27.04.2024, meniny má
27. decembra 2018

Zelený Priestor tu bude pre všetkých. Máme v pláne ešte veľa vecí. (Rozhovor)

reklama

Podľa slov Mirky Sabovej Dudášovej je KC PRIESTOR nielen fyzický, ale aj mentálny priestor na inšpirovanie sa a získanie novej sily. A inšpirácia na tvorbu sa výborne čerpá najmä vonku. Práve preto vznikol Zelený Priestor. O ceste k dobrovoľnícky vytvorenému kúsku zelene v našom meste nám Mirka porozpráva v dnešnom rozhovore.

Čo je to PRIESTOR?

KC Priestor je komunitné centrum, ktoré je otvorené pre všetkých. Môžu sa tam stretávať po škole alebo po práci, môžu tam pracovať a vymýšľať rôzne projekty pre mesto Sereď. Priestor taktiež ponúka inšpirácie a rady, či už kvôli svojim projektom alebo kvôli osobnému životu.

Ako vznikol Zelený PRIESTOR?

Okrem konzultácií robíme aj diskusie, debaty a kultúrne podujatia, takže potrebujeme, aby ľudia prišli priamo k nám do centra. Hlavne počas leta bol problém dostať ľudí dovnútra, keďže prirodzene chceli tráviť čas vonku. Druhý dôvod bol, že tento Zelený PRIESTOR je vedľa budovy, v ktorej sídlime ako KC PRIESTOR. Videli sme, že je zanedbaný, skladuje sa tu odpad, zeleň je vyschnutá a plesnivá. Takže sme sa rozhodli, že spojíme príjemné s užitočným. Tento priestor poslúži nielen nám na naše podujatia, ale ľudia si sem môžu prísť len tak posedieť a zasadiť si svoje bylinky.

reklama

Koho to bol nápad?

Môj.[smiech]

Kto vás podporil?

Veľmi nás podporila Komisia pre rozvoj mesta a životného prostredia v Seredi, ktorej sa tento nápad veľmi páčil. Pán primátor nám dal súhlas na realizáciu a, samozrejme, by sa to nezaobišlo bez dobrovoľníkov, ktorí nám pomohli aj z odborného pohľadu. Frederika Fačkovcová z pohľadu architektúry a rozmiestnenia a Lucka Fidlerová nám zasa pomohla so zeleňou a vecami, ktoré s tým súvisia. Nadácia Orange nám poskytla financie, bez ktorých by sa to prirodzene nezaobišlo. Podpora od Pizzerie AB nám zabezpečila občerstvenie.

Ako dlho trvalo vytvorenie Zeleného PRIESTORU?

S písaním projektov a zháňaním financií to bolo asi štyri alebo päť mesiacov.

V čom ste ekologickí v Zelenom PRIESTORE?

Všetok „nábytok“ je vytvorený z odpadu zo stavebnín, z paliet. Vyzbierali sme veľmi veľa odpadu a Frederika Fačkovcová ho potom nakreslila na OSB dosku. Zachytila tam spôsoby, akými by sa dalo predísť tomu, aby sme tu za rok opäť nemuseli zbierať ďalších 30 vriec odpadu. Mňa veľmi prekvapilo to, že napriek tomu, že sme v centre mesta, ľudia sú ochotní normálne vyhodiť svoje odpadkové vrecia medzi kríky. Hlavne, keď päťdesiat metrov odtiaľto sú odpadkové koše.

Čo bolo najťažšie na tomto projekte?

Získať schválenie od mesta a potvrdenie o tom, že tu môžeme niečo nové vybudovať, bolo náročnejšie, ako sme si zo začiatku mysleli. Takisto získať dostatočné množstvo dobrovoľníkov a dostatočné množstvo dobrovoľníckych odpracovaných hodín. Bola tu veľmi znečistená pôda, museli sme jej vyhodiť veľmi veľa a potom sem ďalšiu kupovať a dovážať. Bolo v nej rozložených tak veľa plastov, že sa nedali oddeliť od pôdy.

Aké sú plány do budúcna?

Na jar začneme druhou fázou rekonštrukcie. Urobíme tu drevené chodníky a ešte dokončíme nejaké ďalšie veci.

Koľko dobrovoľníkov tu bolo a odkiaľ?

Všetci boli zo Serede a z okolia. Vlastne všetci ľudia, ktorých som už spomenula, ale aj ďalší odhodlaní ľudia spraviť z tohto kúska zeme krajší priestor. Napríklad pôvabné bonsajky z pôvodných zanedbaných tují spravila Danka Matušková, fotografka zo Serede, bruchá nám pravidelne plnila Terezka Tomčányiová z Pizzerie AB. Ďakujeme aj ďalším, väčšinou mladým ľuďom, dobrovoľníkom z KC PRIESTOR a z Mladej Serede. Dokopy na tom makalo intenzívne päť ľudí, celkovo asi dvadsať dobrovoľníkov. Pomohlo nám aj takmer sto detí zo ZŠ Fándlyho v Seredi, ktoré tu počas jedného dňa maľovali, sadili, hrabali lístie.

Hlavná myšlienka?

Zrekonštruovať priestor, ktorý bol zanedbaný a ukázať ľuďom, že sa treba starať o zeleň a nevyhadzovať do nej odpad. A samozrejme ukázať ľuďom, že sa môžu stretávať v takýchto priestoroch či už na nejakých organizovaných podujatiach, alebo len tak. Snažili sme sa ukázať aj to, že v Seredi môžu vznikať priestory z odpadového materiálu a nie je to vôbec ťažké, ak sa stretne tá správna partia ľudí.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku