21.05.2024, meniny má
5. februára 2023

Žiaci CZŠ sv. Cyrila a Metoda v Seredi dosahujú fantastické výsledky nielen na Slovensku. O týchto výnimočných žiakoch budeme v budúcnosti ešte počuť

Žiaci CZŠ sv. Cyrila a Metoda v Seredi dosahujú fantastické výsledky nielen na Slovensku. O týchto výnimočných žiakoch budeme v budúcnosti ešte počuť
Zdroj: Seredsity.sk

Vždy sa nesmierne tešíme, keď môžeme písať o skvelých úspechoch našich spoluobčanov. Tentokrát sa pozrieme na fantastické výsledky žiakov CZŠ sv. Cyrila a Metoda, ktorí nášmu mestu robia výbornú reklamu nielen na Slovensku.

V prípade, že by ste sa chceli o samotnej škole dozvedieť viac, tak vám odporúčame náš minulý článok, ktorý nájdete nižšie. Môžete si tak z pohodlia domova pozrieť nielen priestory školy, ale dozvedieť sa aj dôležité informácie o ich moderných vzdelávacích programoch, ktorými sa odlišujú od iných škôl v našom meste.

Na základe úspechov môžeme tvrdiť, že cirkevná základna škola je plná šikovných detí, ktoré zbierajú úspechy v rôznych oblastiach. Od matematiky a fyziky cez prednes prózy či poézie až po športové disciplíny.

CZŠ sv. Cyrila a Metoda v Seredi podporuje všetky talenty a nadania, ktoré v sebe objavia samotní žiaci alebo ich učitelia (tréneri) a následne im poskytne podporu, ktorú na rozvíjanie svojich schopností potrebujú.

reklama

Ak ste aj vy momentálne v situácii, že máte doma malého predškoláka a hľadáte preňho základnú školu, tak CZŠ sv. Cyrila a Metoda v Seredi je ideálne miesto, kde sa vášmu dieťaťu dostane plnohodnotné vzdelanie, učenie k hodnotám, bilingválny program a krásne rodinné zázemie.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

V prednesoch poézie a prózy majú skvelé výsledky

Jedným z pilierov CZŠ sv. Cyrila a Metoda v Seredi je jazykový progres žiakov. Žiaci sa zúčastňujú mnohých literárnych súťaží po celom Slovensku a odnášajú si z nich medailové umiestnenia. Spomenieme tie najúspešnejšie za posledné dva školské roky.

Recitačná súťaž Čaro slova – umelecký prednes poézie a prózy sa na cirkevnej škole uskutočňuje každý školský rok. Školského kola sa zúčastní približne 30 žiakov. Elizabeth Hannah Bale – šikovná žiačka 3. ročníka s prirodzeným talentom na umeleckú interpretáciu textu, sa zapája do všetkých recitačných súťaží. V tejto súťaži sa umiestnila na 1. mieste v rámci okresného kola.

Poslaním súťaže v umeleckom prednese kresťanskej poézie a prózy Slovo bolo u Boha je nielen rozvíjať záujem o hodnotnú literatúru, ale aj spoznať krásu kresťanskej literatúry. Sára DreškováNela Karmažínová získali so svojimi ukážkami krásne 2. miestá v krajských kolách a Petra Bednárová sa umiestnila na 3. mieste v krajskom kole.

Najväčší úspech v tejto súťaži získala šikovná žiačka 5. ročníka s prirodzeným talentom na recitáciu Michaela Branderská, ktorá sa zapája do rôznych recitačných súťaží. Miška sa v celoslovenskom kole umiestnila na krásnom 3. mieste. V tejto súťaži je aj výtvarná časť, ktorú v celoslovenskom kole vyhrala Hana Dúdiková.

Najväčší úspech spomedzi súťaží v umeleckom prednese získala deviatačka Tamara Gablíková, ktorá s prednesom prózy od francúzskeho velikána Charlesa Baudelaira postúpila zo školského kola až do celoslovenského kola Hviezdoslavovho Kubína, kde získala bronzové pásmo. Tamaru možno charakterizovať ako všestrannú umelkyňu. Precízne zvláda prácu so slovom a jeho umeleckým stvárnením. Dlhoročne sa zapája do súťaží v umeleckom prednese a vždy veľmi úspešne.

Žiačka Tamara Gablíková. Zdroj: Seredsity.sk

Žiačka Petra Bednárová. Zdroj: Seredsity.sk

Žiačka Nela Karmažínová. Zdroj: Seredsity.sk

Žiačka Michaela Branderská. Zdroj: Seredsity.sk

Žiačka Elizabeth Hannah Bale. Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Vedecké talenty nielen Serede, ale aj Slovenska

Ďalším z úspešných žiakov je Matej Kurbel. Vždy vzorne pripravený na vyučovanie a výnimočný vo vyučovacích výsledkoch. Ochotne sa zúčastňoval všetkých matematických súťaží, ako aj olympiád z fyziky či chémie. Z väčšiny z nich si odnášal medaily zo stupňov víťazov.

