13.08.2022, meniny má
4. apríla 2022

Teplejšie počasie nás čoraz viac láka do prírody. Prinášame vám ďalšie tipy, kam môžete ísť vo voľnom čase

Teplejšie počasie nás čoraz viac láka do prírody. Prinášame vám ďalšie tipy, kam môžete ísť vo voľnom čase
Zdroje: gobohemia.cz
reklama

Hoci v posledných dňoch sa nám dosť ochladilo, veríme, že nás čaká už len pekné a teplé počasie. Môžeme si tak užiť prechádzky nielen v našom meste.

Na turistiku a výlet sa môžeme vydať aj do nášho okolia. A kam sa môžete vybrať s rodinou či s priateľmi, sa dočítate v našom článku.

Vodné mlyny

V blízkosti Serede je niekoľko mlynov, ktoré môžete navštíviť a užiť si ich atmosféru. Zároveň si vďaka nim môžete predstaviť, ako fungovalo mlynárstvo kedysi.

Medzi tieto mlyny môžeme zaradiť Vodný kolový mlyn Tomášikovo, Vodný kolový mlyn v Jahodnej, Vodný mlyn Dunajský Klátov, Vodný kolový mlyn v Jelke aj Vodný (lodný) mlyn Kolárovo.

reklama

Hoci mlyny vznikli koncom 19. storočia a postupne sa prestali používať, v súčasnosti ide o veľmi zaujímavé a jedinečné technické pamiatky. Na Slovensku máme totiž mnoho riek, na ktorých mohli byť vodné mlyny vybudované.

Rozhľadne

Okrem mlynov môžete vo voľnom čase navštíviť aj rozhľadne ponúkajúce nádherné a nezabudnuteľné výhľady. Veľa z nich máme aj v blízkosti Serede, takže nie je nutné absolvovať dlhú cestu autom na miesto určenia.

Jednou z najbližších je Rozhľadňa na Striebornom jazere v blízkosti Galanty. Jej zaujímavosťou sú štyri symetrické schodištia. Ak je dobrá viditeľnosť, môžeme vidieť aj vzdialené vrcholy Tribeča a Malých Karpát.

Medzi ďalšie rozhľadne patria napríklad Rozhľadňa Perla, Rozhľadňa na Kukle, Rozhľadňa Radošinka, Rozhľadňa Veľká Homoľa a Rozhľadňa na Hôrke.

Hlohovecký zámok

Hlohovský hrad bol listinne doložený v roku 1113. Stál na mieste súčasného zámku (podľa niektorých kaštieľa) a bol postavený na starom slovanskom hradisku. V 12. – 13. storočí bol strategicky dôležitý strážny hrad sídlom hradného županstva.

V rokoch 1524 až 1636 bol vo vlastníctve Thurzovcov. Jednou zo zaujímavostí je, že gróf Alex Thurzo založil v blízkosti v hradu v 16. storočí evanjelickú latinskú školu. Tá existovala až do roku 1681.

Od roku 2018 je zámok po rekonštrukcii sprístupnené vyrejnosti. Vstupné: dospelá osoba 3 eurá, dieťa od 8 do 15 rokov 2 eurá, dôchodca 2 eurá a dieťa do 8 rokov bezplatne. Pri množstevných zľavách pre školské zariadenia, OZ, kluby a i. budú ceny stanovené po dohode. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Havrania skala

Skalnaté bralo Havrania skala ohraničuje východný okraj hrebeňa Zárub v Malých Karpatoch. Hoci je vyhľadávané najmä lezcami, aj peší turisti tu majú čo obdivovať. Skala sa nachádza nad obcou Smolenice so známym Smolenickým zámkom.

Vápencová skala je nenáročná na výstup. Z jej vrcholových častí je nádherný výhľad na Podunajskú nížinu a Malé Karpaty. Na skale je umiestnená tabuľa venovaná trnavskému horolezcovi Ľubošovi Stachovi.

Zdroj: gobohemia.cz

Zdroj: gobohemia.cz

Ideálnym východiskom túry na Havraniu skalu je železničná stanica Smolenice (asi 2,5 km). Odtiaľ treba nasledovať najprv žltú značku. Pod Havraňou skalou sa treba napojiť na červenú Štefánikovu magistrálu.

Z Havranej skaly môžu turisti pokračovať hrebeňom na vrchol Havranica. Po zostupe po lesnom chodníku do sedla Čertov žľab stačí pokračovať až do lúčneho sedla k Smolenickému zámku a železničnej stanici.

Hrad Ostrý kameň

V minulosti tento hrad slúžil ako pohraničný hrad vďaka svojej strategickej polohe. Postavený bol na ochranu Českej cesty v 13. storočí. Zničený bol počas Rákociho povstania.

Zrúcanina hradu je v nadmorskej výške 576 metrov. Vďaka tomu ponúka krásnu a atraktívnu túru v prírode Malých Karpát. Zvládnu ju aj menšie deti. Na hrad vedie turistická značka z obce Buková (asi 4 km) a výstup nie je náročný na čas. Posledných niekoľko metrov je exponovanejších a náročnejších na kondíciu.

Existuje aj náročnejšia trasa po turistickej značke od Smoleníc cez vrchol Zárub. Táto trasa má cca 6 km a môžete na nej vidieť viacero zaujímavých miest. Túto trasu je vhodné mať naplánovanú ako celodenný výlet.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: galantasity.sk, seredsity.sk, ozzamokhlohovec.webnode.sk, zamok.hlohovec.sk, kamnavylet.sk
Zdieľať na Facebooku