23.01.2022, meniny má
7. januára 2022

Výtvarníčka Zuzana Danišková z Gáňu vyrobila betlehem, ktorý je vystavený vo Vatikáne

Výtvarníčka Zuzana Danišková z Gáňu vyrobila betlehem, ktorý je vystavený vo Vatikáne
Zdroj: RTV Krea
reklama

Pani Zuzana Danišková z neďalekej obce Gáň je umelkyňou na prvý pohľad.

Výtvarníčka Zuzana Danišková to s drevom naozaj vie, ako môžeme aj vidieť v reportáži RTV Krea.

Umelkyňa z Gáňu

Zuzana vyštudovala VŠVÚ v Bratislave. V súčasnosti sa venuje tvorbe a výchove mladých výtvarných talentov na XUŠ v Galante. Už v mladosti jej ako výtvarníčke učaroval krásny živý materiál drevo.

„Dá sa povedať, že už som tretia generácia, čo sa zaoberá drevom. Môj otec pracoval s drevom. Asi to ma k tomu priviedlo, že stále som sa pohybovala v tomto materiáli, veľmi sa mi páčil a stále som si v tých odrezkoch ako dieťa nachádzala rôzne veci,“ uvádza Zuzana v reportáži pre RTV Krea.

reklama

Zdroj: RTV Krea

„Keď ona dostane, povedzme že kus obyčajného dreva a ja sa na to pozriem, a nevidím v tom nič, a ona v tom vidí niečo, že čo sa dá dotvoriť,“ dopĺňa Eduard Hupka, Zuzanin otec a majster ľudovej umeleckej výroby.

Umelecký cit odmalička

Zuzana dokáže vytvoriť z obyčajného kusa dreva neobyčajné a nádherné diela. „Ja vidím naozaj všetko, všade a všeličo a toto je len jedna forma z toho, čo objavujem. Ja vidím aj v starých predmetoch, aj všade si niečo nájdem a snažím sa to dotvoriť tak, aby to aj ostatní ľudia videli,“ hovorí v reportáži Zuzana.

„Keď mala nejaké štyri roky a dostala nejaký formát A4 papier a ceruzku, nepotrebovala nič, žiadne hračky,“ hovorí Eduard.

Drevo má rôzne materiálové možnosti. „Buď sú to rôzne fošne, ktoré otec spíli, alebo sú to odrezky, na ktorých ostane pozostatok kôry, ktorý mne sa páči a ja ich tam zafixujem a zúžitkujem to do svojej tvorby. Potom sa chodím prechádzať a tam na Kaskádoch hľadám vyplaveniny dreva,“ dopĺňa informácie Zuzana.

Betlehem vo Vatikáne

Úprava dreva má niekoľko fáz a tá úplne prvá začína vonku, kde sa opracováva surové drevo. V druhej fáze sa drevo dostáva na ponk a v tej poslednej dostáva finálnu podobu v ateliéri.

Umelkyňa z Gáňu vytvorila za svoj život už niekoľko desiatok diel, o ktoré je mnohokrát doslova bitka. Jedno z jej posledných skončilo dokonca vo Vatikáne.

Do 9. januára 2022 môžu pútnici vo Vatikáne obdivovať 126 exponátov betlehemov z celého sveta. Zo Slovenska sú tam vystavené tri diela, a to od Vincenta Bandúra, Jany Majerskej a jeden je práve od Zuzany Daniškovej z Gáňu.

Zdroj: RTV Krea

„Teraz je čerstvý úspech, teda pre mňa je to pocta. Jeden betlehem mám vo Vatikáne, v Ríme. Teraz je to čerstvé, 5. decembra bolo otvorenie výstavy a som jedna z troch, ktorí reprezentujú Slovensko a sú tam betlehemy z celého sveta,“ vysvetľuje Zuzana.

Zdroj: RTV Krea

Zdroj: RTV Krea

Zdroj: RTV Krea

Zdroj: RTV Krea

Zdroj: RTV Krea

Zdroj: RTV Krea

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea, vaticannews.va/sk
Zdieľať na Facebooku