Matej vypracovával rôzne zadania, robil pokusy, hľadal riešenia, učil sa a hlavne získaval nové zručnosti. Najviac sa mu zapáčila IJSO (International Junior Science Olympiad) vedomostná súťaž z fyziky, chémie a biológie, ktorá je určená pre žiakov do 16 rokov.

Súťaž je unikátna tým, že každý súťažiaci musí preukázať vedomosti zo všetkých troch oblastí. Odmenou za poctivú a náročnú prípravu je možnosť reprezentovať Slovensko na medzinárodnom kole súťaže, ktoré sa tradične koná v decembri.

Žiak Matej Kurbel. Zdroj: Seredsity.sk

V roku 2022 Matej úspešne absolvoval všetky domáce kolá vrátane sústredení a 15. decembra 2022 odletel do Kolumbie reprezentovať Slovenskú republiku. Prvý krát zažil 12-hodinový let, odlúčenie od rodiny a spoľahnutie sa sám na seba.

Jeho výnimočnosť sa však prejavila naplno a dokázal zvládnuť aj tieto úlohy. Dva náročné týždne mu určite dali zabrať, nakoľko nebolo ľahké obstáť v celosvetovej konkurencii šikovných a múdrych mladých ľudí, každý deň riešiť nové a nové úlohy z fyziky, matematiky, chémie a biológie.

Bol súčasťou trojčlenného družstva SR, zdokonalil sa v tímovej práci, komunikácii a vôbec v živote v neznámom prostredí. Získal zručnosti a vedomosti, o akých sa mnohým ani nesníva, ale čo je najdôležitejšie, úspešne reprezentoval seba, svoju rodinu, svoje mesto, školu a svoju krajinu. Domov sa vrátil s krásnou bronzovou medailou.

Žiak Matej Kurbel. Zdroj: Seredsity.sk

Okrem vyššie uvedeného bol Matej Kurbel úspešný vo viacerých matematických a fyzikálnych súťažiach počas celého štúdia na základnej škole. Spomenieme tie najdôležitejšie za posledné dva školské roky. 

 • Fyzikálna olympiáda – 1. miesto (okresné kolo), 4. miesto (krajské kolo)
 • SUDOKU – 1. miesto (okresné kolo)
 • Olympiáda mladých vedcov – YJSO – medzinárodná súťaž – 2. miesto na Slovensku, bronzová medaila (medzinárodné kolo)
 • Súťaž Náboj – súťažný tím v zložení žiakov 9. ročníka (Henrieta Lenčéšová, Eva Slezáková, Matej Kavoň, Matej Kurbel) sa umiestnil na medzinárodnej úrovni na 282. – 334. mieste z 945 súťažných tímov a v rámci SR sa umiestnili na 96. – 125. mieste zo 402 online prihlásených škôl.
 • Pytagoriáda – 1. miesto (okresné kolo)
 • Matematická olympiáda – 3. miesto (okresné kolo)
 • PIKOMAT – 2. miesto na Slovensku

Malý veľký matematický talent

V kategórii matematických súťaží nájdeme veľký talent aj medzi žiakmi 1. stupňa. Šimon Kurbel je žiak 4. triedy s výnimočným talentom v oblasti matematického myslenia a logického uvažovania. Zapája sa do rôznych súťaží, v ktorých môže využiť svoj matematický talent.

V Pytagoriáde v školskom kole zvíťazil zo 40 prihlásených žiakov na 1. stupni. Následne vyhral aj 1. miesto v okresnom kole.

Sudoku – matematická súťaž – úlohou žiakov bolo v časovom limite 60 minút vyriešiť čo najviac z 10 hier Sudoku. Súťaže sa zúčastnilo 61 súťažiacich z deviatich škôl mesta Sereď a blízkeho okolia. Šimon sa umiestnil na 1. mieste.

Žiak Šimon Kurbel. Zdroj: Seredsity.sk

Športové talenty, o ktorých budeme ešte určite počuť

Na Majstrovstvá Slovenska v malom futbale detí, ktoré sa uskutočnili 24. júna 2022 v Nitre, sa prebojoval aj tím z CZŠ sv. Cyrila a Metoda v Seredi.

„Obrovský obdiv a vďaku si zaslúžia títo chlapci: Marek Jankuj, Matej German, Maximo Boška, Oliver Vohlárik, Matej Sojka, Timotej Mikulec, Samuel Takáč, Adrián Dubovecký. Z majstrovstiev sme síce nepriniesli medaily, no chlapci sú právom v našich očiach vnímaní ako majstri,“ doplnil Mgr. Marko Baran pre naše médium.

Napriek tomu, že sa im nepodarilo vyšplhať na futbalový Olymp, v rámci Majstrovstiev Slovenska v malom futbale detí v histórii CZŠ sv. Cyrila a Metoda v Seredi dosiahli to, čo sa nikomu predtým ešte nepodarilo. Štvrté miesto medzi školami z celej krajiny bol doposiaľ nevídaný úspech.

