21.10.2021, meniny má
27. septembra 2021

Vedeli ste o tom, že v Seredskom kaštieli vzniklo dojímavé dielo venované Váhu? Prečítajte si báseň z roku 1795

Vedeli ste o tom, že v Seredskom kaštieli vzniklo dojímavé dielo venované Váhu? Prečítajte si báseň z roku 1795
Zdroj: wikimedia.org / FB Slavmiro - Photo Gallery
reklama

Každý Seredčan pozná Seredský kaštieľ, v minulosti Šintavský hrad. Je to naša najväčšia historická pamiatka, o ktorej sme vám už v našom médiu priniesli mnoho zaujímavostí v starších článkoch, napríklad tu a tu.

Práve na tomto mieste vznikla v minulosti aj krásna a dojímavá báseň Na Váh pri Piešťanoch, ktorá je venovaná Váhu, rodnej dedinke Šintave a okoliu Serede.

Má už 266 rokov a stále je krásna

Báseň vznikla v roku 1795 a napísala ju dcéra kapitána vojenskej posádky dragúnov na Šintavskom hrade Leopolda Juraja von Artnera. Z nemeckého originálu túto báseň preložil Milan Richte.

Zdroj? FB Občianske združenie Vodný Hrad

O autorke

Autorkou je Mária Terézia von Artner (Therese von Artner), ktorá sa narodila 19. apríla 1772. V nemecky hovoriacich krajinách je známa ako talentovaná spisovateľka publikujúca pod pseudonymom Theone.

Do svojich deviatich rokov žila v Šintave. Toto obdobie v nej zanechalo silné puto ku krajine a bolo motívom vzniku tejto spomienkovej básne. Neskôr sa jej rodina presťahovala do Šoprone a v roku 1812 sa opäť vrátili na Slovensko. V roku 1821 odišla do Záhrebu k svojej chorľavej sestre, kde aj 25. novembra 1829 zomrela.

Therese von Artner. Zdroj: commons.wikimedia.org

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Občianske združenie Vodný Hrad, HERCEGOVÁ, Ľ. Poetka Mária Terézia von Artnerová. In: Šintavský spravodaj 2009, roč. 9, č. 3, s. 4
Zdieľať na Facebooku