Zdá sa, že po upršanom týždni nás čaká slnečný víkend, ktorý priam volá po oddychu vonku v prírode. Okrem toho majú v sobotu svoj veľký sviatok naši najmenší, čo je len ďalšia príležitosť pre rodinný výlet. Ak teda ešte nemáte víkendové plány, možno vás zaujmú nasledovné riadky.
Počas prvého júnového víkendu 1. – 2. júna 2019 sa bude opäť konať čoraz viac obľúbené podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad. Parky a záhrady na Slovensku budú sprístupnené v rámci medzinárodnej iniciatívy venovanej najmä historickým parkom a záhradám, do ktorej sa okrem Slovenska zapája 19 európskych krajín.
Aj tohtoročný 11. ročník akcie, ktorá má za cieľ prezentovať a zdôrazňovať hodnoty našich parkov a záhrad a zapájať ľudí do ich aktívnej ochrany, organizuje nezisková organizácia Národný Trust n.o. Jej poslaním je obnova, ochrana a sprístupňovanie prírodných a kultúrnych pamiatok a lokalít na Slovensku.
Víkend otvorených parkov a záhrad dáva ľuďom možnosť spoznať obľúbené miesta na Slovensku novým spôsobom či navštíviť bežne neprístupné parky a záhrady. Okrem zdôrazňovania hodnoty a nutnosti ochrany týchto miest má podujatie prezentovať aj prácu ľudí, ktorí sa tvorbe a údržbe parkov na Slovensku venovali v minulosti a ktorí sa na ich atraktivite podieľajú aj dnes.
Pod hlavičkou VOPZ sa v rámci Slovenska predstaví celkom 101 lokalít, ktoré zaujmú svojou históriou, záhradným dizajnom a architektúrou, ekologickým či aktívnym prístupom vlastníka, zbierkami rastlín, ale i nevšednými príbehmi, ktoré sa k nim viažu. Návštevníci budú mať možnosť navštíviť verejné i súkromné lokality – historické parky a záhrady, ukážkové prírodné záhrady, ovocné sady, škôlky, zelené námestia, arboréta či krásne udržiavané školské záhrady.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Aj vy sa radi prechádzate našim parkom? ???? #sered #seredsity #dnescestujem #photography #slovakia
V spolupráci s organizáciou arboristov na Slovensku (ISA Slovensko) budú v mnohých vybraných lokalitách na Slovensku sponzorsky ošetrené stromy a ISA Slovensko ako každý rok venuje a zasadí v jednej zo zúčastnených lokalít vzrastlý strom. Tento rok sa bude v piatok 31. mája 2019 sadiť 250 – 300 cm vysoký Cornus florida (drieň kvetnatý) v banskoštiavnickej botanickej záhrade.
Ústrednou témou tohtoročného 11. ročníka podujatia je Záhrada a jej živočíšna ríša. Otázka biodiverzity je pre všetky naše parky a záhrady veľmi dôležitá. Všetky naše mestské historické či novodobé parky a záhrady totiž poskytujú domov mnohým živočíchom. Aby sme vedeli vytvoriť záhradu živú a plnú užitočných živočíchov, je potrebné pestovať zdravo a nepoužívať rôzne chemické prípravky. Ochranou parkov a záhrad chránime aj ich živočíšnu ríšu, ktorá je síce často veľmi nenápadná, ale jej funkcia je nenahraditeľná.
Pravidelným účastníkom tohto podujatia je aj Mestské múzeum v Seredi, ktoré v rámci akcie „otvára“ múzejnú záhradu so zaujímavým programom.
1. júna 2019, 10:00 – 18:00 hod.
Fándlyho nekvitnúca jabloň, história fary a kostola – prehliadka historických artefaktov a pamiatky zaniknutého kostola v záhrade a lapidáriu s odborným výkladom.
2. júna 2019 – Rodinná nedeľa
16:00 hod. – 17:00 hod. – Divadelné predstavenie Princezná Rozmarínka – Teatro Pimprlo
17:00 hod. – 18:00 hod. – Hranie v záhrade, tvorivá dielňa Kto alebo čo je v záhrade?
V rámci Víkendu otvorených parkov a záhrad budete môcť navštíviť dňa 2. júna 2019 komentované prehliadky parku. Park je evidovaný ako súčasť Národnej kultúrnej pamiatky kaštieľ s areálom v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Cennou časťou areálu je tzv. platanová lúka, na ktorej rastú platany z doby založenia parku, niektoré jedince dosahujú vek viac ako 200 rokov.
V kaštieli sa počas tohto víkendu bude konať Slávnosť ruží, v rámci ktorej bude predstavené novovybudované rozárium. Na návštevníkov tiež čaká bohatý program, ktorý nájdete na tomto odkaze.
Veľmi zaujímavou návštevou môže byť práve táto prírodná záhrada, ktorej majiteľka využíva pri pestovaní a starostlivosti intuíciu, princípy prírodných záhrad a permakultúry. Nájdete tu vyše 40 druhov zeleniny, rôzne bylinky, kvety, staré odrody ovocných stromov a krov, lúku a mladý sad, domáce zvieratá a rôzne permakultúrne prvky. Skúšajú sa v nej rôzne ekologické postupy pestovania, ako napríklad rotačný systém, ktorý zabezpečuje samoregeneráciu pôdy či vysádzanie spoločenstiev rastlín, ktoré sa navzájom chránia a podporujú.
1. júna 2019, 9:30 hod. – 17:00 hod.
09:30 hod. – Otvorenie Ukážkovej prírodnej záhrady
09:45 hod. – Hra prírody s našimi zmyslami (hravé spoznávanie byliniek pre deti aj dospelých)
10:30 hod. – Kváskovanie – mamičky (nielen) mamičkám
12:00 hod. – Vegetariánsky obed z darov prírodnej záhrady
14:00 hod. – Sprevádzanie prírodnou záhradou
15:30 hod. – Ako kompostovať?
Sprievodný program
Predaj z dvora, hennovanie (pre deti aj dospelých), hravé aktivity pre deti, domáce zvieratká (kohútik, sliepočky, indické bežce, králik Hope, mačičky).
Pre laickú verejnosť sú pripravené exkurzie po areáli s výkladom vždy o 10:00 hod. a 14:00 hod. – sprevádzanie po včelárskom náučnom chodníku, návšteva včelárskeho múzea, významné nektárodajné dreviny a i.
Okrem toho sa v sobotu bude konať Kurz ekologického chovu včiel od 8:00 hod. do 18:00 hod. a v nedeľu Seminár o apiterapii a prírode blízkemu ošetrovaniu včelstiev od 8:00 hod. do 17:00 hod. Viac informácií o účasti na kurze či seminári nájdete na tomto odkaze.
Myšlienku prezentácie a zdôrazňovania hodnôt parkov a záhrad, ich ochranu a obnovu budú môcť návštevníci podujatia podporiť darovaním dobrovoľného príspevku a ako poďakovanie získajú odznaky či magnetky s nápisom Priateľ parkov a záhrad, ktoré výtvarne obohatili žiaci Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku.
Zoznam všetkých zapojených parkov a záhrad spolu s programom podujatia nájdete na tejto stránke.