26.04.2024, meniny má
6. júla 2021

V Trnave vzniklo nové re-use centrum. Vďaka nemu sa využijú už nepotrebné, ale použiteľné veci

V Trnave vzniklo nové re-use centrum. Vďaka nemu sa využijú už nepotrebné, ale použiteľné veci
Zdroj: FB Peter Bročka
reklama

Trnava vraj patrí k regiónom s najvyššou životnou úrovňou na Slovensku. Odvrátenou stranou tohto faktu je však vysoká miera konzumu a s tým súvisiaci veľký objem odpadu. Z pohľadu životného prostredia je problematika odpadov veľmi diskutovanou témou. Uvedomuje si to aj mesto Trnava, ktoré spúšťa vôbec prvý projekt v znamení „re-use“.

Skupina FCC a Mesto Trnava pripravili práve z tohto dôvodu spoločný projekt s názvom Back2Life. Centrum sa nachádza na adrese Jána Bottu 52, Trnava. Ako informoval primátor mesta Peter Bročka na svojom profile na Facebooku, od 28. júna 2021 funguje nové re-use centrum Back2Life pre nepotrebné veci, ktoré sú však stále použiteľné.

Back2Life, teda „Späť do života“

Ide o tzv. re-use centrum slúžiace na odovzdanie vecí, ktoré už doma nepotrebujeme, no stále môžu poslúžiť niekomu inému. Zmyslom re-use centier je predchádzať vzniku odpadu. Čo všetko môžme na tomto mieste odovzdať alebo kúpiť sa dozviete v článku nižšie.

Back2Life slúži ako miesto darovania a nákupu použiteľných vecí, hovorí Bročka.„Za nízky poplatok za službu Back2Life centra môže pekná a použiteľná vec potešiť nového majiteľa. Občania sem môžu veci bezodplatne priniesť a zároveň si pre seba vybrať niečo vhodné a užitočné,“ napísal.

reklama

Zdroj: FB Peter Bročka

Predĺžme život veciam

Podľa primátora je zmyslom Back2life predĺžiť život veciam, čím sa má predchádzať vzniku odpadu a šetriť životné prostredie„Ak chceme žiť trvalo udržateľným spôsobom, namiesto kupovania nových vecí môže byť hľadanie vhodnej alternatívy v re-use centre súčasťou zodpovedného životného štýlu,“ konštatoval.

Zdroj: FB Peter Bročka

„Ako sa hovorí, čo je pre jedného odpad, to môže znamenať pre druhého poklad. Som veľmi rád, že už čoskoro otvoríme re-use centrum pre občanov Trnavy. Pre Slovensko ešte stále nie je takáto forma ´obchodu´ a ďalšieho využitia zachovalých a funkčných vecí celkom obvyklá. Projektom Back2Life dávame šancu využiť staršie veci, ktoré by inak skončili na skládke, a zároveň pomôžeme ľuďom, ktorí si tu môžu nakúpiť tovar za zlomkové ceny,“ vysvetľuje Tomáš Fajkus, prevádzkový riaditeľ skupiny FCC na Slovensku.

Aký je postup?

Ak máš záujem priniesť alebo si niečo v Back2Life centre kúpiť, pridávame postup. Nepotrebné, ale funkčné veci je potrebné najskôr priniesť do Re-use centra na Bottovej ulici v Trnave. Pracovníci centra predmety zaevidujú a označia QR kódom. Po naskenovaní kódu dostaneš potvrdenie o prijatej veci, ktorá je zaradená na sklad a zároveň sa objaví na webstránke Back2Life. Informácie uviedol vo svojom článku startitup.sk.

„Ak máte záujem o kúpu, predmet si môžete kúpiť priamo v centre alebo si ho vopred rezervovať na webstránke. Ak si predmet rezervujete, dostanete na zadanú emailovú adresu rezervačný kód s označením jeho umiestnenia. Rezervácia trvá 48 hodín. Po príchode do Back2Life centra si rezervovaný predmet nájdete, prinesiete ho k pokladni, pracovníkovi nadiktujete kód rezervácie a zaplatíte symbolickú cenu za službu Back2Life centra,“ informuje tím prevádzkovateľov.

Cieľom projektu nie je zisk

Prevádzkovateľmi centra je tím ľudí, ktorý zastrešuje sociálny podnik a komunitné centrum Baterkáreň. Cieľom projektu nie je zisk. Výťažok bude určený na výsadbu stromov a ďalšej zelene v meste Trnava. Okrem ekologického prínosu má projekt aj sociálny rozmer – umožňuje zamestnať ľudí, ktorí si ťažšie hľadajú uplatnenie na trhu práce, napr. slobodné mamičky či invalidní dôchodcovia.

Čo môžete odovzdať/kúpiť v centre Back2Life?

  • kuchynské potreby a riady,
  • náradie,
  • športové potreby,
  • hračky,
  • knihy, CD, platne,
  • obrazy, sochy, umelecké predmety, rámy na obrazy, vázy, dekorácie do domácnosti, kvetináče,
  • hudobné nástroje,
  • budíky, hodiny,
  • detské kočíky, autosedačky, postieľky, kolísky, hojdačky,
  • kabelky, kufre, tašky.

Podmienkou je, aby odovzdávané predmety boli funkčné, čisté a v takom stave, aby mali šancu získať nových majiteľov. Taktiež centrum v dôsledku kapacity nie je určené na veľkorozmerný nábytok, elektrospotrebiče, textil ani potraviny.

Zdroj: trnava.sk

Zdroj: FB Peter Bročka

Zdroj: FB Peter Bročka

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, FB Peter Bročka, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku