26.09.2020, meniny má
reklama
27. mája 2020

Kým mnohé mestá zriaďujú transparentné účty, Sereď by mala straty v dôsledku koronakrízy vykryť z vlastných zdrojov

Kým mnohé mestá zriaďujú transparentné účty, Sereď by mala straty v dôsledku koronakrízy vykryť z vlastných zdrojov
Zdroj: RTV Krea
reklama

Pandémia koronavírusu vplýva na rozpočet asi každého slovenského mesta. Aj vedenie mesta Sereď sa musí vysporiadať s novou situáciou a podniknúť kroky pre zachovanie chodu mesta aspoň v rámci možností.

RTV Krea priniesla pozitívnu informáciu o tom, že seredská kasa nepocítila taký výpadok na príjmoch z daní ako v iných mestách. Dôvodom by malo byť vhodné portfólio daní a príjmov, ako aj dostatočný rezervný fond mesta. 

Finančne sme na tom lepšie ako iné mestá

Sereď má vraj dobre diverzifikované príjmy, čo v tomto prípade znamená, že všetky seredské podniky fungovali aj počas epidémie. Najväčšie príjmy tvorí daň z nehnuteľnosti, ktorú vykryli práve spomínané podniky.

Vďaka podpore od niektorých lokálnych firiem a vyššieho územného celku mesto neplánuje ani zriadenie transparentného účtu na pomoc pri zmierňovaní dopadu koronakrízy. Podľa prednostu MsÚ Tibora Krajčoviča by mesto malo všetky straty vykryť z vlastných zdrojov.

„Ako dobrí hospodári sa s týmto musíme vyrovnať sami.“ Pre RTV Krea Martin Tomčányi, primátor Serede

Nové parkovisko aj opravy ciest by sa mali realizovať

Vďaka uvoľneným opatreniam sú už otvorené aj niektoré inštitúcie, ako knižnica, školy či múzeum. Na kino, amfiteáter, mestské toalety a plaváreň si však Seredčania budú musieť ešte počkať. Vnútorné športoviská totiž môžu byť za súčasných podmienok otvorené iba pre športové kluby. V našom meste nemáme žiadny klub zameraný na plaveckú činnosť, a preto bude plaváreň zatvorená až do 1. septembra 2020.

Pandémia koronavírusu, žiaľ, ovplyvní aj niektoré budúce investičné aktivity. Tie najdôležitejšie, ako oprava ciest a chodníkov či parkovisko pri železnici by sa však napriek sťaženej situácii mali realizovať.

„Tie zásadné, verím tomu, že pôjdu a že poslanci im dajú zelenú, pretože dočasne niektoré zastavili, ale s tým, že na najbližšom zastupiteľstve, ktoré bude v júni, väčšina z nich bude odsúhlasená.“ Pre RTV Krea Martin Tomčányi, primátor Serede

KROKY K LEPŠÍM ZAJTRAJŠKOM

KROKY K LEPŠÍM ZAJTRAJŠKOMPandémia koronavírusu sa dotkla rozpočtu väčšiny miest na Slovensku. Aj v Seredi sa museli vysporiadať s novou situáciou a podniknúť kroky, aby bol chod mesta v rámci možností udržaný.

Uverejnil používateľ RTV Krea Utorok 26. mája 2020

S postupným uvoľňovaním opatrení sa aj mesto snaží opäť rozbehnúť kultúru a spoločenské akcie. Začiatkom júla sa v Seredi uskutoční jedno z prvých verejných podujatí na Slovensku. Bude ním Seredský streetball, na ktorý sa môžete tešiť už 9. júla 2020. Samozrejme, iba za predpokladu, že sa situácia ohľadom koronavírusu nezhorší.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea
Zdieľať na Facebooku