06.08.2020, meniny má
reklama
14. júna 2019

V Seredi je komunita darcov krvi, ku ktorým sa môžete pridať aj vy. Ukážte svoje srdce na darovaní krvi

reklama

Krv je jedinečná tekutina, ktorá sa nedá nahradiť ani vyrobiť. Jej zázračnú schopnosť v ľudskom organizme si všimli už v minulosti, kedy dokonca verili, že krv má omladzujúce účinky. Chýry o tejto červenej tekutine sa dostali až na naše územie, dôkazom čoho je legenda o čachtickej Alžbete Báthoryovej, ktorá sa vraj kúpala v krvi mladých dievčat, aby si zachovala zdravé a mladé telo. Minimálne dôvod, prečo to zrejme robila, je však pravdou, nakoľko krvné sérum je základom viacerých kozmetických výrobkov.

Krv je v prvom rade dôležitou súčasťou nášho organizmu. Bez nej nemôžeme žiť, no pár jej kvapiek dáva možnosť žiť ďalej. Ďalšiu šancu na život môžete dať aj vy. Svojou krvou môžete pomôcť viacerým ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú a sú závislí na vašom rozhodnutí. Obete nehôd a úrazov, pacienti so srdcovo-cievnymi chorobami, pacienti podstupujúci operácie, ženy pri komplikovaných pôrodoch, pacienti trpiaci leukémiou a inými nádorovými ochoreniami, to je len zlomok ľudí, pre ktorých môže byť vaša kvapka krvi rozhodujúca.

Ďalšie hromadné darovanie krvi pod taktovkou Mladej Serede

Stať sa hrdinom môže každý. Stačí naozaj málo. Príďte 25. júna 2019 na Mestský úrad v Seredi, kde bude prebiehať hromadný odber krvi s názvom Daruj krv, zachráň život. Registrácia bude prebiehať ako vždy od 8:00 hod. do 10:00 hod. Túto tradičnú dobročinnú akciu organizuje občianske združenie Mladá Sereď v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou Trnava a Mestským úradom v Seredi. Možno málokto vie, že tieto hromadné odbery budú pod taktovkou dobrovoľníkov už 19. raz.

Ak vám termín nevyhovuje, nezúfajte. Pri príležitosti dnešného Svetového dňa darcov krvi pripravuje Národná transfúzna služba SR na všetkých svojich odberových pracoviskách „Deň otvorených dverí“, kedy bude mať široká verejnosť možnosť darovať krv a zároveň sa oboznámiť s ich činnosťou. Všetky odberné mestá a miesta nájdete na ich stránke po rozkliknutí tohto odkazu.

Heslom tohtoročnej oslavy darcov krvi je „Bezpečná krv pre všetkých“. Reflektuje to nielen prísnejšie skúmanie kvality krvi darcov, ale i bezpečné darovanie. Preto aj tie najmenšie obavy zahoďte za hlavu a svojou odvahou zachráňte minimálne tri ľudské životy. Nežijeme v minulosti, kedy transfúzia krvi prebiehala priamo z tepny do tepny. Ako sa hovorí dnes: „Priletí iba malá včielka,“ a tú zvládne každý.

Oficiálny plagat iniciatívy Daruj krv, zachráň život. Zdroj: Mladá Sereď

Čo vás čaká po príchode na odberné miesto? Kto je vhodný darca?

Pred odberom krvi sa zaregistrujete, vyplníte dotazník s otázkami, podrobíte sa vyšetreniu hladiny krvného farbiva a vyšetreniu krvného obrazu. Po vyšetrení sa presuniete do odberového boxu, kde darujete krv za asistencie zdravotného personálu. Odoberá sa približne 450 ml krvi a samotný odber trvá 5 až 15 minút.  Vaše telo si odobratý objem tekutín vyrovná behom niekoľkých hodín a počet stratených krviniek behom pár dní až týždňa. Darovať krv môže každý, kto má vek od 18 do 60 rokov, v prípade pravidelných darcov je možnosť darovať krv do 65 rokov. Vaša hmotnosť nesmie byť menšia ako 50 kilogramov. Nemôžete trpieť žiadnym vírusovým či infekčným ochorením ako HIV, ale i chrípkou či angínou a nemôžete byť nositeľom žltačky typu B a C.

Zdravé telo, zdravá krv

Určite nie sú vhodnými darcami ľudia, ktorí trpia závažnými chronickými ochoreniami alebo sa liečia na poruchy zrážania krvi. Okrem choroby vám stopku pred darovaním dá aj užívanie drog, aj keď to bolo v minulosti, poskytovanie alebo prijímanie platených sexuálnych služieb či užívanie anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom. Ak ste v časovom horizonte kratšom ako 6 mesiacov absolvovali operáciu, endoskopické vyšetrenie, liečenie akupunktúrou, prepichovanie uší alebo iných častí tela, tetovanie či sami ste dostali transfúziu krvi, darujte krv až v ďalšom možnom termíne.

Pri odbere sa lekárov pýtajte na všetko, čomu v dotazníku nerozumiete. Zdroj: pexels.com

Kvalita krvi je rozhodujúca, môžete ju ovplyvniť

Váš fyzický stav ovplyvňuje kvalitu vašej krvi, a tým aj kvalitu všetkých potrebných látok, ktoré sa v nej nachádzajú a zachraňujú životy. Pred darovaním by ste mali byť oddýchnutý, dostatočne hydratovaný a najedený. Neodporúča sa konzumovať ťažké jedlá (syry, maslo, údeniny, smotana atď). Minimálny príjem tekutín tesne pred odberom je 500 ml, avšak je vhodné deň pred darovaním prijať aspoň 2 litre vody. Kávičkári si aj tesne pred odberom môžu dopriať šálku kvalitnej kávy.

Ak fajčíte a často požívate alkoholické nápoje, odpustite si tieto zlozvyky aspoň 12 až 14 hodín pred odberom. Ak iba fajčíte, stačí odhodiť poslednú cigaretu 6 hodín pred odberom.

Takto to vyzerá na odberoch na Mestskom úrade v Seredi. Zdroj: Mladá Sereď

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: http://www.ntssr.sk/
Zdieľať na Facebooku