19.04.2024, meniny má
1. októbra 2022

V pilotnom projekte Medzinárodného kávového inštitútu sa deti z Materskej školy Komenského „A“ v Seredi stali malými baristami. Kávovú osvetu predviedli aj v Teleráne

V pilotnom projekte Medzinárodného kávového inštitútu sa deti z Materskej školy Komenského „A“ v Seredi stali malými baristami. Kávovú osvetu predviedli aj v Teleráne
Zdroj: Medzinárodý kávový inštitút
reklama

Gastronómia je na Slovensku vo všeobecnosti veľmi podceňovaný odbor. Pod kávou, ktorá je hnacím motorom každej gastro prevádzky, si mnohí predstavujú rozpustný prášok zaliaty horúcou vodou, a preto je povolanie barista a jeho dôležitosť v oblasti gastronómie dlhodobo podceňované nielen po finančnej, ale i morálnej stránke.

Práve tento fakt sa rozhodol zmeniť Medzinárodný kávový inštitút, ktorý sa zameral práve na základné a materské školy. Pravidelné prednášky a workshopy, ktoré organizuje na stredných odborných školách a hotelových akadémiách po celom Slovensku, tak „prekopal“ do zábavného a hravého „šatu“ pre potreby detí na základných školách, ktoré sa rozhodujú, akým smerom sa v živote chcú uberať, a pre potreby detí v materských školách, ktoré vďaka kávovým aktivitám spoznajú aj iné povolanie ako hasič, záchranár či policajt.

Naši najmenší škôlkari z MŠ Komenského v Seredi sa dokonca v rámci projektu Medzinárodného kávového inštitútu zúčastnili spolu s Nikoletou Šalmíkovou vo vysielaní Telerána na Markíze.

Osveta o umení baristiky

Vzdelávanie ide ruka v ruke s osvetou. Osveta o umení baristiky, kultúre pestovateľských krajín a, samozrejme, o povolaní „barista“ sú dôležitou súčasťou aktivít inštitútu. Každý rodič chce, aby uplatnenie jeho dieťaťa v živote bolo čo najlepšie. Absolvovanie materskej či základnej školy je samozrejmosťou, avšak pri výbere strednej školy mnohí rodičia štúdium gastronómie podceňujú.

reklama

Pod prácou v gastronómii či hotelierstve si všetci predstavujeme čašníka, ktorý roznáša jedlá a nápoje, či kuchára, ktorý trávi dlhé hodiny pri hrncoch. A keďže každý chce pre svoje dieťa to najlepšie, neuvažuje o tom, že jeho dieťa pôjde, ako sa ľudovo hovorí, „za čašníka či kuchára“.

Baristika je povolanie, ale i hra, o čom sa presvedčili aj naši najmenší

V pilotnom projekte Medzinárodného kávového inštitútu sa malými baristami stali deti z Materskej školy Komenského „A“ v Seredi. Okrem skvelej zábavy počas lepenia kávovníkových zŕn na papier a vyfarbovania kreslených šálok s latte art obrázkom sa stali skutočnými baristami a pripravili si svoje vlastné „babyccino“ (kakavko) s obľúbeným vzorom zvieratka (rybka, macko, mačička, havinko, lev) či najviac kresleným vzorom dospelých baristov, srdiečka.

A čo bolo pre nich najlepšie? No predsa to, že si svoje „kakavko“ mohli aj vypiť, prípadne obdarovať ním svoju pani učiteľku. Radosť v detských očiach z nepoznaného a „zaškrátané“ čokoládové úsmevy napovedajú nielen o spokojnosti detí, ale i o úspešnosti šírenia osvety.

Hoci si to deti počas hrania sa so zrnami či kreslenia do „kakavka“ neuvedomujú, stávajú sa z nich ľudia, ktorých daná aktivita napĺňa radosťou a chcú túto radosť odovzdávať aj ďalej. Ako? Deti by neboli deťmi, keby nové naučené znalosti neskúšali po príchode zo škôlky či školy aj doma. Cieľ sa teda podaril – ukázať povolanie barista v skutočnom, zábavnom šate.

Ako to všetko prebiehalo?

Kávová osveta v Materskej škole Komenského v Seredi má veľký úspech. Vďaka Medzinárodnému kávovému inštitútu sa vybrali do sveta kávy aj malý baristi. Deti hravou formou spoznali všetko, čo sa skrýva za šálkou kávy, s ktorou prichádzajú do styku najmä v spojitosti so svojimi rodičmi.

Dotknúť sa naživo kávovníkových čerešní či listov, ovoňať zelené i upražené kávovníkové zrná a samotné hranie sa na všetky povolania súvisiace s kávou – farmár, pražiar či barista, boli len zlomkom zaujímavostí, ktoré sa deti naučili v prvej časti „kávového“ dopoludnia. V praktickej a „sladkej“ časti sa deti premenili na malých baristov a pripravili si „detskú kávičku“ –babyccino. S pomocou školiteľky kreslili mliečnou penou do „kakavka“ rôzne obrázky, ktoré im vyčarili nielen úsmev, ale aj úžas, že ako sa im to vlastne podarilo.

Účinkovanie v Teleráne

Nezostalo iba pri kreslení. Spoznávanie kávy následne prebiehalo lepením kávovníkových zŕn rôznych farieb do veselých obrázkov či maľovaním kávou, kde sa medze fantázii nekládli. Všetky tieto aktivity mohli v spolupráci s Medzinárodným kávovým inštitútom ukázať aj ostatným ľuďom prostredníctvom televízie Markíza, a to konkrétne vďaka Teleránu.

Deti reprezentovali svoju materskú školu pred celým Slovenskom. Boli veľmi šikovné a nedali sa ničím zaskočiť, veď to, že káva je ovocie, alebo že babyccino sa pripravuje z kakaa a napeneného mlieka, nevie hocikto.

Zdroj: Medzinárodný kávový inštitút

Zdroj: Medzinárodný kávový inštitút

Zdroj: Medzinárodný kávový inštitút

Zdroj: Medzinárodný kávový inštitút

Zdroj: Medzinárodný kávový inštitút

Zdroj: Medzinárodný kávový inštitút

Zdroj: Medzinárodný kávový inštitút

Zdroj: Medzinárodný kávový inštitút

Zdroj: Medzinárodný kávový inštitút

Zdroje: Medzinárodný kávový inštitút
Zdieľať na Facebooku