25.09.2023, meniny má
27. februára 2023

Vzácny fenomén na Slovensku: objavila sa nádherná polárna žiara, ktorá môže byť viditeľná aj dnes

Vzácny fenomén na Slovensku: objavila sa nádherná polárna žiara, ktorá môže byť viditeľná aj dnes
Zdroj: unsplash.com/ adventures.com
reklama

Aurora borealis – polárna žiara na severnej pologuli alebo Aurora australis – polárna žiara na južnej pologuli je svetelný úkaz na oblohe, ktorý vzniká pôsobením nabitých častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry alebo do atmosféry iného kozmického telesa.

V okolí magnetických pólov je výskyt polárnych žiar najvyšší, ale výnimočne sa môžu objaviť aj v našich zemepisných šírkach. Tento mimoriadne vzácny fenomén sa objavil uplynulú noc aj u nás. Polárna žiara môže byť viditeľná aj dnes, z pondelka na utorok. Informoval o tom portál Startitup.

Na Zemi práve dochádza k silnej geomagnetickej búrke

Uplynulú noc priniesla nebeské divadlo v podobe polárnej žiary hneď do niekoľkých oblastí nášho územia. Podľa portálu iMeteo budú v priebehu nadchádzajúcich hodín však podmienky ešte oveľa priaznivejšie.

Milióny Európanov mohli počas uplynulej noci pozorovať výskyt polárnej žiary, ktorý sa objavil hneď v niekoľkých štátoch. Polárnu žiaru bolo možné pozorovať v Škandinávii, v Dánsku, v Nemecku, vo Veľkej Británii, ale dokonca bola zaznamenaná aj v Poľsku, v Česku a v Maďarsku. Pripravte sa teda na to, že nasledujúcu noc budete mať možnosť pozorovať polárnu žiaru aj zo Slovenska.

reklama

Aktivita polárnej žiary je najvyššia za 11 rokov

Ide o najvýraznejšiu aktivitu počas 11-ročného cyklu slnečných erupcií na Slnku. V roku 2012 tzv. masívny výron koronalnej hmoty (prúd nabitých častíc) mohol vážne poškodiť elektronické zariadenia na Zemi. Našťastie však hlavný prúd smeroval tesne mimo našu planétu. Keby sa tak nestalo, tak by išlo o udalosť porovnateľnú s rokom 1858.

Vtedy telegrafní operátori utrpeli zranenia a dokonca elektrické šoky. Z telegrafných stĺpov lietali iskry a historici hovoria, že polárna žiara bola vtedy taká jasná, že sa počas nej dalo uprostred noci aj čítať.

Zdroj: hikebiketravel.com

Zdroje: startitup.sk, iMeteo.sk
Zdieľať na Facebooku