23.07.2024, meniny má
10. júla 2024

Za prvých desať dní tohto mesiaca zaznamenalo sčítacie zariadenie na mestskom úrade v Seredi prejazd viac ako 17-tisíc aút

Za prvých desať dní tohto mesiaca zaznamenalo sčítacie zariadenie na mestskom úrade v Seredi prejazd viac ako 17-tisíc aút
Zdroje: OZ Mám rád cyklistiku/freepik.com
reklama

V našom meste spustilo OZ Mám rád cyklistiku prvé digitálne sčítacie zariadenie Telraam využívajúce umelú inteligenciu. Cieľom tohto sčítania je získať lepší prehľad o intenzite dopravy v konkrétnej ulici.

Zariadenie rozlišuje všetkých účastníkov dopravy a to ako na ceste tak aj na chodníkoch. Okrem množstva rôznych druhov štatistík poskytuje aj informácie o smere pohybu a zaznamenáva aj rýchlosť.

Zariadenie vyhodnocuje anonymné údaje

Prvé sčítacie zariadenie Telraam je nainštalované na budove mestského úradu v Seredi. Toto zariadenie bude zbierať dáta požadovaný čas a následne môže byť premiestnené na inú lokalitu podľa potreby.

Získané údaje môžu slúžiť napríklad pre pripravovanú štúdiu rekonštrukcie Pekárskej ulice ale napríklad aj pre meranie účinnosti rôznych opatrení v oblasti dopravy v danej lokalite.

reklama

Zdroj: telraam.net

Zaujímavosťou taktiež je, že získané dáta sú v reálnom čase prístupné aj pre verejnosť. Zariadenie (ale aj ďalšie ak pribudnú, prípadne z iných miest) nájdete na webovej stránke https://telraam.net/en/location/9000007077.

„Aktuálne je zariadenie ešte v testovacej fáze a bude priebežne kalibrované na danú ulicu. (údaje budú neúplné – neobsahujú chodník a okraj vozovky na opačnej strane cesty). Zariadenie vyhodnocuje dáta bez potreby ukladania alebo odosielania fotografií či záznamov, údaje sú teda získané anonymne,“ uviedlo OZ Mám rád cyklistiku.

Projekt je realizovaný za podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Zdroj: OZ Mám rád cyklistiku

Zdroje: OZ Mám rád cyklistiku
Zdieľať na Facebooku