam sa môžete vybrať s rodinou či s priateľmi, sa dočítate v našom článku.
V blízkosti Serede je niekoľko mlynov, ktoré môžete navštíviť a užiť si ich atmosféru. Zároveň si vďaka nim môžete predstaviť, ako fungovalo mlynárstvo kedysi.
Medzi tieto mlyny môžeme zaradiť Vodný kolový mlyn Tomášikovo, Vodný kolový mlyn v Jahodnej, Vodný mlyn Dunajský Klátov, Vodný kolový mlyn v Jelke aj Vodný (lodný) mlyn Kolárovo.
Hoci mlyny vznikli koncom 19. storočia a postupne sa prestali používať, v súčasnosti ide o veľmi zaujímavé a jedinečné technické pamiatky. Na Slovensku máme totiž mnoho riek, na ktorých mohli byť vodné mlyny vybudované.
Okrem mlynov môžete vo voľnom čase navštíviť aj rozhľadne ponúkajúce nádherné a nezabudnuteľné výhľady. Veľa z nich máme aj v blízkosti Serede, takže nie je nutné absolvovať dlhú cestu autom na miesto určenia.
Jednou z najbližších je Rozhľadňa na Striebornom jazere v blízkosti Galanty. Jej zaujímavosťou sú štyri symetrické schodištia. Ak je dobrá viditeľnosť, môžeme vidieť aj vzdialené vrcholy Tribeča a Malých Karpát.
Medzi ďalšie rozhľadne patria napríklad Rozhľadňa Perla, Rozhľadňa na Kukle, Rozhľadňa Radošinka, Rozhľadňa Veľká Homoľa a Rozhľadňa na Hôrke.
Hlohovský hrad bol listinne doložený v roku 1113. Stál na mieste súčasného zámku (podľa niektorých kaštieľa) a bol postavený na starom slovanskom hradisku. V 12. – 13. storočí bol strategicky dôležitý strážny hrad sídlom hradného županstva.
V rokoch 1524 až 1636 bol vo vlastníctve Thurzovcov. Jednou zo zaujímavostí je, že gróf Alex Thurzo založil v blízkosti v hradu v 16. storočí evanjelickú latinskú školu. Tá existovala až do roku 1681.
Od roku 2018 je zámok po rekonštrukcii sprístupnené vyrejnosti. Vstupné: dospelá osoba 3 eurá, dieťa od 8 do 15 rokov 2 eurá, dôchodca 2 eurá a dieťa do 8 rokov bezplatne. Pri množstevných zľavách pre školské zariadenia, OZ, kluby a i. budú ceny stanovené po dohode. Viac informácií nájdete na tejto stránke.
Skalnaté bralo Havrania skala ohraničuje východný okraj hrebeňa Zárub v Malých Karpatoch. Hoci je vyhľadávané najmä lezcami, aj peší turisti tu majú čo obdivovať. Skala sa nachádza nad obcou Smolenice so známym Smolenickým zámkom.
Vápencová skala je nenáročná na výstup. Z jej vrcholových častí je nádherný výhľad na Podunajskú nížinu a Malé Karpaty. Na skale je umiestnená tabuľa venovaná trnavskému horolezcovi Ľubošovi Stachovi.
Zdroj: gobohemia.cz
Ideálnym východiskom túry na Havraniu skalu je železničná stanica Smolenice (asi 2,5 km). Odtiaľ treba nasledovať najprv žltú značku. Pod Havraňou skalou sa treba napojiť na červenú Štefánikovu magistrálu.
Z Havranej skaly môžu turisti pokračovať hrebeňom na vrchol Havranica. Po zostupe po lesnom chodníku do sedla Čertov žľab stačí pokračovať až do lúčneho sedla k Smolenickému zámku a železničnej stanici.
V minulosti tento hrad slúžil ako pohraničný hrad vďaka svojej strategickej polohe. Postavený bol na ochranu Českej cesty v 13. storočí. Zničený bol počas Rákociho povstania.
Zrúcanina hradu je v nadmorskej výške 576 metrov. Vďaka tomu ponúka krásnu a atraktívnu túru v prírode Malých Karpát. Zvládnu ju aj menšie deti. Na hrad vedie turistická značka z obce Buková (asi 4 km) a výstup nie je náročný na čas. Posledných niekoľko metrov je exponovanejších a náročnejších na kondíciu.
Existuje aj náročnejšia trasa po turistickej značke od Smoleníc cez vrchol Zárub. Táto trasa má cca 6 km a môžete na nej vidieť viacero zaujímavých miest. Túto trasu je vhodné mať naplánovanú ako celodenný výlet.