20.06.2024, meniny má
20. januára 2023

Vodný mlyn v obci Tomášikovo sa onedlho dočká premeny. Župa pripravuje jeho revitalizáciu aj návštevnícke centrum

Vodný mlyn v obci Tomášikovo sa onedlho dočká premeny. Župa pripravuje jeho revitalizáciu aj návštevnícke centrum
Zdroje: slovakia.travel.sk/TTSK
reklama

Vodný mlyn v obci Tomášikovo sa už onedlho dočká svojej premeny. Moderný vzhľad by mal z tohto kultúrneho dedičstva urobiť atraktívnejšie miesto pre turistov z blízkeho aj ďalekého okolia.

Informácie o plánovanej výstavbe klienského centra a rekonštrukcii Vodného mlynu v Tomášikove prinieslo Trnavské rádio.

Nové návštevnícke centrum

Trnavský samosprávny kraj aktuálne buduje pri technickej pamiatke návštevnícke centrum. To už má svoje prvé kontúry a jeho obvodové múry naznačujú, ako bude celá stavba vyzerať. Podľa kraja by malo byť hotové už koncom roka.

„V budove vzniknú priestory so stálou expozíciou o ľudovom mlynárstve, ktorú pripraví Vlastivedné múzeum v Galante. Miesto bude aj na spoločenskú a konferenčnú miestnosť pre 40 ľudí. Ukončenie stavebných prác predpokladáme v polovici tohto roka,“ uviedla župa s tým, že s financovaním pomáhajú eurofondy.

reklama

Príspevok z eurofondov je vo výške 547-tisíc eur a predstavuje 85 % celkových výdavkov. Zvyšných 10 % je financovaných zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a 5 % tvorí spoluúčasť kraja. Zároveň obec Tomášikovo získala pred časom z fondu 211-tisíc eur na rekonštrukciu cesty vedúcej z obce k vodnému mlynu v celkovej dĺžke takmer 1,7 km.

Zdroj: TTSK

Zdroj: TTSK

 

Vodný mlyn Tomášikovo

Mlyn sa nachádza v krásnom prostredí lužného lesa na obľúbenej vodáckej trase, asi 2 km západne od obce Tomášikovo na Malom Dunaji pri sútoku so Suchým potokom. Postavil ho v roku 1893 mlynár János Maticza. Posledná väčšia oprava a modernizácia mlyna sa uskutočnila v roku 1940.

V mlyne sa mlelo až do roku 1960. V roku 1982 bol mlyn obnovený a upravený ako expozícia Vlastivedného múzea v Galante. Budova mlyna so šindľovou strechou a veľkým lopatkovým hnacím kolesom na spodnú vodu je postavená na pilieroch z agátového dreva a je dodnes funkčná.

Má inštalovaný pôvodný interiér s pôvodným mlynárskym náradím. Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Z brehu je prístupný drevenou lávkou so zábradlím. V blízkosti mlyna je možné kotviť v prípade splavu rieky, prípadne táboriť s možnosťou kúpania.

Zdroje: Trnavské rádio
Zdieľať na Facebooku