02.07.2020, meniny má
14. marca 2020

10 tipov, ako tráviť čas doma. Mimoriadne nariadenia a zákazy sa dajú zvládnuť aj pozitívne

10 tipov, ako tráviť čas doma. Mimoriadne nariadenia a zákazy sa dajú zvládnuť aj pozitívne
Zdroj: unsplash.com/pexels.com
reklama

Kvôli súčasnej situácii čelíme rôznym preventívnym opatreniam a jedným z nich je aj odporúčanie ostať doma a nikam nechodiť kvôli vlastnej bezpečnosti. Ale ako zvládnuť túto dvojtýždňovú domácu karanténu? S redakciou sme pre vás pripravili 10 tipov na aktivity, ktoré vám pomôžu zaplniť voľný čas s rodinou a spojiť tak príjemné s užitočným. Nechajte sa inšpirovať.

Jarné upratovanie a triedenie nepotrebných vecí

Svoj voľný čas môžete využiť aj na jarné upratovanie v domácnosti alebo okolo domu. Okrem nudného vysávania, utierania prachu či umývania okien si skúste pretriediť váš šatník, kozmetiku či roztriediť nepotrebné a zabudnuté veci. S organizovaním vám môžu pomôcť napríklad rôzne košíky, dózy a krabice. Veci, ktoré nepotrebujete, nevyhadzujte, ale darujte či vymeňte. Môžete nimi potešiť niekoho iného. Na Facebooku dokonca existuje lokálna skupina s názvom Sereď  a okolie darujeme, vymeníme jedlo, oblečenie a všetko čo sa dá využiť.

ZDROJ: UNSPLASH.COM

Zahrajte si spoločenské hry alebo karty

Možno ste si práve spomenuli na spoločenskú hru, ktorá všetkých odstupom času prestala baviť. Dajte jej počas tohto obdobia druhú šancu, nech nemusíte utekať do obchodu po novú. Siahnite tiež po kartových hrách, ktoré sa určite nájdu v každej domácnosti. Zahrajte si legendárneho Žolíka, Sedmu, Farára, Čierneho Petra či Kvarteto. Zabavia sa pri tom deti aj dospelí. Okrem toho existujú rôzne slovné hry, a tiež hry, na ktoré potrebujete iba papier a pero. Čo tak Lodičky či Meno, mesto, zviera, vec? S hrami sa môžete inšpirovať aj na internete, napríklad aj tu.

ZDROJ: UNSPLASH.COM

Premeňte domov na tvorivé dielne

Možno nie ste z tých, ktorí sa v tom vyžívajú, no tentokrát môžete spojiť príjemné s užitočným. To, čoho nie je v obchode dostatok, si môžete vyrobiť aj sami doma. Máme pre vás skvelý tip na výrobu vlastného rúška na tvár či dezinfekčného čističa, ktorý sa dá aplikovať na pokožku, a tiež na povrchy. Nenáročný recept nájdete napr. na webe Tinkine recepty. Čo sa týka výroby rúška, potrebovať budete iba látku v rozmeroch 20 x 20 cm a gumičku. S výrobou vám pomôže tento fotonávod. Každopádne, fantázii sa medze nekladú.

ZDROJ: FB TVORIVÁ MAMA

Prejdite sa na chvíľu do prírody

Kvôli prevencii by sme sa nemali zdržiavať v uzavretých priestoroch, kde je veľa ľudí, preto vybehnite aspoň na chvíľu do prírody. Motiváciou môže byť aj zber medvedieho cesnaku, ktorý má v sebe zázračné liečivé účinky, ktoré pomáhajú reštartovať naše telo po zimnom období. V našom článku sme vám o ňom napísali trochu viac, ukázali okolité miesta, kde ho môžete nájsť a pripojili aj dva recepty. V rámci prechádzky si môžete so sebou odniesť aj nádhernú jarnú dekoráciu – bahniatka alebo sa len tak pokochať a vychutnať si čaro prírody.

