16.04.2024, meniny má
23. marca 2024

Zo soboty na nedeľu nás opäť čaká posun času. Spať budeme o hodinu kratšie

Zo soboty na nedeľu nás opäť čaká posun času. Spať budeme o hodinu kratšie
Zdroje: seredsity.sk/freepik.com
reklama

Ako každý rok, aj tento nastane zmena času zo zimného na letný. V nedeľu 31. marca 2024 sa čas posunie o hodinu dopredu a to z 2.00 na 3.00 hod.

Ráno nás síce čaká o niečo viac tmy, no večer si budeme môcť užiť viac slnečného svetla. Späť na zimný čas sa vrátime 27. októbra 2024.

Zaujímavostí z minulosti aj súčasnosti

Z minulosti máme v rámci Slovenska niekoľko zaujímavých faktov. Prvýkrát zasiahla zmena času územie Slovenska v roku 1916. V tej dobe bolo Slovensko súčasťou Rakúsko-Uhorska.

Táto zmena však prebieha až od roku 1979 a má svojich odporcov aj prívržencov. Vďaka tomu, že Slovensko je v súčasnosti členom Európskej únie, sme zaviazaní dodržiavať zmeny letného a zimného času.

reklama

Zrušenie alebo zachovanie letného a zimného času má svoje výhody aj nevýhody. Medzi výhody môžeme zaradiť efektívnejšie využitie denného svetla. Druhou výhodou je posunutie súmraku na menej exponovaný čas, čo štatisticky znižuje počet automobilových nehôd.

Zdroj: freepik.com

Na druhú stranu sú tu nevýhody, medzi ktoré patrí napr. narušenie ľudského biorytmu. Ďalšou nevýhodou sú problémy v komunikácii a cestovanie medzi krajinami, kde sa zmena času neaplikuje.

Dočkáme sa zrušenia striedania času?

V hre je taktiež zrušenie striedania zimného a letného času. Ešte pred pandémiou koronavírusu COVID-19 sa však vlády nedokázali dohodnúť.

Jedným z argumentov pre zrušenie je napr. to, že táto zmena už nemá taký vplyv na ekonomiku, ako kedysi. Rozhodnutie o tom, či si ponechajú zimný alebo letný čas, nechala Európska únia na jednotlivé členské štáty. K finálnej dohode však doposiaľ nedošlo.

času

Zdroj: freepik.com

V roku 2018 sa mohli občania EÚ vyjadriť v ankete, ktorý čas uprednostňujú. Väčšine z nich viac vyhovuje stály letný čas. Znamenalo by to dlhšie večery. Oproti tomu vládam by skôr vyhovovalo ponechať si zimný čas.

Je pravdepodobné, že k možnému zrušeniu striedaniu času dôjde najskôr v roku 2026. Uvidíme teda, čo prinesie budúcnosť a či bude jeden čas celý rok alebo sa bude stále striedať.

Zdroje: zoznam.sk, aktuality.sk, seredsity.sk, refundo.sk
Zdieľať na Facebooku