27.04.2024, meniny má
9. apríla 2019

V cirkusoch už neuvidíme takmer žiadne zvieratá. Trápenie zvierat sa skončí aj v Seredi

V cirkusoch už neuvidíme takmer žiadne zvieratá. Trápenie zvierat sa skončí aj v Seredi
DW.COM
reklama

Médiá obletela informácia, že od 1. septembra 2019 bude na Slovensku zakázané využívať na verejných vystúpeniach mačkovité šelmy, ťavy, žirafy, medvede, slony, delfíny, primáty a iné divožijúce zvieratá. Rovnako bude zakázané ich za týmto účelom aj cvičiť. Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

Drezúra divožijúcich zvierat bude zakázaná v cirkusoch, ale aj na verejných vystúpeniach v ZOO a vo zverincoch. Táto iniciatíva však nie je žiadnou novinkou. Sloboda zvierat sa problematike cirkusovej drezúry venuje už celé roky. V roku 2012 dokonca zorganizovala petíciu, ktorú podpísalo vyše 27 500 ľudí. Žiadali ňou úplný zákaz používania zvierat v cirkusoch. Petícia bola súčasťou celoslovenskej kampane Cirkus bez zvierat.

Podarilo sa!

Zvieratá museli doslova preskákať tisíce vystúpení, aby sa na podnet Slobody zvierat začalo konať. Zákon mal byť v platnosti už minulý rok v septembri, ale neprešiel cez prezidenta. Podarilo sa to až tento rok. Zmena zákona sa pritom nebude týkať psov, mačiek ani fretiek domácich. Ministerstvo vysvetľuje, že za verejné vystúpenie sa nepovažuje komentované kŕmenie a náučné prednášky v zoologickej záhrade ani sokoliarske vystúpenie. Taktiež je povolené cvičiť zvieratá na bežnú manipuláciu s nimi počas kŕmenia, prepravovania a ošetrovania.

ZDROJ: PINTEREST

reklama

Aké akrobacie musia zvládať a za akú cenu?

Skúste si spomenúť, koľkokrát ste videli v cirkuse tigra, ktorý musí skákať cez horiacu obruč? Vedeli ste však, že tigre sa ohňa nesmierne boja? Dokonca sa nám tento obraz dostal aj do kreslených rozprávok. Napríklad obľúbený lev Alex z Madagaskaru 3. Deťom sme síce ukázali nádherný rozžiarený cirkus aj levie hrdinstvo, ale rozprávka im nepovedala, že skákať cez horiacu obruč je pre leva obrovský zdroj stresu a urobí to iba pod nátlakom. Slony vážiace približne 7 ton musia zvládnuť stojky, opakované vstávanie a sadanie na lopty a úzke podstavce, čo  im spôsobuje trvalé poškodenie kĺbov.

Aby krotitelia udržali zvieratá v strehu a zaistili si ich 100% poslušnosť, používajú bodce na bodanie do citlivých častí tela, elektrické tyče, háky, biče a náhubky. Zvieratám sú často odstraňované zuby a pazúry. Pri slonoch sú to slonie háky, ktorými ich krotiteľ bodá do tela. Slonia koža pôsobí na pohľad hrubo a drsne, pritom je však veľmi citlivá aj na ten najjemnejší dotyk. Slony sú bodané aj do chobota, ktorý im slúži na kŕmenie, umývanie a sociálny kontakt. Výsledkom opakovaných bodaní do chobota dochádza k jeho paralýze. Legislatíva pritom majiteľom cirkusov a krotiteľom nenariaďovala žiadne adekvátne vzdelanie na starostlivosť a výcvik zvierat.

ZDROJ: YUCATANEXPATLIFE.COM

Čo na to ďalšie európske krajiny?

Slovensko sa tak pridá k dvadsiatke krajín, v ktorých už platí zákaz drezúry a vystupovania zvierat v cirkuse s rôznymi formami obmedzení. Zrejme najstriktnejšie sa k tomu postavili v Grécku, kde od roku 2012 nesmú v cirkusoch vystupovať žiadne zvieratá ani divožijúce, ani spoločenské, ako mačky, psy či kone. V Českej republike platí zákaz drezúry novonarodených primátov a vybraných druhov morských cicavcov, nosorožcov, hrochov a žiráf. 

Ak by ste sa mali rozhodnúť, išli by ste do cirkusu ešte dnes, aby ste mali možnosť zažiť zvieratá pri akrobacii, alebo sa prikláňate radšej k novému rozhodnutiu?

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: dobrenoviny.sk
startitup.sk
slobodazvierat.sk
mykysuce.sk
Zdieľať na Facebooku