27.04.2024, meniny má
12. júna 2023

Veslári zo Šintavy si z Majstrovstiev Slovenka vo veslovaní priniesli domov hneď niekoľko medailí. Prečítajte si, čo obnáša tento šport aj čo môžete získať

Veslári zo Šintavy si z Majstrovstiev Slovenka vo veslovaní priniesli domov hneď niekoľko medailí. Prečítajte si, čo obnáša tento šport aj čo môžete získať
Zdroj: VK Šintava
reklama

Všimli ste si niekedy tú nenápadnú a už trochu ošarpanú drevenú budovou v Šintave pri hrádzi? Presne tá už vychovala nespočetné množstvo majstrov SR, ČR a v neposlednom rade aj niekoľko úspešných reprezentantov vo všetkých kategóriách veslárskych disciplín.

Veslársky klub Šintava sa aj v tomto roku zúčastnil na Majstrovstvách Slovenska, ktoré sa konali 4. júna 2023 v Bratislave v Areáli kanoistiky a veslovania Zemník a neobišli naprázdno.

Umiestnenie na majstrovstvách SR

Šintavská 10-členná výprava priniesla domov tituly majstra SR v troch kategóriách a okrem toho tri strieborné medaily a jednu bronzovúNajúspešnejším veslárom zo Šintavy sa stal Martin Miklošík, ktorý si odniesol zlato v disciplíne 1x (skif) a v 2x (dvojskif) spolu s Marekom Jankujom.

Ďalšou úspešnou bola Nela Scherhauferová, ktorej sa podarilo uchmatnúť zlato v disciplíne 1x (skif). Medaily oceneným odovzdal Tibor Gröpel, ktorý na MS v roku 1989 v disciplíne 2x získal bronz.

reklama

Zdroj: VK Šintava

Pri príležitosti M SR Slovenský veslársky zväz vyhodnotil súťaž SK pohár na veslárskom trenažéri a odovzdal víťazom ceny. Tento pohár mal štyri kolá a vo svojej kategórii v ňom zvíťazili Martin Miklošík a Nela Scherhauferová.

Druhé miesto obsadili Šimon Jakubčín, Oliver Martonka, Peter Garaj a Zuzana Šáriková. Tretie miesto získali Nela a Nina Scherhauferova. Ďalší bojovníci boli Adam Čambál, Vincent Ištók a Sebastian Paldan.

MS je len prvá méta pre šintavských veslárov. Ďalšie, už oveľa náročnejšie súťaže sú majstrovstvá Moravy a majstrovstvá ČR, na ktorých sa nestratia ani títo veslári a dokážu aj na takomto podujatí vybojovať cenné kovy. 

Zdroj: VK Šintava

Dôležitá príprava

Príprava na veslársku sezónu na vode (od marca do konca októbra) prebieha aj počas zimy v budove veslárskeho klubu, kde majú k dispozícii všetko, čo treba na získavanie sily a kondície.

Trenažéry, posilňovacie stroje, stacionárne bicykle aj klubovňu na zaslúžené oslavy. Kto zanedbá zimnú prípravu, na jar bude cítiť nedostatočnú kondíciu a silu na vode.

„V budove je aj trenažérový bazén, s ktorým sa nemôže pýšiť  žiadny veslársky klub na Slovensku. Postupne obnovujeme „vozový park“ a nemusíme sa hanbiť, že máme zastaralé lode. Mládež jazdí na kvalitných lodiach so slušnými veslami. Napriek tomu, že tento šport je na Slovensku málo podporovaný, vedeniu klubu sa darí obnovovať športovú infraštruktúru a náčinie. Chýba nám k spokojnosti párová štvorka, ktorú vzhľadom na obstarávaciu cenu nedokážeme bez finančnej pomoci kúpiť, a bazárové vo vyhovujúcom stave nie sú. Hovoríme o čiastke cca 18 000 eur. Ešte pred rokom to bolo 16 000 eur. Aj keby sme splátky rozložili na štyri roky, nedokážeme to zaplatiť,“ vysvetlil predseda VK Šintava Peter Šipeky.

Zdroj: VK Šintava

Pýtate sa, prečo veslovanie?

