11.08.2020, meniny má
reklama
14. marca 2020

Vyrobte si doma rúška a prírodné dezinfekčné prípravky, ktoré sú v obchodoch aktuálne nedostupné

Vyrobte si doma rúška a prírodné dezinfekčné prípravky, ktoré sú v obchodoch aktuálne nedostupné
sashe.sk/lemge, birchbarkbotanicals.com
reklama

Momentálna celosvetová pandémia prebudila v ľuďoch strach. Ľudia si už pred týždňom začali robiť zásoby potravín, antibakteriálnych a dezinfekčných prípravkov. Mnohí nakupovali naozaj nezodpovedne a v takých množstvách, že sa k nim nedostali iní ľudia, ktorí to tiež potrebovali aj potrebujú. Ako regionálne médium cítime potrebu priniesť Seredčanom zopár tipov v súčasnej neľahkej situácii.

Čo robiť doma?

V našom nedávnom článku sme vám priniesli tipy na aktivity, ktoré môžete vykonávať s deťmi doma, aby ste to všetci v zdraví vydržali a nenudili sa. V tomto článku zasa nájdete odkaz na facebookovú skupinu, ktorá radí pri domácom učení.

V článku o medveďom cesnaku nájdete tipy, ako využiť voľný čas prechádzkou do prírody a spojiť to s užitočným. Nájdete tu aj tipy, kde v okolí Serede môžete túto jarnú bylinku nazbierať a čo všetko si z nej môžete spolu doma pripraviť a podporiť tak svoju imunitu.

A teraz vám prinášame zopár tipov, ako si doma pripraviť momentálne nedostatkový tovar – rúška, dezinfekčné vlhčené vreckovky, prírodný antibakteriálny roztok a ako predchádzať infekcii.

Vlhčené hygienické vreckovky

Vlhčené vreckovky alebo obrúsky sú v dnešnej dobe nenahraditeľným pomocníkom snáď každého. Využiť sa dajú naozaj všade, no v posledných dňoch ich ľudia používajú hlavne pre osobnú hygienu. Ako si ich môžete doma jednoducho vyrobiť?

Budeme potrebovať:

 • rolku kuchynských papierových utierok (najlepšie pevné trojvrstvové)
 • väčšiu uzatvárateľnú nádobu z plastu alebo skla, do ktorej sa vojde polovica rolky papierových utierok
 • 200 ml prevarenej teplej vody
 • 2 lyžice kokosového oleja (voliteľné)
 • 2 lyžice umývacej emulzie, prípadne gélu (najlepšie na prírodnej báze)
 • pár kvapiek esenciálneho tea tree oleja (voliteľné)
 • 200 ml benzínalkoholu, ktorý dostať bežne v lekárňach (na fľaštičke bude pravdepodobne napísaný latinský názov Spiritus cum benzino denaturatus)

Postup: Do uzatvárateľnej nádoby vložte voliteľné množstvo natrhaných kuchynských obrúskov. V miske vedľa zmiešajte zvyšné potreby. Pripraveným roztokom zalejte papierové utierky v nádobe. Nechajte dobre nasiaknuť a môžete používať. Kľudne dokvapkajte čajovníkový olej.

Domáce vlhčené obrúsky

zdroj: Alza.sk

Dezinfekčný roztok

Tento roztok môžete využiť naozaj všade, kde potrebujete. Môžete ho tiež naliať do menšieho rozprašovača a rozprašovať na kľučky, myšky od počítačov, kryty od telefónov alebo aj na tlačidlá výťahu. V momentálnej situácii sa naozaj netreba hanbiť nosiť so sebou a všade používať antibakteriálne protriedky a dezinfikovať povrchy, ktorých sa najviac dotýkame. Klinčeky sú taktiež známe svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, takže na prípravu takéhoto roztoku sú ako stvorené.

Na prípravu budeme potrebovať:

 • klinčeky – mierne podrvené, aby sa uvoľnili silice alebo sušené oregano
 • lieh, ktorý dostať v lekárni, alebo benzínalkohol (200ml)
 • voda podľa potreby (200ml)
 • rozprašovač

Postup: Zmiešame všetky prísady, nalejeme do rozprašovača a používame podľa potreby na rôzne povrchy.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt klinčekový roztok

zdroj: vedomec.sk

Rúška

Rúška sú tovar, ktorý v posledných dňoch máme taktiež problém zohnať. Ak neviete zohnať rúško v lekárni, nos a ústa si môžete prekryť šatkou z kvalitnej bavlny, ktorú by ste mali každý deň prať na 60 stupňov a potom vyžehliť.

Ak nechcete nosiť šatku, poprípade kus látky, úplne klasické jednoduché rúška sa dajú ľahko vyrobiť podľa tohto návodu. Do vnútornej strany odporúčame vložiť alebo prišiť ešte jednu vrstvu.

Fotka Tvorivá mama.

zdroj: FB Tvorivá mama

Ďalšie videonávody na výrobu rúšok nájdete v nasledujúcom videu alebo na tomto odkaze. Taktiež na Facebooku vo viacerých handmade skupinách nájdete návody od kreatívnych mamičiek, ako si vyrobiť rúško doma.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: www.alza.sk
FB Tvorivá mama
Zdieľať na Facebooku