31.05.2023, meniny má
23. mája 2022

Vedúca múzea v Seredi Mária Diková sa zaslúžila o mimoriadnu akvizíciu. Bola jej za ňu udelená Cena mesta Sereď

Vedúca múzea v Seredi Mária Diková sa zaslúžila o mimoriadnu akvizíciu. Bola jej za ňu udelená Cena mesta Sereď
Zdroj: FB Občianske združenie Vodný hrad
reklama

Cieľom občianskeho združenia Vodný hrad je posilňovať občianske povedomie obyvateľov mesta a regiónu sprostredkovaním poznatkov z histórie mesta Sereď a jeho okolia. Jednou z jeho priorít je záchrana Seredského kaštieľa, bývalého vodného hradu Šintava.

Členovia OZ stáli aj pri zrode Mestského múzea v Seredi a jeho vedúca Mária Diková je aktívnou členkou združenia. OZ Vodný hrad taktiež nepretržite spolupracuje s mestským múzeom a podieľa sa aj na rozširovaní jeho zbierkového fondu.

Mimoriadna akvizícia a Cena mesta Sereď

Práve občianske združenie uviedlo na svojej facebookovej stránke informáciu o tom, že vedúcej Mestského múzea v Seredi sa podarila mimoriadna akvizícia. Získala totiž súbor dokumentov z Francúzska, z pozostalosti kňažnej Angeliky de Henin, ktorá vyše polstoročia vlastnila Seredský kaštieľ.

Pani Mária Diková získala tiež Cenu mesta Sereď, ktorá jej bola udelená počas slávnostného odovzdávania 5. mája 2022 v obradnej sieni Mestského úradu v Seredi. Bola ocenená za prácu zameranú na históriu seredského regiónu, predovšetkým za zbieranie a uchovávanie historických artefaktov.

reklama

Jej zásluhou sa rozbehla práca s deťmi, pripravuje vzdelávacie programy, prednášky a vykonáva lektorskú činnosť. Organizuje workshopy, literárne večery, Noc múzeí a galérií, Víkend otvorených parkov a záhrad, výstavy regionálnych maliarov, hudobné večery a komorné koncerty. Významná je tiež jej výskumná a publikačná činnosť.

„Ďakujem za gratulácie, ďakujem kolegom z OZ Vodný hrad za odbornú spoluprácu a všetkým, ktorí pomáhali a pomáhajú budovať naše múzeum. Vážim si odbornú spoluprácu s Mgr. arch. Rastislavom Petrovičom, PhDr. Evou Vrabcovou, Ing. Martinou Hilkovičovou,“ uviedla Mária Diková na facebookovej stránke občianskeho združenia Vodný hrad.

„Vďaka patrí za dlhoročnú nezištnú pomoc pri podujatiach obetavým priateľkám Antónii Bánovskej, Elenke Pethoovej, Anke Volekovej, Anne Matisovej, Patrikovi Eckertovi, mnohým ďalším a mojej rodine. Ďakujem vám,“ doplnila.

Zdroj: FB Občianske združenie Vodný hrad

Zdroj: FB Občianske združenie Vodný hrad

Zdroj: FB Občianske združenie Vodný hrad

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Občianske združenie Vodný hrad, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku