25.09.2023, meniny má
10. mája 2022

Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi znovu otvára svoje priestory aj múzejnú záhradu v rámci podujatia Noc múzeí a galérií

Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi znovu otvára svoje priestory aj múzejnú záhradu v rámci podujatia Noc múzeí a galérií
Zdroj: FB Slavmiro - Photo Gallery/seredsity.sk
reklama

Každý rok európska Noc múzeí a galérií ponúka príležitosť objaviť dedičstvo našich predkov a zároveň navštíviť zaujímavé miesta originálnym spôsobom.

Ani v tomto roku to nebude inak. Už túto sobotu 14. mája 2022 sa môžete tešiť na zaujímavé podujatia a aktivity v múzeách a galériách na Slovensku.

Noc múzeí a galérií

Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov.

Európska noc múzeí sa realizuje pod patronátom Rady Európy. Podujatie má v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

reklama

Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré zostávajú počas celého roka pred verejnosťou ukryté. Múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti.

Toto podujatie spája rôzne oblasti kultúrneho života. Každá z nich originálnym spôsobom prezentuje kultúrne dedičstvo (výtvarné umenie, moderné umenie, etnografiu, archeológiu, tradície, techniku atď.)

Noc múzeí a galérií v Seredi

Naše seredské múzeum sa do tohto podujatia zapojilo rovnako ako po minulé roky. Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi pozýva verejnosť na podujatie Noc múzeí a galérií, ktoré sa bude konať v sobotu 14. mája 2022 od 10.00 do 20.00 hod. v mestskom múzeu a múzejnej záhrade v Seredi.

Program bude naozaj bohatý:

  • prehistória seredského regiónu,
  • hrad Šintava,
  • Obrázky odviate časom,
  • výstava dobových pohľadníc zo zbierky Rastislava Petroviča,
  • výstava exponátu mesiaca máj: secesný sekretár,
  • pôvodný kus nábytku z kaštieľa v Seredi (reštauroval Mgr. art. Martin Šmigrovský),
  • lapidárium s barokovými sochami v renesančnej pivnici,
  • výstava sto exemplárov tehál zo zbierky Dušana Irsáka,
  • expozícia v múzejnej záhrade s pilierom zaniknutého stredovekého kostola.

Hlavná prehliadka sa uskutoční od 10.00 do 11.00 hod. Odborný výklad v múzeu k dejinám Serede a vystaveným exponátom budú prezentovať návštevníkom vedúca múzea Mária Diková a archivárka PhDr. Eva Vrabcová.

Výstava Sakrálne obrazy z farnosti v Seredi

V spolupráci s Rímskokatolíckym farským úradom v Seredi pripravilo mestské múzeum novú výstavu troch reštaurovaných obrazov pod názvom Sakrálne obrazy z farnosti v Seredi – Sedembolestná Panna Mária, Ecce Homo, Nepoškvrnená Panna Mária.

Otvorenie tejto výstavy je naplánované o 14.00 hodine v priestoroch múzea. Následne bude prebiehať cyklus prednášok na tému Reštaurovanie pamiatok pripravený v polupráci s OZ Vodný hrad.

Mgr. art. Veronika Daneček Šmigrovská predstaví svoju reštaurátorskú prácu a reštaurovanie troch vystavených obrazov. Mgr. Žofia Geričová z Krajského pamiatkového úradu v Trnave bude prednášať o pamiatkach sakrálneho umenia a drobnej architektúre v blízkom regióne. Mgr. František Šmigrovský nás oboznámi s reštaurovaním pamiatok v Seredi i po celom Slovensku.

Zdroj: FB Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Koncert tradičného jazzu a swingu

V podvečer vás organizátori podujatia pozývajú do bastiónu Seredského kaštieľa, kde sa o 18.00 hod. uskutoční koncert tradičného jazzu a swingu a vystúpi hudobné zoskupenie Lucia Lužinská a Boris Čellár Trio.

Spevom sa predstaví speváčka a herečka Lucia Lužinská a v triu si spolu s gitaristom Borisom Čellárom tento raz zahrajú klavirista František Báleš a na kontrabas Vladimír Máčaj, ktorí tento rok získali cenu za jazzovú hudbu na Radio_Head Awards s projektom Franišek Báleš Ansámbel – Hviezdoslav SONETY.

Na koncerte v bastióne sa opäť vrátia ku koreňom a zahrajú tradičný jazz vo vlastných aranžmánoch s veľkou dávkou improvizácie a hravosti, ktoré k jazzu neodmysliteľne patria.

Po skončení koncertu bude v bastióne do 20.00 hod. sprístupnená dokumentačná výstava reštaurovaných diel reštaurátora Mgr. Františka Šmigrovského.

Zdroj: FB Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Vstupné na podujatie

Vstupné do múzea je 2,00 eurá pre dospelého, deti a mládež majú vstup zdarma, na koncert je vstupné 5,00 eur. Vstupenky zakúpené v tento deň v iných múzeách na Slovensku platia aj pre vstup do Mestského múzea v Seredi.

V prípade potreby kontaktujte p. Dikovú v Mestskom múzeu v Seredi na telefónnom čísle 0950 894 373 alebo mailom na muzeum@sered.sk.

Zdroj: FB Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: www.zms.sk, www.nmag.sk
Zdieľať na Facebooku