20.06.2021, meniny má
1. augusta 2020

Unikátna Maklura pomarančová, ktorá sa nachádza v háji obce Abrahám, súťaží o titul Strom roka 2020. Dáte jej svoj hlas?

Unikátna Maklura pomarančová, ktorá sa nachádza v háji obce Abrahám, súťaží o titul Strom roka 2020. Dáte jej svoj hlas?
Zdroj: ekopolis.sk
reklama

Park v obci Abrahám skutočne pripomína skôr starobylý les než obyčajný park. Väčšina stromov má dosť dávny pôvod a ten najzaujímavejší zasadil sám gróf Karol Esterházy. RTV Krea priniesla informáciu o tom, že Maklura pomarančová je tento rok zapojená do súťaže Strom roka 2020.

Tento háj v obci Abrahám sme vám prednedávnom odporúčali ako pekné miesto na víkendový výlet. V našom staršom článku sa okrem informácií o netradičnom strome dozviete aj niečo viac o jedinečnom šľachtickom kúpalisku. Dnes z neho síce zostal iba jeden bazén, no napriek tomu zostáva raritou.

Samotný park stojí za návštevu už len kvôli svojej atmosfére a pozitívnej energii, ktorú dodávajú všadeprítomné stromy. Pochopiteľne, najzaujímavejším stromom z celého parku je práve ten, ktorý sa uchádza o titul Strom roka.

Strom roka 2020

Celoslovenská súťaž Strom roka 2020 chce upozorniť na staré, vzácne a ohrozené stromy. Maklura pomarančová z abrahámskeho parku sa tento rok dostala medzi top 12 stromov, ktoré súťažia o výhru. Každoročným vyhlasovateľom súťaže je nadácia Ekopolis. Hlasovať za ktorýkoľvek strom v súťaži môžete tu.

Maklura pomarančová pochádza z Južnej Ameriky a ako sme už v úvode spomenuli, zasadil ju gróf Karol Esterházy. Tento strom každoročne rodí plody o veľkosti 10 – 15 cm podobajúce sa zeleným pomarančom, ktoré však nie sú jedlé. V období ich dozrievania u nás totiž prichádzajú zimné mesiace. Zaujímavosťou je aj fakt, že strom vyrástol na vŕšku bývalej ľadovne, ktorá v tých časoch slúžila ako chladnička.

zdroj: ekopolis.sk

zdroj: ekopolis.sk

zdroj: ekopolis.sk

Vďaka cestovateľskej vášni Karola Esterháziho vznikli v Abraháme unikátne kaštiele

V parku stáli v minulosti dva kaštiele, z toho jeden poľovnícky a druhý secesný. Kaštiele boli jedinečné v celej Európe vďaka Karolovi Esterházimu, ktorý na svojich cestách po svete zbieral nielen rôzne cudzokrajné prvky architektúry a interiérového dizajnu, ale mnohé materiály so sebou priniesol späť na Slovensko.

Ak teda v blízkej dobe chystáte nenáročný letný výlet, môžete navštíviť aj neďalekú obec Abrahám. Nájdete tu nádherný háj s kurióznym zahraničným stromom a tiež aj šľachtické kúpalisko, ktoré je samo o sebe raritou.

ABRAHÁM SÚŤAŽÍ O STROM ROKA

ABRAHÁM SÚŤAŽÍ O STROM ROKABoli ste už niekedy v abrahámskom parku? Na prvý pohľad vyzerá skôr ako les a stromy v ňom nesú v sebe šľachtickú krv. Jeden z nich sa uchádza o víťazný titul v celoslovenskej súťaži Strom roka 2020.

Uverejnil používateľ RTV Krea Piatok 31. júla 2020

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea, ekopolis.sk
Zdieľať na Facebooku