Tento olympijský šport je na Slovensku málo známy. Dôvodom môže byť aj to, že funguje len na štyroch miestach na západnom Slovensku. Nie všade sa dajú vytvoriť pre tento šport vhodné podmienky.

V západnej Európe a Severnej Amerike je tento šport veľmi známy aj ako univerzitný šport. Napríklad aj vďaka veslovaniu študuje bývala reprezentantka SR Viktória Zruttová na prestížnej Bostonskej univerzite a nie je jediná na Slovensku, ktorá vsadila na túto cestu.

Zdroj: VK Šintava

Šintava je práve to miesto, kde si veslovanie môžete vyskúšať. Vítaný je každý, kto má záujem o tento šport, či súťažne, alebo len rekreačne. Pohľad na okolitú krajinu z lode je úplne iný. Vďaka veslovaniu sa veslári dostanú aj na také miesta v okolitých štátoch, kam bežne nechodia. 

„Tešíme sa, keď sa o veslovanie zaujímajú viacerí naraz v jednej vekovej kategórii. Takže, kto chce prísť, nech prinesie aj kamarátov a kamarátky. Jediné, čo musia vedieť, je vedieť plávať a mať na začiatku čas na 2 – 3 tréningy týždenne. Mávame „veslárov“, ktorých nedokážeme naučiť samostatne veslovať, lebo tak málo chodia na tréningy, že vždy ich musíme učiť od základov a nikam ich nevieme posunúť, až nakoniec prestanú chodiť,“ pokračoval predseda klubu.

Začať s veslovaním sa dá aj staršom veku

Mladí ľudia, ktorí majú dobré základy z iných športov a majú tréningové návyky, môžu pokojne začať s veslovaním aj v dospelosti a stále sa dokážu prepracovať do reprezentácie. Je to cyklický pohyb, ktorý sa dá naučiť za relatívne krátky čas.

Napríklad účastník olympiády Ľuboš Podstupka začal s veslovaním v juniorskom veku a dlhú dobu trénoval práve v Šintave. V šintavskom klube majú taktiež veslára z Nitry, ktorý začal s veslovaním po štyridsiatke a dnes už má svoju vlastnú loď a využíva každú príležitosť ísť na vodu.

Zdroj: VK Šintava

Výhody veslovania

Keďže nejde o kontaktný šport, zranenia sú zriedkavé. Napriek tomu, že veslári v lodi sedia, pri pohybe zapájajú približne 84 % svojich svalov.

Na výkonné cvičenie celého tela s nízkym dopadom na opotrebovanie kĺbov, ktoré môže budovať silu a rozvíjať kardiovaskulárnu kondíciu, neexistuje lepší stroj ako veslársky trenažér, a teda aj veslovanie.

Veslovanie sa zďaleka nezameriava len na ruky, ako si mnohí myslia, ale aj na nohy, zadok, chrbát a trup. Niet divu, že sa potom veslári cítia unavení. Je to vhodný šport pre chlapcov a rovnako aj pre dievčatá.

Zdroj: VK Šintava

Úspechy v každom športe si treba doslova vydrieť a toto vo veslovaní platí dvojnásobne. Kto ho berie ako krúžok so zopár tréningovými hodinami mesačne, tak neuspeje. V Šintave sa snažia športovcom zabezpečiť tréningy každý deň a pre snaživých aj cez víkend.

Tak isto je veľmi dôležitá podpora od rodiny, ktorá by mala podporiť svojho malého športovca a nielen ho vysadiť na „krúžku“. Deti majú radi, keď je ich rodič nablízku a môžu sa o neho oprieť a majú tak full-servis na pretekoch.

„Fungujeme ako občianske združenie. Všetci sme dobrovoľníci a tešíme sa, keď máme aktívnych a iniciatívnych rodičov i členov. Náš klub patrí tým, ktorí sú činní športovo alebo akokoľvek posúvajú veslovanie v Šintave a v jeho okolí dopredu,“ dodal Šipeky.

Zdroj: VK Šintava

Zdroj: VK Šintava

Zdroj: VK Šintava

Zdroj: VK Šintava

Zdroj: VK Šintava

Zdroj: VK Šintava

Zdroj: VK Šintava

Zdroj: VK Šintava

Zdroje: VK Šintava
Zdieľať na Facebooku