13.08.2022, meniny má
28. mája 2022

V Seredi pribudnú na niektorých budovách fotovoltaické články

V Seredi pribudnú na niektorých budovách fotovoltaické články
Zdroj: seredsity.sk/FB Mestská polícia Sereď
reklama

V súčasnosti ceny energií rastú závratnou rýchlosťou a tempom. Domácnosti, školy, firmy a samosprávy musia kvôli tomu hľadať alternatívne riešenia.

Jedným z takýchto úsporných riešení sú napríklad fotovoltaické zdroje. V našom meste majú pribudnúť na novej budove mestského úradu a budove mestskej polície.

Fotovoltaické zdroje v Seredi

Mesto Sereď ich plánuje zaviesť z dôvodu navyšovania cien energie a v súvislosti s Európskou zelenou dohodou (European Green Deal). Ide o tzv. lokálne fotovoltaické zdroje na strechách budov. Prednosta MsÚ Tibor Krajčovič o tomto zámere informoval poslancov na mimo plánovanom rokovaní MsZ  dňa 26. mája 2022.

Kvôli znižovaniu nákladov na energie mesto plánuje osadiť tieto zdroje na novej budove mestského úradu a budove mestskej polície. Ročná úspora na novej budove mestského úradu bude cca 13 000 eur a na budove mestskej polície to bude cca 5 300 eur ročne. Výhodou sú zrekonštruované strechy oboch budov.

reklama

Naplánované je osadenie fotovoltaických zdrojov aj na budovách materských škôl D. Štúra a Komenského. Na týchto by mali prebehnúť rekonštrukcie, pri ktorých je použitie týchto zdrojov už zahrnuté do projektovej dokumentácie.

Fotovoltaika by mala byť osadené tiež na školy, dom kultúry a iné budovy v meste. V daných priestoroch by získali viac úspor. Vďaka fotovoltaike by na ZŠ Fándlyho bola úspora so spotrebou 200 MWh ročne až do 50 000 eur ročne.

Montáž vykoná dodávateľ s najnižšou cenovou ponukou spolu so sfunkčnením elektrárne pripojením do siete ZSDIS. Súťaž na vybudovanie fotovoltaickej elektrárne na strechách mestskej polície a mestského úradu má mesto Sereď ukončenú.

Zdroj: seredskenovinky.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku