V komunitnom centre PRIESTOR sa oslavovalo. Desať absolventov a absolventiek prvého ročníka programu Priestor na rozvoj odprezentovalo výsledky svojej práce. Program spojil skúsených dobrovoľníkov a dobrovoľníčky zo Serede s mladými ľuďmi, ktorí sa rozhodli rozvíjať nielen seba, ale aj komunitu, v ktorej žijú. Spoločne zrealizovali zábavné, sociálne i environmentálne založené podujatia v našom meste.
Účastníci a účastníčky prešli postupne školeniami, ktoré ich nútili vyjsť zo svojej komfortnej zóny a myslieť kriticky, vyjadriť svoje myšlienky, dokázať načúvať potrebám druhých či porozumieť svojim emóciám. Počas šiestich mesiacov tiež spolupracovali so svojim mentorom, t. j. so skúsenejším dobrovoľníkom. Na školeniach sa zúčastnilo viac ako 20 mladých ľudí, desať z nich sa odhodlalo pripraviť vlastné podujatie či vlastný projekt. Okrem jednorazových podujatí sa im tak podarilo pripraviť aj projekty s potenciálom na viac rokov.
“Myšlienky vytvoriť svoje vlastné podujatie, v mojom prípade literárny večer, a nabrať tak cenné skúsenosti, som sa najprv veľmi bála. No vďaka možnosti, ktorú som ako mentorča dostala, som sa rozhodla prekonať svoj strach a chopiť sa šance tvoriť niečo vlastné,” absolventka programu Lenka Bublavá.
“Bola som nadšená, že na Slovensko prichádzajú zahraniční študenti z celého sveta, ale mala som pocit, že svoju návštevu nevyužívajú naplno. Spoznala som výmennú študentku z Mexika, s ktorou sme sa spriatelili a zistila som, že slovenčinu ju vyučuje človek, ktorý nehovorí po anglicky, a teda sa jej vedomosti nezlepšovali. Navrhla som, že jej pomôžem a budem ju slovenčinu učiť ja. Vďaka Priestoru na rozvoj som posunula môj nápad na vyššiu úroveň. Spoznala som všetkých zahraničných študentov v Nitre a pomáham im učiť sa, zabávať sa a rozvíjať sa,” absolventka programu Pavlína Ružičková.
Absolventi programu mali okrem pravidelných školení aj podporu mentora či mentorky, ktorými boli dobrovoľníci a dobrovoľníčky zo seredských občianskych združení. Boli medzi nimi ľudia s dlhoročnými skúsenosťami, ale aj mladší študenti a študentky, ktorí si podobnými rozvojovými workshopmi i vlastnými projektmi už prešli.
Spojilo sa tak niekoľko občianskych združení i jednotlivcov. Pod strechou PRIESTORu získali vedomosti a zručnosti, ktoré im následne pomohli pri práci s mladšími dobrovoľníkmi. Mentori sú dôležitým aspektom programu Priestor na rozvoj, keďže v rámci svojho voľného času riešia so svojimi menej skúsenými zverencami možnosti, ako pomôcť ľuďom či prostrediu okolo seba. Patrí im obrovská vďaka za ich trpezlivosť, odhodlanie i za šírenie inšpirácie medzi mladými ľuďmi. Špeciálna vďaka patrí profesionálnemu koučovi Petrovi Baricovi, ktorý priblížil mentorom témy ako napr. silné otázky či aktívne počúvanie. Školenia mentorov finančne podporilo Mesto Sereď.
Do druhého ročníka sa môžu prihlásiť mladí ľudia vo veku 14 až 20 rokov prostredníctvom webovej stránky projektu: www.priestorprerozvoj.sk. Prihlasovanie je otvorené od 31. januára do 30. júna. Program plný workshopov a nových dobrovoľníckych zážitkov začína počas leta 2019. Projekt Priestor na rozvoj finančne podporila Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu Hodina deťom. Tento ročník bude výnimočný aj tým, že pribudnú workshopy pre učiteľov.
O fotografie sa postarala Daniela Matušková.