Hoci sa v súvislosti so šírením koronavírusu každý deň na nás valia správy o počte nakazených, povinnej karanténe či panike v obchodoch, táto pandémia priniesla aj niečo iné, niečo dobré. Určite ste na sociálnych sieťach natrafili na viacero pozitívnych skutkov, ktoré akýmkoľvek spôsobom pomáhajú prekonať toto celosvetové ťažké obdobie. My vám teraz prinášame zlomok z toho množstva dobrých vecí. V článku nájdete aj zaujímavé odkazy, ktoré určite stoja za vašu pozornosť.
Ako sme už spomenuli vyššie, na sociálnych sieťach sa v tejto ťažkej situácii objavujú aj príspevky, ktoré upevňujú našu vieru v dobro. Ide napríklad o ponuku ubytovania zadarmo pre zdravotníkov, hasičov a policajtov či výzva k celému Slovensku na každodenný minútový potlesk pre „bojovníkov v prvej línii“.
Vznikla tiež iniciatíva Kto pomôže Slovensku, ktorá chce pomôcť slovenským zdravotníckym zariadeniam zvládnuť pandémiu koronavírusu. Aktuálne sa im podarilo vyzbierať takmer 400-tisíc eur, za ktoré zháňajú ochranné rúška, rukavice, respirátory či dezinfekciu, ktoré distribuujú zdravotníkom na celom Slovensku. Zapojiť sa môžete aj vy na ich webe alebo Facebooku.
Nedostatkovým tovarom číslo 1 v posledných dňoch sú jednoznačne ochranné rúška a dezinfekčné prostriedky. My sme vám v našom médiu priniesli článok, ako si ich môžete zaobstarať aj svojpomocne. Napriek tomu nie každý je natoľko zručný, aby si rúško vyrobil sám a obracia sa s prosbou na iných. A hoci aj v tomto smere sa našlo mnoho podnikavcov, ktorí na predaji rúšok zarábajú, nájdu sa aj takí, ktorí ich šijú nezištne pre zdravotníkov či svojich susedov.
Mnohé obce na Slovensku zaobstarávajú na obecné náklady rúška pre svojich obyvateľov alebo sa na nich obracajú s prosbou o pomoc so šitím rúšok pre starších obyvateľov či ľudí umiestnených v domovoch pre seniorov. Z okolitých obcí adresovali takúto prosbu napríklad obce Šintava a Pata. Rúška sa objavujú aj na bránach domov či nástenkách v činžiakoch, aby si ich ľudia mohli vziať.
Nakoľko kvôli karanténnym opatreniam boli celoplošne zrušené všetky kultúrne, športové podujatia aj záujmová činnosť, niektorí umelci a športovci sa rozhodli priniesť kultúru či cvičenie priamo do našich príbytkov.
Speváčka Lucie Bíla v súvislosti so zrušením viacerých koncertov vysielala 12. marca 2020 živý online prenos z Otvovíc, ktorý nájdete na tomto odkaze. Rovnako sa rozhodla potešiť svojich fanúšikov aj Ewa Farna či DJ Mairee, ktorý vysielal online párty pre všetkých tancachtivých. Svoje koncerty formou live streamu odohrali aj Miro Žbirka či Peter Stašák.
Patrí k nim, samozrejme, aj Seredčan Marcel Dáni, ktorý sa podujal každú stredu a v sobotu robiť online diskotéku na svojom Facebooku. Ďalší Seredčan, klavírny virtuóz Norbert Daniš, zverejnil na svojom Instagrame ponuku, že formou live streamu dá hodinu klavíra tým, ktorí prejavia záujem.
Uverejnil používateľ Marcel Dáni Nedeľa 15. marca 2020
Milovníkom klasickej hudby sa rozhodla vyjsť v ústrety aj Berlínska filharmónia sprístupením online archívu svojich koncertov, ktorý bol predtým spoplatnený. Stačí sa zaergistrovať. Navštíviť môžete tiež archív koncertov Slovenskej filharmónie.
Tanečník Laci Strike sa zasa v tejto situácii rozhodol sprístupniť zadarmo jeho internetovú školu tanca: „Z dôvodu tejto spoločenskej situácie, ktorá nastala, skúsim radšej konštruktívne pomôcť, ako šíriť paniku. Viem, že kopec detí (aj tanečníkov) zostalo doma a možno sa nudia. Pohyb je dôležitý.“
Svojou trochou chcú prispieť aj vizuálni umelci a na Facebooku vznikla verejná skupina CoronART, ktorá je akousi online galériou. Vďaka Google Arts & Culture si zasa môžete odskočiť na návštevu do múzea či galérie kdekoľvek na svete.
Niektoré fitness centrá sa rozhodli, že nenechajú svojich pravidelných návštevníkov v štichu a streamujú pre nich online cvičenie alebo každý deň zverejňujú na svojich stránkach rozpis cvikov. Patrí k nim aj seredské Dream Body, ktoré na svoju facebookovú stránku pravidelne pridáva predpis cvikov.
A ak vám chýba príroda alebo sa jednoducho bojíte ísť von, vydajte sa na virtuálnu prehliadku svetových národných parkov zo svojho gauča. Ich zoznam a odkazy na virtuálne prehliadky nájdete na tomto odkaze.
Nakoľko všetky slovenské deti museli zostať doma, rodičom neostáva nič iné, ako im každý deň vymyslieť program. Musia sa však aj učiť, nakoľko aj v karanténe dostávajú školské zadania od svojich učiteľov. V nedávnom článku sme vás upozornili na skupinu na Facebooku, ktorá pomáha deťom aj rodičom práve pri domácom učení.
K domácej výučbe sa rozhodla prispieť aj verejnoprávna televízia RTVS, ktorá zaradila do vysielania adaptácie diel slovenských i svetových spisovateľov. Diela povinnej literatúry sa budú vysielať na programe Trojka počas dopoludňajšieho vysielania.
Okrem toho od 18. marca pribudla aj nová interaktívna relácia pre malých školákov Školský klub – hodinka z triedy bez triedy, ktorá sa bude vysielať na Dvojke každý pracovný deň od 9.15 hod. do 10.00 hod. Reláciou budú deti sprevádzať traja moderátori z programu Smajlíkovci.
Vo vysielaní pre školákov nezaostáva ani Česká televízia, ktorá od 16. marca spustila program UčíTelka. Na programe ČT2 tak prebieha každý deň vyučovanie pre žiakov prvého stupňa základných škôl.
Pre žiakov druhého stupňa zasa pripravili pásmo vzdelávacích programov Odpoledka, ktoré sa vysiela rovnako na ČT2 v popoludňajších hodinách. V utorok a vo štvrtok sa okrem toho o 14.00 hod. na ČT1 vysiela program Škola doma pre žiakov, ktorých čakajú prijímacie skúšky na stredné školy.
Aby deťom v týchto dňoch nechýbal pohyb, najobľúbenejší detský spevák Miro Jaroš a osobný tréner Jany Land spojili svoje sily. Jany Land na svojom Instagrame prináša každý deň o 10.10 hod. prostredníctvom live streamu cvičenie pre deti na pesničky obľúbeného speváka.
Na deti nezabúdajú ani osobnosti slovenského kultúrneho života, ktoré sa v spolupráci s kníhkupectvom Martinus podujali na čítanie rozprávok. Rozprávky v ich podaní nájdete na tomto odkaze. Vždy pred obedom o 11.00 hod. číta deťom na svojom Facebooku aj hudobník Branislav Jobus zo svojej knihy Zvon a každý večer o 19.30 hod. číta pre deti na svojom Instagrame aj herečka Zuzana Fialová.
Rovnako ani Divadlo Andreja Bagara v Nitre nezabudlo na svojich detských divákov a pripravilo pre nich projekt Niečo je v procese. V rámci neho na svojom Facebooku zverejňuje rozprávky, ktoré deťom čítajú nitrianski herci.
Ak viete o ďalších pozitívnych skutkoch a iniciatívach, napíšte nám o nich do komentára pod článkom.