25.04.2024, meniny má
11. januára 2023

Zomrel najstarší rodák zo Serede. Bert Klug bol jedným z preživších seredského pracovného a koncentračného tábora

Zomrel najstarší rodák zo Serede. Bert Klug bol jedným z preživších seredského pracovného a koncentračného tábora
Zdroje: FB Queensland Jewish Board of Deputies Incorporated (QJBD)/FB Múzeum Holokaustu v Seredi
reklama

Minulý rok oslávil Bert Klug krásne životné jubileum. Najstarší žijúci Seredčan sa vtedy dožil 100 rokov, čo sme si pripomenuli v našom článku.

Bert Klug bol rodák zo Serede, ktorý bol nútený vo svojom rodnom meste zažívať útrapy spojené s konečným riešením židovskej otázky počas druhej svetovej vojny.

Bert Klug, čestný občan mesta Sereď, zomrel v Austrálii vo veku nedožitých 101 rokov. Rodine a blízkym vyjadrujeme hlbokú sústrasť.

100-ročný preživší

Bert Klug sa narodil 26. januára 1922 v Seredi židovským rodičom Oskarovi a Sari Klugovcom. Jeho rodný dom sa nachádzal na Mydlárskej ulici (dnes ul. SNP), približne tam, kde bolo bistro Rambus. Rodina Klugovcov vlastnila železiarsky obchod, založený ešte v roku 1840 – dnes je to predajňa dámskej módy oproti predajni Altis.

reklama

Základné päťročné vzdelanie získal na miestnej seredskej židovskej škole (dnes sídlo notára a jazykovej školy pri pošte). Ako dvanásťročného ho rodičia zapísali na Masarykovo gymnázium v Bratislave. Keď slovenská vláda prijala protižidovské opatrenia, bolo v roku 1940 Židom odobraté právo na štúdium na všetkých vzdelávacích inštitúciách od základnej školy až po univerzitu.

Zdroj: FB Martin Korčok

Seredský tábor

Od októbra 1942 strávil Bert Klug v seredskom pracovnom tábore dva roky výkonom rôznych prác. V tomto období bol členom „Komúny“ – spoločenstva mladých a odvážnych ľudí, ktorý v tábore pripravovali povstanie v prípade obnovenia deportácií. Patrila k nim aj jeho neskoršia manželka Eva Klug, rodená Dymová (1925 – 2017).

Keď bol v roku 1944 vyslaný s pracovnou skupinou do Nového Mesta nad Váhom, kde mali pomáhať pri prácach na starobinci, ušiel a pridal sa do Slovenského národného povstania.

Po potlačení SNP žil v ilegalite v Bratislave, kde ho koncom februára 1945 zatklo gestapo a následne bol deportovaný naspäť do tábora v Seredi. 31. marca 1945 bol z tábora vypravený vagónový transport, počas ktorého sa mu 5. apríla podarilo ujsť na železničnej stanici Valašské Meziříčí.

Bert Klug – srdcom stále v Seredi

Bertovi nepovedali priatelia inak, ako Brco. Zo statočných ľudí, veľkých hrdinov, žije ešte Brcov najlepší kamarát z mladosti Shmuel Givoni, rodený Tibor Salamon (1923). Spolu ušli z posledného transportu, ktorý smeroval z koncentračného tábora Sereď do geta Terezín a podieľali sa na oslobodzovacích bojoch o Bratislavu.

V roku 2020 mu bolo udelené Čestné občianstvo mesta Sereď. Bert sa aj vo svojom vysokom veku veľmi živo zaujímal o dianie na Slovensku a najmä v Seredi. S veľkou pozornosťou čítal články o Slovensku a Seredi obzvlášť, ktoré mu priatelia posielali mailom.

Všetci jeho synovia už Sereď navštívili a z rozprávania rodičov majú o Seredi značné poznatky. Rovnako aj väčšina jeho vnúčat už bola v Seredi. Preto je pochopiteľné, že celá rodina pozná slogan prezentovaný Dr. Klugom: „Sereď je centrum vesmíru.“

Ako napísal vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok na svojom Facebooku: „Česť pamiatke hrdinu a človeka s veľkým srdcom Berta Kluga, ktorý aj v najhorších časoch myslel na záchranu väzňov bývalého Koncentračného tábora v Seredi a neskôr ako lekár pomáhal ľuďom s psychickými problémami. Nikdy na neho nezabudneme.“

 

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroje: seredskenovinky.sk, trnavske.radio
Zdieľať na Facebooku