V Trnave odštartovala charita zaujímavý a veľmi zmysluplný koncept Nábytkovej banky. Vďaka ich novej stolárskej dielni, ktorá bola akoby ich prvým projektom, dávajú ľudia bez domova staršiemu nábytku nový dych.
Trnavská arcidiecézna charita prišla s myšlienkou Nábytkovej banky so zapojením osôb, ktoré sa ocitli na ulici, na jeseň minulého roka. Ľudom bez domova tak poskytuje šancu začleniť sa do spoločnosti, pričom si osvoja aj nové pracovné návyky.
Klienti trnavskej charity pracujú v menšej stolárskej dielni, kde aj vďaka darovanému náradiu opravujú rôzne druhy nábytku. Repasovaný kus nábytku potom môže slúžiť napríklad aj ďalším ľuďom v núdzi.
Priestory dielne, ktoré sa nachádzajú v priemyselnej časti Trnavy, sú otvorené päť hodín denne. Dielňu tvoria dve miestnosti – pracovná a terapeutická. Celý proces prebieha za účasti inštruktorky sociálnej rehabilitácie aj odborníčky na opravu nábytku.
Každé ráno pred začiatkom prác si môžu dať títo ľudia z ulice aj sýte raňajky na správny štart do pracovného dňa. V súčasnosti sú do projektu Nábytkovej banky zapojení štyria ľudia. Trnavská arcidiecézna charita má však v pláne do projektu zapojiť v úvodnej časti až osem ľudí.
Podobný model projektov, ktoré spájajú prácu s ľuďmi v núdzi a zároveň ekologicky zhodnocujú staré veci, funguje úspešne aj v zahraničí.
Trnavská charita sa rozhodla ísť cestou repasovania nábytku, pretože ním už takmer desať rokov pomáha mamám samoživiteľkám, seniorom či rodinám žijúcich v neistých podmienkach.
„Chcete nás podporiť? Nechajte si v našej stolárskej dielni repasovať váš drevený nábytok. Získate stoličku, skrinku, zrkadlo či vešiak s výnimočným vzhľadom a s autentickým príbehom v pozadí. Novú tvár dajú vášmu nábytku ľudia, ktorých rozprávanie o živote sa počúva so zatajeným dychom. Novú tvár vášmu nábytku dajú ľudia, ktorí práve tu a práve teraz bojujú za druhú životnú šancu,“ opisuje charita na svojej webovej stránke.
Niet pochýb o tom, že sa vždy nájdu ľudia, ktorým nie je osud tých menej šťastných úplne ľahostajný. Dôkazom toho je aj istý pán, ktorý sa venoval zbieraniu a opravovaniu stoličiek pre svojich známych.
S pribúdajúcimi rokmi mu ale ubúdali sily na fyzickú prácu. Svoju početnú zbierku, ktorá pozostávala z takmer 70 kusov drevených stoličiek, sa preto rozhodol darovať práve pre projekt Nábytková banka.
Chceli by ste pomôcť aj vy? Máte tri možnosti:
V prípade záujmu alebo otázok kontaktuje dielňu e-mailom na nabytkova.banka@charitatt.sk alebo telefonicky na 0947 953 192.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.