19.04.2024, meniny má
7. decembra 2022

Významný operný režisér a rodák zo Serede Miroslav Fischer by oslávil 90. narodeniny. Jeho vášeň k opere rozkvitla vďaka otcovi už v Seredi

Významný operný režisér a rodák zo Serede Miroslav Fischer by oslávil 90. narodeniny. Jeho vášeň k opere rozkvitla vďaka otcovi už v Seredi
Zdroj: operaslovakia.sk
reklama

Utorok 6. decembra 2022 patril oslavám sviatku svätého Mikuláša, no Seredčania a milovníci opery si pripomenuli aj nedožité 90. narodeniny Miroslava Fischera.

Rodáka z nášho mesta poznal svet ako významného slovenského operného režiséra a pedagóga. Keď nás v roku 2013 navždy opustil, Slovensko prišlo o významnú osobnosť kultúry a umenia.

Lásku pre operu našiel už v Seredi

Na otázku, čo preňho znamená opera, odpovedal v rozhovore pre Opera Slovakia: „všetko“. Miroslav Fischer pochádzal z muzikantskej rodiny. Jeho otcom bol hudobný skladateľ Dr. Ján Fischer-Kvetoň, po ktorom je od roku 2000 pomenovaná aj seredská základná umelecká škola.

„V meste Sereď, kde sme bývali, otec učil, organoval v kostole a založil mužský spevokol Zvon. Keďže všetci boli pracujúci, tak sa stretávali po večeroch a spievali.

reklama

Pamätám si, že ako sedemročný chlapec som došiel na skúšku zboru, sadol som si a počúval hudbu. Tak si ma hudba postupne získavala,“povedal Fischer v roku 2012 pre Opera Slovakia.

Operu registroval už v Seredi, kde jeho otec viedol kultúrny život. Na koncertoch hrávali aj rôzne časti opier. Jeho otec mal v obľube najmä Straussa Berga či Debussyho operu Pelleas a Melisanda.

Zdroj: operaslovakia.sk

V opernej réžii má viacero prvenstiev

Vyštudoval Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave, kde sa stal prvým slovenským absolventom opernej réžie. Do Opery Slovenského národného divadla nastúpil v roku 1954 a pôsobil tu neuveriteľných 40 rokov.

Od 1. augusta 1968 do 31. októbra 1969 bol taktiež umeleckým šéfom opery, v rokoch 1996 až 1998 generálnym riaditeľom SND. V deväťdesiatych rokoch mal pod palcom aj Komornú operu.

Bol prvým slovenským pedagógom, ktorý sa venoval opernej réžii na VŠMU. V roku 1995 režíroval na scéne Opery SND Verdiho Traviatu. Išlo o jeho prvú réžiu. Po nej nasledovali mnohé ďalšie inscenácie na rôznych scénach na Slovensku aj v zahraničí.

Režíroval aj Macbetha či Rusalku

Z jeho zahraničných inscenácií môžeme spomenúť napríklad Únos zo Serailu v Ankare, MacbethMaškarný bál v Bilbao, Predanú nevestu v Bruseli či Macbetha vo Vilniuse.

Z najzaujímavejších realizácií na scéne Opery SND treba vyzdvihnúť Straussovu Salome (1976) a Elektru (1980), Šostakovičovu Katarínu Izmailovovu (1984), Bergovho Wozeka (1986).

Zdroj: operaslovakia.sk

Fischer vždy budoval scénickú akciu v súlade s hudobnou výpoveďou a dodržiaval aj ďalšie princípy klasickej réžie.Vychádzal z poetiky javiskového realizmu, uplatňoval svoj divadelnícky temperament, budoval bohaté emócie, vytváral silnú atmosféru príbehov, nebál sa ani iluzívnosti. Pred hereckou štylizáciou presadzoval plnokrvný javiskový prejav,“ povedala pre teraz.sk tlačová tajomníčka SND.

Operu priniesol aj do obývačiek

Fischerovi sa podarilo presadiť operu aj na československé televízne obrazovky. Vytvoril 147 operných inscenácií, na ktoré diváci a spolupracovníci dodnes radi spomínajú. Patrí medzi ne napríklad Maškarný bál, Rusalka, Čarovná flauta, Sila osudu, Mefistofeles, Werther a ďalšie.

Na Miroslava Fischera budeme navždy spomínať s veľkou úctou a obdivom k jeho významnej roli vo vývoji slovenskej opery. Česť jeho pamiatke.

Zdroj: operaslovakia.sk

Zdroj: operaslovakia.sk

Zdroje: FB Opera Slovakia, teraz.sk, operaslovakia.sk
Zdieľať na Facebooku