27.04.2024, meniny má
5. marca 2023

Viete, podľa čoho je pomenovaná obec Šúrovce? Lokalita Valtov Šúr dokonca niekedy patrila panstvu Šintava

Viete, podľa čoho je pomenovaná obec Šúrovce? Lokalita Valtov Šúr dokonca niekedy patrila panstvu Šintava
Zdroje: mytrnava.sme.sk/FB Šúrovčania
reklama

Šúrovce sa nachádzajú len približne päť minút od centra Serede. Obec má v dnešnej dobe približne 2 300 obyvateľov a vybudovanú komplexnú občiansku vybavenosť.

Pôsobí tu mnoho organizácií, medzi ktoré patrí napríklad Dobrovoľný hasičský zbor, dychovka Šúrovanka, klub dôchodcov, záhradkári, šachisti a iné.

Ako vznikli Šúrovce?

Obec Šúrovce vznikla v roku 1944 zlúčením Veľkých a Zemianskych Šúroviec. Podľa staršej literatúry bola obec pomenovaná podľa močiarov a šúrov – rozbahnených mokrých miest, kde boli na spevnených miestach predné stráže – varty.

Obec ležala na vtedy dôležitej ceste smerujúcej od Baltu a Čiech cez Holíč, Šaštín, Trnavu a pokračovala k Štúrovu a Budínu na Balkán. Prvé písomne zmienky o Veľkých Šúrovciach a Zemianskych Šúrovciach pochádzajú z roku 1241 a 1256, o časti Varov Šúr z roku 1423 a o časti Valtov Šúr z roku 1426.

reklama

Výskumy archeológov potvrdili, že územie terajších Šúroviec bolo osídlené už v neolite. Známe sú však aj nálezy z rímsko-barbarského obdobia či veľkomoravského osídlenia.

Vlastníkom obcí bolo oddávna hlohovecké panstvo, no od začiatku 16. storočia boli zemepánmi majitelia Šintavského hradu. Neskôr od roku 1816 patrila obec pod panstvo v Bernolákove. Majetky prevzal približne v roku 1635 grófsky rod Esterházyovcov.

Historickou zaujímavosťou je bitka uhorských vojsk kráľa Žigmunda v apríli 1430 s husitmi neďaleko dnešnej časti Valtov Šúr.

šúrovce

Zdroj: mytrnava.sme.sk/archív obce

 

Pamiatky obce

Medzi zaujímavé historické pamiatky obce patrí jednoznačne Kostol sv. Michala. Postavený bol medzi rokmi 1793 – 1811 na mieste starého kostola, ktorý sa spomína už v roku 1322 a patrí medzi najstaršie farnosti v najbližšom okolí.

Je pravdepodobné, že na tomto mieste stál už v roku 1291, kedy je vedená zmienka o prvej farnosti. Začiatkom druhého desaťročia 17. storočia bol dokonca šúrovský kostol zabraný nekatolíkmi.

Zdroj: mytrnava.sme.sk/archív obce

V Zemianskych Šúrovciach bola v roku 1869 postavená aj kaplnka Bolestnej Panny Márie. V roku 1885 bol vo Varovom Šúri na mieste staršej zvonice postavený malý kostol sv. Jozefa.

Časť Valtov Šúr sa tiež dočkala svojho kostolíka. Stalo sa tak po dare rodákov z Ameriky v roku 1910, kedy tu bol postavený kostolík Božského Srdca. Na mieste pred farským kostolom priamo v strede kruhovej križovatky sa môžeme kochať súsoším Najsvätejšej Trojice z roku 1781. V blízkosti farského kostola sa nachádza taktiež pomník venovaný padlým vo vojne.

Medzi obyvateľmi, ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom a chovom hospodárskych zvierat, boli veľmi rozšírené a obľúbené aj ručné práce. Napríklad v Šúrovciach a Valtovom Šúre to bolo výšivkárstvo a vo Varovom Šúre zasa košikárstvo.

Zdroj: FB Šúrovčania

Zdroj: FB Šúrovčania

Zdroj: FB Šúrovčania

Zdroj: FB Šúrovčania

Zdroj: slovakiaregion.sk

Zdroje: surovce.fara.sk, mytrnava.sme.sk, surovce.sk
Zdieľať na Facebooku