AUTOR: FANY AMBRÓZYOVÁ

Zacvičte si doma alebo choďte behať

Aj keď sú posilňovne pozatvárané, mnohých to neodrádza a aktívne cvičia doma i vonku. Ak nie ste na pravidelné cvičenie zvyknutí, nezabúdajte, že váš pohyb bude na túto chvíľu obmedzený a svojmu telu by ste mali venovať dostatok času. Na Youtube dnes nájdete rôzne videá na cvičenie s virtuálnym trénerom v pohodlí domova. Naučiť sa môžete aj niečo nové, napr. jogu. Pravidelným cvičením jogy nielenže podporíte regeneráciu organizmu, ale tiež si zlepšíte ohybnosť a môže sa vám perfektne spevniť svalstvo celého tela.

ZDROJ: UNSPLASH.COM

Čítajte knihy, lúštite krížovky

Čo tak si prečítať nejakú dobrú a zaujímavú knihu? Prednedávnom sme vám v našom článku predstavili redakčný výber a ukázali vám knihy, ktoré čítame u nás v redakcii. Ak nie ste milovníkom kníh, čas si vyplňte čítaním časopisov či lúštením krížoviek a hlavolamov. Vyhnite sa obchodom a vyskúšajte si online lúštenie, napr. na tejto stránke. K čítaniu a lúšteniu si môžete zapnúť aj dobrú hudbu. My vám rozhodne odporúčame tento zaujímavý Spotify playlist.

ZDROJ: PEXELS.COM

Pozrite si dobrý film alebo seriál

V televízii opäť nič nedávajú, preklikávate program za programom a pozerať reklamy vás už nebaví. Našťastie žijeme v 21. storočí a všetko je na webe. Stačí sa len prepnúť do režimu online a navoliť si film alebo seriál, pri ktorom vás nebude nič vyrušovať. My sme vám pred rokom odporúčali 10+ seriálov, ktoré určite musíte vidieť. Pozrieť si ich môžete prostredníctvom Netflix či HBO GO.

ZDROJ: UNSPLASH.COM

Zahrajte si tieto hry na PS4

Ak vlastníte PS4, máme pre vás pár tipov, ktoré vás na nejakú chvíľu pohltia. Sme si takmer istí, že o hrách ako FIFA, NHL či UFC vám už nemusíme hovoriť. Vyskúšať však môžete niečo, čo zapojí celú rodinu. Náš prvý tip je hra Frantics, ktorá obsahuje 15 bláznivých minihier až pre štyroch hráčov, ktorých čakajú rôznorodé súťaže. V hre That’s you sa až päť hráčov dozvie, čo si o nich ostatní skutočne myslia prostredníctvom spoločenského kvízu. Tretí tip je hra Hidden Agenda, v ktorej celá rodina môže ovplyvniť vývoj deja v kriminálnom trileri.

ZDROJ: UNSPLASH.COM

Venujte sa pestovaniu

Záhradná sezóna je už tu. Venujte tento voľný čas svojej okrasnej záhradke, izbovým rastlinám či pestovaniu. Vysádzajte, presádzajte, ošetrujte. Vyskúšajte si napr. aj jednoduché klíčkovanie doma, ktoré je ideálne na jarný detox aj na chudnutie. Na tomto odkaze sa o klíčkovaní dozviete viac a nájdete v ňom aj návod, ako na to.

ZDROJ: UNSPLASH.COM

Odložte telefóny a venujte sa rodine

Odložte mobily, veď čas si môžete krátiť aj pekným rozhovorom a spoločnými činnosťami. Navarte a napečte si niečo dobré s deťmi či vo dvojici s partnerom. Nezabudnite medzi sebou spoločne komunikovať o veciach, ktoré vás trápia, tešia, plánovať veci do budúcna alebo si trochu zaspomínať na staré časy, napr. aj prostredníctvom starších fotografií.

ZDROJ: PEXELS.COM

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku