27.04.2024, meniny má
15. júna 2020

V Seredi bude prvá biodiverzná lúka. Uvedomili ste si niekedy, prečo sú tieto plochy dôležité?

V Seredi bude prvá biodiverzná lúka. Uvedomili ste si niekedy, prečo sú tieto plochy dôležité?
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Biodiverzita je veľmi dôležitá biologická rozmanitosť živočíšnych alebo rastlinných druhov. Vo svete ju ovplyvňuje nadmorská výška, klíma danej krajiny, jej reliéf či dostupnosť vody. Viac než si však dokážeme predstaviť a viac než si vlastne uvedomujeme, ju ovplyvňuje aj my, ľudia.

Biologická diverzita predstavuje rôznosť života. A pre budúcnosť planéty je dôležitejšia než si myslíme. Jedným z riešení, ako ju podporiť najmä v mestách, je tzv. biodiverzná lúka.

Obrovská pomoc prírode

Pestrofarebné lúky obdivujeme na fotkách aj naživo. Bez nich a bez stromov si totiž nevieme predstaviť žiadny výlet do prírody. Okrem toho estetickosť a krásu prírody využívame veľmi radi ako pozadie pre naše fotky a príspevky na sociálnych sieťach. Smutným faktom, ktorý je však všeobecne známy, je to, že takýchto lúk ubúda ako v prírode, tak i v mestách.

Pritom tieto kúsky plôch a lúk pomáhajú nielen vytvoriť estetický dojem, ale aj rozvíjať rôzne rastliny a druhy hmyzu. Medzi najhlavnejšie a najpotrebnejšie druhy patria hlavne včely a motýle.

reklama

Zdroj: Seredsity.sk

Jednotvárne trávniky sú prežitok

Čo si ľudia zrejme neuvedomujú, keď sa tešia z pokosených jednotvárnych trávnikov za ich činžiakmi, je to, že v prípade častého kosenia hmyz buď uhynie, alebo sa musí sťahovať na vzdialené miesta a mimo naše domovy.

A to si v dnešnej dobe nemôžeme dovoliť. Práve od týchto malých súčastí prírody závisí hlavne budúcnosť Zeme. Vedci dnes poukazujú na to, že populácia včiel a motýľov, ktoré patria ku kľúčovým opeľovačom, je vážne ohrozená. V Európe je ohrozených až 40 percent včiel a 30 percent motýľov. Slovensko nie je výnimkou.

Takmer 75 percent plodín pritom závisí od týchto opeľovačov, ktorí významne prispievajú k udržaniu ekologickej rovnováhy, a tým aj k dostupnosti kvalitných potravín a k zdraviu obyvateľstva.

Garbiarska ulica bude prvá

Na Garbiarskej ulici v Seredi je zatiaľ nekoseny mestský pozemok v experimentálnom režime. Mesto totiž nezasiahlo počas tohtoročnej kosby trávnatých plôch na tejto ulici. Plocha je veľká približne 2 750 metrov štvorcových a označená tabuľkami. Je to začiatok nového prístupu k údržbe verejnej zelene s cieľom zachovať druhovú rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov.

Nekosenie má  množstvo ďalších výhod. Jednou z nich je aj udržiavanie vlhkosti prostredia a zamedzenie šíreniu prachu. Lúčny porast vytvára naozaj zdravú mikroklímu mesta. Menej často kosené plochy a biodiverzné lúky zadržiavajú dažďovú vodu aj rannú rosu, a preto sa zem neprehrieva tak, ako nakrátko pokosený trávnik, ktorý je v lete naozaj bez života.

Lúka na tejto ulici bude kosená dva až trikrát ročne. Kedže je to územie v tesnej blízkosti hrádze, ktorú pokrývajú pestré lúčne kvety, mesto dúfa, že sa tieto kvety a rastliny postupne presunú aj na túto plochu. Okrem tejto plochy sa mesto rozhodlo zmeniť vybrané trávniky na lúčne plochy s pestrými rastlinnými spoločenstvami. S týmito prácami začne v jesennom období tohto roka. Prvé lúčne plochy budú založené na Čepenskej ulici a Kasárenskej ulici.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Oddelenie životného prostredia mesta Sereď
Zdieľať na Facebooku