27.04.2024, meniny má
19. marca 2024

Aj malým gestom, ako sú dve rozdielne ponožky, môžete vyjadriť podporu ľuďom s Downovým syndrómom

Aj malým gestom, ako sú dve rozdielne ponožky, môžete vyjadriť podporu ľuďom s Downovým syndrómom
Zdroje: FB Downov syndróm/lifeacademy.sk
reklama

Od roku 2006 patrí 21. marec Svetovému dňu Downovho syndrómu. Downov syndróm je vrodený defekt spôsobený poruchou chromozómov. Tento symbolický dátum je odvodený z číslic 3 a 21, keďže pri uvedenej diagnóze ide o trizómiu 21. chromozómu.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vo svete každý rok narodí približne 3 000 až 5 000 detí s touto poruchou chromozómov.

Na znak sympatií a pochopenia ľudí trpiacim Downovým syndrómom

Tento svetový deň má prispieť k lepšiemu pochopeniu života ľudí s Downovým syndrómom. Pokiaľ by ste chceli vyjadriť svoje sympatie a podporu ľuďom s DS, stačí urobiť skutočne málo. Obuť si ponožky rôznych farieb či veľkostí.

Zapojením sa do ponožkovej výzvy pomôžete aj vy šíriť porozumenie a rešpekt k rozdielnosti. Obujte si vo štvrtok 21. marca 2024 dve odlišné ponožky a tento znak podpory môžete zvečniť aj fotografiou na sociálnych sieťach s hashtagom #PonozkovaVyzva.

reklama

Zdroj: dowsonovsyndrom.sk

Typickými príznakmi Downovho syndrómu sú plochý vzhľad tváre, široký koreň nosa, šikmé očné štrbiny, krátky krk, malé uši, široké ruky s krátkymi prstami. V prvých rokoch býva telesná hmotnosť väčšinou podpriemerná, po puberte je typický sklon k obezite.

Podľa zaznamenaných predpokladov odborníkov zo začiatku 20. storočia sa očakávalo, že ľudia s Downovým syndrómom budú žiť menej ako 10 rokov. Dnes sa až okolo 80 % dospelých s Downovým syndrómom dožije 50 a viac rokov. Samotné ochorenie sa však nedá liečiť, liečia sa pridružené zdravotné problémy.

Downovým

Zdroj: dowsonovsyndrom.sk

Zdroje: Národné centrum zdravotníckych informácií, downovsyndrom.sk
Zdieľať na Facebooku