Horný rad (zľava doprava): Marek Jankuj, Matej German, Maximo Boška, Oliver Vohlárik; dolný rad (zľava doprava): Matej Sojka, Timotej Mikulec, Samuel Takáč, Adrián Dubovecký. Zdroj: Seredsity.sk

Žiak Alexej Mikulec. Zdroj: Seredsity.sk

Spoznajte úspešnú futbalistku zo Serede

Ďalšou z úspešných mladých športovkýň je Emily Suchoňová, ktorá dosahuje fantastické úspechy na futbalových ihriskách. Emily momentálne reprezentuje klub Spartak Trnava, v ktorom patrí medzi líderky a jasne potvrdzuje svoj obrovský potenciál.

Okrem toho je však aj reprezentantkou Slovenskej republiky vo futbale, takže reprezentuje nielen seredskú školu a naše mesto, ale aj celé Slovensko. Minulý rok dokonca získala aj ocenenie pre najlepšiu futbalovú hráčku z ročníka 2008 na Slovensku. Emily má pred sebou skvelú futbalovú budúcnosť a my jej veľmi držíme palce.

V minulom roku získala nasledovné úspechy:

 • víťazka 1. Západoslovenskej ligy WU15 za Spartak Trnava,
 • 2. miesto na Majstrovstvách Slovenska WU15 – ročník 2007 za Spartak Trnava,
 • 2.miesto na Medzinárodnom turnaji Dunajská Lužná WU14 za ZsFZ,
 • 2. miesto na Regionálnom turnaji v Poprade WU14,
 • 3. miesto na Regionálnom turnaji v Bratislave WU14,
 • ocenenie za najlepšiu hráčku z ročníka 2008 na Slovensku,
 • 3. miesto na Medzinárodnom turnaji UEFA Development v Chorvátsku za Slovenskú reprezentáciu WU15 v zápasoch proti Nórsku, Chorvátsku a Moldavsku,
 • 2. miesto na Halových majstrovstvách Slovenska za FC Spartak Trnava WU15,
 • 1. miesto beh na 60 m, 1. miesto beh na 300 m – Mestská atletika Sereď.

Žiačka Emily Suchoňová. Zdroj: Seredsity.sk

V plávaní máme výnimočný talent

Športové úspechy však nezostávajú len pri futbale. CZŠ sv. Cyrila a Metoda v Seredi má v radoch svojich žiakov aj vynikajúcu plavkyňu Emu Horskú. Tá už v mladom veku preukazuje všetky predispozície k tomu, aby sa stala plaveckou hviezdou na Slovensku.

Žiačka 9. ročníka má na svojom konte už teraz veľmi pekné výsledky a my pevne veríme, že v nich bude pokračovať aj v ďalšom období. V minulom roku sa Emka stala Majsterkou Slovenska žiakov v krátkom bazéne, konkrétne v štafete 4 x 25 m na voľný spôsob.

Počas dvoch rokov dosiahla aj ďalšie skvelé výsledky:

 • Majstrovstvá SR mladších a starších žiakov Šamorín: 1. miesto v štafete 4 x 100 m – VS (voľný spôsob), 3. miesto v štafete mix 4 x 100 m – VS (voľný spôsob),
 • CORCAVID TEST 2: 3. miesto na 50 m znak, 3. miesto na 100 m znak,
 • 26. ročník o „Pohár DELFÍNA“: 3. miesto na 50 m znak, 3. miesto na 100 m polohové preteky,
 • Jesenné M-ZSO „B“, „A“, „J“, „S“: 1. miesto na 200 m znak, 1. miesto na 400 m polohové preteky.

Žiačka Ema Horská. Zdroj: Seredsity.sk

Jeho snom je byť profesionálny futbalista

Už teraz vieme, že o Christianovi Boškovi, hračovi seredského klubu ŠKF Sereď, budeme ešte určite počuť. Talentovaný futbalista si ide tvrdo za svojím snom a dokazujú to aj jeho skvelé výsledky nielen na klubovej úrovni.

Jeho výnimočné schopnosti si všimli aj v Západoslovenskom futbalovom zväze, ktorý pravidelne reprezentuje a je tak súčasťou najlepších hráčov západného Slovenska, ktorí reprezentujú našu krajinu nielen doma, ale aj v zahraničí.

 • Výber ZsFZ 1. liga – Celoslovenský regionálny turnaj – 2. miesto (Senec)
 • Výber ZsFZ 2. liga – Medzinárodný turnaj vo Felcsút – 2. miesto (Maďarsko)
 • Výber ZsFZ 2. liga – Medzinárodný turnaj Kraków – 3. miesto (Poľsko)
 • Výber ZsFZ 2. liga – Celoslovenský regionálny turnaj – 2. miesto (Poprad)

Žiak Christian Boška. Zdroj: Seredsity.sk

Zdroje: CZŠ sv. Cyrila a Metoda
Zdieľať na Facebooku