05.12.2021, meniny má
18. októbra 2021

Trnavské re-use centrum plní svoj účel. Nového majiteľa v ňom našlo už vyše 5 000 vecí

Trnavské re-use centrum plní svoj účel. Nového majiteľa v ňom našlo už vyše 5 000 vecí
Zdroj: FB Peter Bročka/trnavskyhlas.sk
reklama

Re-use centrum otvorili pred tromi mesiacmi v Trnave a môžeme tvrdiť, že svoj účel zatiaľ napĺňa výborne. Jeho cieľom je totižto dávať druhú šancu použitým predmetom. Tento projekt, ktorý spustilo mesto Trnava, sme vám už predstavili v našom článku.

V trnavskom re-use centre našlo svojho nového majiteľa už veľké množstvo vecí. Informovala o tom spoločnosť FCC, ktorá prvý sklad použitých predmetov v Trnave s názvom Back2Life vybudovala.

Keď skutočnosť prekoná očakávania

Re-use centrum Back2Life, teda „Späť do života“ bolo založené na mieste bývalého zberného dvora na Ulici Jána Bottu. Slúži na odovzdanie vecí, ktoré už doma nepotrebujeme, no stále môžu poslúžiť niekomu inému. Zmyslom re-use centier je predchádzať vzniku odpadu.

„Pri otvorení centra sme všetci verili, že bude úspešné, no skutočnosť prekonala naše očakávania. Odovzdaním nepotrebných vecí do centra ich vraciame späť do obehu, a tým zároveň predlžujeme ich životnosť. Pomáhame tak predchádzať vzniku odpadu, šetríme životné prostredie a podporujeme cirkulárnu ekonomiku,“ povedala Zuzana Krenyitzká, manažérka komunikácie spoločnosti FCC. Cieľom podľa nej v tomto prípade nie je zisk, výťažok bude využitý pri realizácii rôznych komunitných projektov.

„Back2Life slúži ako miesto darovania a nákupu použiteľných vecí,“ napísal trnavský primátor Peter Bročka na svojom Facebooku v čase otvorenia centra. „Za nízky poplatok za službu Back2Life centra môže pekná a použiteľná vec potešiť nového majiteľa. Občania sem môžu veci bezodplatne priniesť a zároveň si pre seba vybrať niečo vhodné a užitočné,“ doplnil Bročka.

Zdroj: FB Peter Bročka

Tisíce položiek

Re-use centrum má aj vlastný e-shop, ktorý nájdete na tomto odkaze. Zamestnankyne doňho od začiatku fungovania centra nahrali približne 7 000 položiek, z ktorých si záujemcovia kúpili už 5 000 predmetov. Ceny sú tu skôr symbolické, ich výška je od 0,50 do osem eur. Najširšia ponuka vecí je v kategórii produktov určených pre domácnosť.

Ľudia môžu do re-use centra priniesť predmety, ktoré už nevyužívajú, ale sú ešte dobré, funkčné, nepoškodené a čisté. Môžu to byť napríklad:

  • kuchynské potreby a riady,
  • náradie,
  • športové potreby,
  • hračky,
  • knihy, CD, platne,
  • obrazy, sochy, umelecké predmety, rámy na obrazy, vázy, dekorácie do domácnosti, kvetináče,
  • hudobné nástroje,
  • budíky, hodiny,
  • detské kočíky, autosedačky, postieľky, kolísky, hojdačky,
  • kabelky, kufre, tašky.

Zdroj: mytrnava.sme.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: mytrnava.sme.sk, trnavskyhlas.sk, FB Peter Bročka
Zdieľať na Facebooku