04.03.2024, meniny má
8. decembra 2023

Čo všetko môžete kúpiť za hlinený dukát? Podporte charitatívnu zbierku a pomôžete ľuďom v núdzi

Čo všetko môžete kúpiť za hlinený dukát? Podporte charitatívnu zbierku a pomôžete ľuďom v núdzi
Zdroj: FB Hlinený dukát
reklama

Možno by ste tomu neverili, ale hlinený dukát je silné platidlo. Človeku v núdzi zabezpečí teplé jedlo, oblečenie aj nocľah. A pritom stojí iba 1 euro.

Kedysi dávno bol hlinený dukát jednoduchým, ale cenným symbolom bohatstva a tiež solidarity. Bol niečím, čo malo hodnotu pre všetkých bez ohľadu na ich spoločenský status či bohatstvo.

V dnešnej modernej dobre, keď sa stretávame so zložitými problémami ako bezdomovectvo, chudoba a mnohé ďalšie ohrozenia, predstavuje hlinený dukát návrat k tejto jednoduchej hodnote: hodnote solidarity, lásky a pomoci.

Zbierka Hlinený dukát 2023

Slovenská katolícka charita organizuje pilotný ročník Zbierky Hlinený dukát, ktorá sa uskutoční 12. decembra 2023 až v 35 slovenských mestách. Dobrovoľníci Trnavskej arcidiecéznej charity budú pôsobiť v Trnave, Novom Meste nad Váhom, Piešťanoch, Hlohovci, Šali, Galante, Dunajskej Strede, ale aj v našej Seredi.

reklama

Verejnosť môže do zbierky prispieť nielen vhodením finančnej čiastky do pokladničky, ktorá bude v rukách dobrovoľníkov, ale aj online formou prostredníctvom tohto odkazu až do 31. decembra 2023.

Ciele Zbierky Hlinený dukát 2023

  • Podpora ľudí v núdzi: finančná pomoc pre jednotlivcov a rodiny v núdzi; zabezpečenie základných potrieb pre deti v charitných zariadeniach.
  • Zdravotná starostlivosť: financovanie liečby pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť zdravotnú starostlivosť.
  • Vzdelávanie pre všetkých: poskytovanie vzdelávacích príležitostí pre deti a mládež z marginalizovaných komunít.

„Sme svedkami, že mnohí ľudia žijú v zložitých podmienkach a naliehavo potrebujú našu podporu. Dlhodobá solidarita s tými, ktorí trpia, je nevyhnutná. Zbierka Hlinený dukát 2023 nám poskytuje príležitosť spoločne sa angažovať v tejto dôležitej misii,“ uviedol riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity Miroslav Dzurech pre Trnavský hlas.

Zdroj: FB Caritas Slovakia – Slovenská katolícka charita

V Trnave od roku 2017

Trnavská arcidiecézna charita spustila projekt Hlinený dukát v roku 2017. Ľudia môžu symbolickým platidlom z hliny pomôcť ľuďom v núdzi a zároveň zabojovať proti žobraniu. Ide vlastne o rozumnú alternatívnu pomoc pre ľudí v núdzi.

Namiesto toho, aby ste žobrajúcemu dali peniaze, ktoré môže minúť na alkohol, drogy či cigarety, za hlinený dukát dostane v Centre pomoci človeku potravinový balíček. Nájdu v ňom potraviny, ktoré inak v centre nedostanú zadarmo.

Za hlinený dukát dostanú veľkú konzervu s mäsom alebo rybami, paštétu, keks a čokoládu, kávu alebo čaj, chlieb s maslom alebo masťou. V centre si môžu taktiež v teple a bezpečí oddýchnuť, osprchovať sa a oprať si šaty, zaodieť sa do čistého oblečenia.

Ako však pre Trnavský hlas uviedol riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity Miroslav Dzurech: „To najdôležitejšie je, že pri výmene hlineného dukáta za jedlo sa človek v núdzi stretne s naším sociálnym pracovníkom a ten môže začať riešiť jeho životnú situáciu, pretože samotný potravinový balíček nerieši podstatu jeho krízovej situácie.“

Zdroj: FB Hlinený dukát

Kde možno kúpiť Hlinený dukát?

Hlinený dukát je možné za jedno euro kúpiť v štyroch mestách – Trnava, Hlohovec, Piešťany a Nové Mesto nad Váhom, na predajných miestach alebo v predajných automatoch.

Pri darovaní dukátu vysvetlite človeku v núdzi, ako dukát použiť a nasmerujte ho do charitného centra. Niektoré stánky s rýchlym občerstvením poskytujú za toto alternatívne platidlo teplé jedlo. V Trnave má charita s hlineným dukátom už niekoľkoročné skúsenosti, ročne je použitých asi 2 000 hlinených dukátov.

Získané peniaze použije charita na skvalitňovanie sociálnych služieb. Okrem potravín môžu ľudia v núdzi dostať za hlinený dukát v charitnom centre kompletné služby. Ich problémy im krok po kroku pomôžu vyriešiť sociálni pracovníci.

Zdroj: FB Hlinený dukát

Kto a ako vyrába Hlinený dukát?

Hlinený dukát navrhol umelecký remeselník Ľudovít Horník z Cífera. Na jednej strane je znak charity, na druhej strane je vyobrazený svätý Martin. Tento svätec odťal zo svojho plášťa, aby prikryl žobráka. Presne takáto je aj myšlienka tohto projektu – podeliť sa o to, čo máme a pomôcť tak človeku v kríze.

V charitnej dielni sa vďaka dobrovoľníkom mení hruda hliny na surové dukáty. Tie sa nechajú obschnúť, prebrúsia sa a nanesie sa na ne glazúra. Takéto pripravené dukáty sa zanesú do Cífera, kde ich majster keramikár vypáli. Dobrovoľníci ich potom očistia a ozdobia identickými nálepkami.

Hotové Hlinené dukáty putujú na predajné miesta a do predajných automatov, kde si ich môže zakúpiť každý, kto sa stotožnil s myšlienkou projektu, že podporovať žobranie ľudí na ulici ich problém nerieši, naopak, ich život ešte viac komplikuje.

Hlinený dukát je naozaj silné platidlo. Banky ho neuvádzajú v grafoch vývoja kurzov, nevyrovná sa doláru, libre ani euru, jeho hodnotu neovplyvňujú politické udalosti a nekúpite si zaň špeciálny krém na mladosť ani prášky z exotických rastlín na vitalitu.

Vďaka tomuto platidlu však príde do centra pomoci človek v kríze a vyhľadá pomoc sociálneho pracovníka. A hodnota tohto momentu je nevyčísliteľná.

Zdroj: FB Hlinený dukát

Zdroje: FB Trnavská arcidiecézna charita, FB Hlinený dukát, trnavskyhlas.sk, trnavske.radio, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku